Istorijos dūžiai rugpjūčio 15-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. rugpjūčio 15 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (5)
Įvykiai Lietuvoje
1351 m. siekdamas sulaikyti Vengrijos karaliaus Liudviko I Didžiojo prieš Lietuvą vedamą Vengrijos ir Lenkijos kariuomenę Kęstutis melagingai prisiekė krikštytis ir pasiduoti Liudviko I Didžiojo globai.
1390 m. Jogaila suteikė savivaldos teises Lietuvos Brastos (dabar Brestas Baltarusijoje) miestui. Po Vilniaus jis tapo antruoju miestu Lietuvos valstybėje, gavusiu Magdeburgo teisę.
1945 m. Marijampolės apskrityje, Skardupių parapijos klebonijoje, įkurta partizanų Tauro apygarda. Iki tol Lietuvos pietvakariuose veikė tik pavieniai partizanų būriai. 1945–1952 m. apygardos partizanai su sovietiniu okupaciniu režimu kovojo Suvalkijoje.
1990 m. Vilniuje pasirašytas Lietuvos ir Rusijos vyriausybių susitarimas dėl ekonominių ir prekybinių mainų. Vyriausybių vadovai pasirašė bendrą komunikatą, kuriame buvo sakoma, kad tokie susitarimai nereiškia nė vienos pusės įtraukimo į kokią nors sąjungą ar sandraugą.
Įvykiai pasaulyje
1483 m. pašventinta svarbiausia Apaštališkųjų rūmų Vatikane Siksto koplyčia. Ji buvo pastatyta 1481 m. popiežiumi būnant Sikstui IV. Koplyčios architektūra primena Senajame Testamente aprašytą Saliamono šventyklą, į ją galima patekti tik per kitas Vatikano patalpas. Vakarinėje koplyčios sienoje yra viena žymiausių Michelangelo freskų „Paskutinis teismas“. Siksto koplyčioje yra renkamas popiežius.
1914 m. Panamos kanalu, kuris Atlanto vandenyno Karibų jūrą sujungė su Ramiojo vandenyno Panamos įlanka, praplaukė pirmasis laivas. Kanalas pradėtas kasti 1904 m.
1944 m. amerikiečių ir prancūzų pajėgos pradėjo išsilaipinimo operaciją Prancūzijos Rivjeroje. Tai buvo didžiausia desanto operacija Viduržemio jūros rajone. Iki rugsėjo 12 d. į sausumą buvo perkelta 21 Sąjungininkų divizija, daugiau kaip 200 tūkst. karių. Sėkminga operacija lėmė greitą Pietų Prancūzijos išlaisvinimą iš nacių.
1948 m. Korėjos pusiasalio pietinėje dalyje po surengtų demokratinių rinkimų paskelbta Korėjos Respublika. Šalyje švenčiama nacionalinė šventė – Išsilaisvinimo diena.
1950 m. Indijos ir Kinijos pasienyje, Asamo kalnuose, įvyko 8,6 balo žemės drebėjimas, per kurį labai nukentėjo Tibetas ir Indijos Asamo valstija. Oficialiai pranešta kad žuvo daugiau kaip 1500 žmonių, manoma, kad aukų skaičius Tibete oficialios kinų valdžios buvo slepiamas.
1960 m. paskelbta buvusios Prancūzijos užjūrio teritorijos Kongo nepriklausomybė. Šalyje švenčiama nacionalinė šventė.
1969 m. prasidėjo keturias dienas trukęs Vudstoko festivalis. Tai vienas žymiausių roko festivalių, atspindėjęs 7-ojo dešimtmečio hipių epochos nuotaikas. Trisdešimt du to meto žymiausi muzikantai pasirodė renginyje per vieną lietingą savaitgalį. Į festivalį susirinko apie pusė milijono „gėlių vaikų“.
Gimė
1769 m. – prancūzų revoliucinės armijos generolas, Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas. Pergalingais karais išplėtė imperijos teritoriją, užvaldė visą Vakarų ir Vidurio Europą, išskyrus Didžiąją Britaniją. Pagarsėjo kaip karo vadas, strategas ir taktikas. 1812 m. patyrė pralaimėjimą Rusijoje, 1813 m. prieš jo valdžią sukilo Europos tautos. 1815 m. pralaimėjęs Vaterlo mūšį buvo įkalintas ir ištremtas į Šv. Elenos salą, kurioje 1821 m. mirė. Garsėjo ir kaip puikus šachmatininkas, jo vardu pavadintas Napoleono debiutas.
1810 m. – pirmojo lietuviško kalendoriaus rengėjas ir leidėjas, lietuvių švietėjas Laurynas Ivinskis. Mirė 1881 m.
1915 m. – skulptorius, Nacionalinės premijos laureatas Vytautas Kašuba. Vilniuje Katedros aikštėje pastatytas jo sukurtas paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui. Mirė 1997 m.
1925 m. – teatro ir kino aktorius Vytautas Kancleris. Mirė 1997 m.
Mirė
1038 m. – Vengrijos kunigaikštis ir pirmasis karalius Steponas I Šventasis (apie 68 m.). Apkrikštijo Vengriją ir centralizavo valstybę. Jo karūna laikoma Vengrijos karalystės simboliu. Anksčiau Šventojo Stepono diena Vengrijoje buvo rugpjūčio 20-oji, tradiciškai kaip Vengrijos nacionalinė šventė ji švenčiama ir dabar.
1057 m. – Škotijos karalius Makbetas (apie 52 m.). Pagal legendas apie jo gyvenimą W. Shakespeare’as sukūrė tragediją „Makbetas“.
1382 m. (manoma, rugpjūčio 3 ar 15 d.) – Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis (45 m.). Jis buvo klastingai suimtas ir įkalintas Krėvos pilyje. Šioje pilyje nužudytas ir pagal pagoniškus papročius iškilmingai sudegintas Vilniuje.
1967 m. – belgų dailininkas siurrealistas René Magritte’as (63 m.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.