Istorijos dūžiai liepos 2-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. liepos 2 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (5)
XaiomiXaiomi
Įvykiai Lietuvoje
1940 m. okupuotos Lietuvos kariuomenėje buvo panaikinta karo kapelionų institucija ir iš kariuomenės atleisti karo kapelionai, uždrausta išpažinti religiją.
1990 m. Sovietų sąjunga atšaukė Lietuvos ekonominę blokadą.
1996 m. Seimas priėmė Visuomenės informavimo įstatymą, kuris įteisino žiniasklaidos nepriklausomybę. Įsigaliojo liepos 26 d.
2000 m. įvyko Nuosaikiųjų konservatorių sąjungos steigiamasis suvažiavimas. Jos pirmininku buvo išrinktas Gediminas Vagnorius.
Įvykiai pasaulyje
1776 m. Didžiosios Britanijos Šiaurės Amerikos kolonijų Antrajame kontinentiniame kongrese Filadelfijoje patvirtinta kongresmeno Richardo Henry Lee pasiūlyta kolonijų atsiskyrimo nuo Didžiosios Britanijos rezoliucija, kurios pagrindu speciali komisija parengė ir po 2 dienų paskelbė JAV nepriklausomybės deklaraciją (oficialiai – „Trylikos Jungtinių Amerikos Valstijų vieninga deklaracija“).
1800 m. Didžiosios Britanijos Parlamentas priėmė unijos su Airija aktą. Airijos parlamentas jį priėmė rugpjūčio 1-ąją. 1801 m. sausio 1-ąją aktui įsigaliojus susikūrė Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Airijos karalystė. Airijos parlamentas Dubline buvo panaikintas, sala tapo metropolijos provincija. Jungtinės valstybės vėliava buvo papildyta šv.Patriko kryžiumi ir įgijo dabartinę Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės vėliavos išvaizdą.
1860 m. Rusijos Tolimuosiuose Rytuose prie Japonijos jūros Amūro ir Usūrio įlankų įkurtas karinis postas, kuris po poros metų tapo svarbiausiu Rusijos imperijos Ramiojo vandenyno uostu Vladivostoku (rusiškai „vladi Vostok“ – „valdyk Rytus“).
1964 m. JAV prezidentas Lyndonas Bainesas Johnsonas pasirašė rasinę diskriminaciją naikinantį Pilietinių teisių aktą. Jis šalyje galutinai panaikino vadinamuosius Juoduosius kodeksus, kurie reguliavo baltaodžių ir afroamerikiečių santykius. Tokį įstatymą 1963 m. pasiūlė prezidentas Johnas Kennedy, bet tada Senatas jo nepatvirtino.
1976 m. Pietų Vietnamo respublika ir Vietnamo demokratinė respublika sujungtos į vieną valstybę, kuri pasivadino Vietnamo Socialistine Respublika. Tai labai sustiprino Vietnamo įtaką Pietryčių Azijoje, bet Pietų Vietname pradėtos komunistinio pobūdžio reformos ypač pablogino čia gyvenančių kinų padėtį. Buvo pradėta persekioti buvusio režimo šalininkus, į koncentracijos stovyklas išsiųsta apie 1 mln. žmonių.
1990 m. prasidėjo paskutinis, 28-asis, SSRS komunistų partijos suvažiavimas. Šiame suvažiavime Borisas Jelcinas ir jo šalininkai išstojo iš SSKP.
Gimė
1714 m. – vokiečių kompozitorius ir dirigentas, operos reformatorius Christophas Wilibaldas Gluckas. Sukūrė 107 operas, bet išliko tik pusė. Paryžiuje pastatytos jo novatoriškos operos sukėlė tradicinės italų operos ir Ch.W.Glucko šalininkų prancūzų polemiką, kurią laimėjo pastarieji. Mirė 1787 m.
1877 m. – vokiečių rašytojas, vienas žymiausių XX a. intelektualiosios prozos kūrėjų, Nobelio premijos laureatas Hermannas Hesse. Svarbiausias kūrinys – romanas „Stiklo karoliukų žaidimas“. Mirė 1962 m.
1909 m. – lietuvių folkloro tyrinėtojas Jonas Balys. Įkūrė ir redagavo tęstinį leidinį „Tautosakos darbai“. Mirė 2011 m.
1925 m. – Kongo politikas Patrice’as Hemery’s Lumumba. Vadovavo judėjimui dėl Kongo nepriklausomybės, po jos paskelbimo – pirmajai Kongo vyriausybei. Dėl įtemptų santykių su buvusia metropolija Belgija ieškojo SSRS paramos, dėl to atstatydintas, 1961 m. nužudytas. Vėliau siekiant atsikratyti kaltinimų dėl jo mirties Kongo oficialios valdžios paskelbtas nacionaliniu didvyriu. Jo vardu pavadintas Tautų draugystės universitetas Maskvoje.
1978 m. – Estijos ministras pirmininkas Jüris Ratas.
Mirė
1504 m. – Rumunijos stačiatikių bažnyčios šventasis, Modavijos valdovas – gospodarius Steponas III Didysis (apie 70 m.). Dalyvavo 36 mūšiuose, iš jų laimėjo 34.
1566 m. – prancūzų gydytojas ir astrologas Nostradamus (62 m.). Leido almanachus medicinos, meteorologijos, astrologijos klausimais. Žymiausiame kūrinyje „Astrologinės centurijos“ sudėtingais simboliais ir metaforomis pranašavo būsimas pasaulio katastrofas ir pabaigą.
1961 m. nusižudė amerikiečių rašytojas, vienas žymiausių vadinamosios prarastosios kartos kūrėjų, Nobelio premijos laureatas Ernestas Hemingway (61 m.)
1977 m. – rusų rašytojas, rašęs ir anglų kalba, Vladimiras Nabokovas (78 m.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.