Istorijos dūžiai sausio 28-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2021 m. sausio 28 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (6)
XaiomiXaiomi
Įvykiai Lietuvoje
1588 m. Lietuvos didysis kunigaikštis Zigmantas Vaza patvirtino LDK teisės kodeksą – Trečiąjį Lietuvos Statutą. Jis įsigaliojo kitų metų pradžioje.
1945 m. Antrajame pasauliniame kare po mūšių su Vokietijos kariuomene sovietų armija užėmė Klaipėdą, vasario 4-ąją – Kuršių neriją.
1998 m. Vilniuje teatro režisierius Eimuntas Nekrošius, jo žmona scenografė, kostiumų dailininkė Nadežda Gultiajeva ir Kultūros ministerija įkūrė teatrą „Meno fortas“.
2001 m. pašventinta Vilniaus Šv.Jono Bosko Romos katalikų bažnyčia Lazdynuose. Ją suprojektavo architektas Vytautas Čekanauskas.
2009 m. siekdama sumažinti biurokratizmą Vyriausybė sudarė Valstybės valdymo tobulinimo komisiją, dar vadinamą Saulėlydžio komisija.
Įvykiai pasaulyje
1820 m. rusų jūrininkų Fabiano Gottliebo von Bellingshauseno ir Michailo Lazarevo vadovaujama ekspedicija atrado Antarktidą.
1902 m. škotų kilmės amerikiečių pramonininkas ir filantropas Andrew Carnegie Vašingtone įkūrė mokslo tyrimų fondą – Carnegie institutą.
1935 m. Islandija pirmoji pasaulyje įteisino abortus, kai to reikalauja nėščiosios sveikata ar socialinė padėtis.
1986 m. pakilimo metu sprogo JAV erdvėlaivis „Challenger“, žuvo 7 astronautai.
Gimė
1457 m. – Lankasterių vadas, Anglijos karalius, Tiudorų dinastijos pradininkas Henrikas VII. Baigė Lankasterių ir Jorkų Baltosios ir Raudonosios rožių karus, vedybomis su Jorkų įpėdine Elžbieta sujungė abi rožes į vieną herbą. Pasibaigus šiam karui Anglijoje baigėsi feodalinė anarchija. Henriko VII reformos sudarė prielaidas Anglijoje įsitvirtinti absoliutizmui. Mirė 1509 m.
1611 m. – lenkų astronomas ir prietaisų meistras Johannesas Hevelius. Įkūrė Dancigo (dabar Gdanskas) astronomijos observatoriją, atrado Merkurijaus fazes, gana tiksliai nustatė Saulės sukimosi apie ašį periodą, Mėnulio kalnų aukštį pagal jų metamą šešėlį. Mėnulio paviršiaus dariniams suteikė pavadinimus, sudarė Mėnlapį. Mirė 1687 m. tą pačią dieną.
1701 m. – Abiejų Tautų Respublikos valstybės bei politinis veikėjas kunigaikštis Petras Povilas Sapiega. Vedęs Rusijos imperatorienės Jekaterinos I dukterėčią Sofiją Skavronskaitę įgijo daug žemės valdų Livonijoje ir Rusijoje, tapo vienu turtingiausių Abiejų Tautų Respublikos didikų. Mirė 1771 m.
1706 m. – anglų spaustuvininkas ir šriftų kūrėjas, Kembridžo universiteto spaustuvininkas Johnas Baskervilleʼis. Gamino geros kokybės popierių, ypač sodrius juoduosius spaustuvinius dažus, piešė ir liejo šriftą, kuris paplito Europoje, buvo pavadintas Baskervilleʼio šriftu. Mirė 1775 m.
1835 m. – tautodailininkas skulptorius, kryždirbys ir knygnešys Vincas Svirskis. Mirė 1916 m.
1872 m. – valstybės ir Katalikų Bažnyčios veikėjas, Vasario 16-osios Akto signataras prelatas Kazimieras Steponas Šaulys. Mirė 1964 m.
Mirė
814 m. – frankų ir langobardų karalius ir imperatorius Karolis Didysis (apie 72 m.). Suvienijo frankų ir langobardų žemes, panaikino paskutinę germanų valstybę už Reino Bavarijos karalystę. Dalį langobardų žemių perleido Apaštalų Sostui – tuomet faktiškai buvo įkurta Popiežiaus valstybė. Valdovo dvarą pavertė kultūros židiniu, jo laikais kilęs dvasinis ir literatūrinis judėjimas vadinamas Karolingų renesansu.
1547 m. – Tiudorų dinastijos Anglijos karalius Henrikas VIII (55 m.). Popiežiaus atsisakymas patvirtinti jo skyrybas su Kotryna Aragoniete ir vedybas su Anne Boleyn tapo reformacijos Anglijoje pretekstu. Palaikomas Parlamento atsiskyrė nuo Romos Bažnyčios ir įkūrė savarankišką Anglijos Bažnyčią, pats tapo aukščiausia ir vienintele jos galva. Mirtimi nubaudė per 50 savo politinių oponentų, tarp jų – Thomą More’ą.
1596 m. savo laive netoli Panamos krantų nuo dizenterijos mirė anglų keliautojas ir piratas Francis Drake’as (apie 56 m.). Jo piratiškus žygius rėmusi karalienė Elizabeth I suteikė jam sero titulą. Dalyvavo sunaikinant ispanų Nenugalimąją armadą. Pirmasis praplaukė sąsiauriu, vėliau pavadintu jo vardu, tarp Ugnies Žemės ir Antarktidos. F.Drake’o palaikai metaliniame karste buvo nuleisti į jūrą.
1621 m. – iš didikų Borghese giminės kilęs popiežius Paulius V (68 m.). Buvo stiprios popiežiaus politinės valdžios šalininkas. Dėl Bažnyčios turtų kilus įtampai tarp popiežiaus ir Venecijos Respublikos atskyrė nuo Bažnyčios Venecijos senatą ir visą Respubliką, Venecija net grasino pereisianti į protestantizmą. Uždraudė Galileo Galilei skelbti Mikalojaus Koperniko heliocentrinės pasaulio sistemos teoriją.
1996 m. – rusų poetas, rašęs ir anglų kalba, Nobelio premijos laureatas Josifas Brodskis (55 m.).
2002 m. – švedų rašytoja, knygų apie Pepę Ilgakojinę ir Karlsoną autorė, Anderseno premijos laureatė Astrid Lindgren (94 m.).
2011 m. – fotografijos, kino ir televizijos kritikas, žurnalistas Skirmantas Valiulis (72 m.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.