Istorijos dūžiai lapkričio 22-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. lapkričio 22 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (5)
XaiomiXaiomi
Įvykiai Lietuvoje
2002 m. lapkričio 22–23 d. Lietuvoje lankėsi JAV prezidentas George’as Bushas su žmona. Tai buvo pirmasis JAV prezidento vizitas Lietuvoje.
2019 m. Vilniaus senųjų Rasų kapinių koplyčioje palaidoti 1863–1864 m. sukilimo dalyvių (tarp jų – ir vadų Kosto Kalinausko bei Zigmanto Sierakausko), nužudytų Vilniaus Lukiškių aikštėje ir užkastų Gedimino kalno šlaite, palaikai.
Įvykiai pasaulyje
1906 m. Rusijos imperatorius Nikolajus II pasirašė įsaką panaikinti Rusijos imperijoje vyraujantį bendruomeninį žemės valdymą ir ūkius išskirstyti į vienkiemius. Tuo remiantis įvykdyta (ir Lietuvoje) vadinamoji Stolypino žemės reforma – valstiečiams leista pasitraukti iš kaimo bendruomenės ir tapti individualiais žemės savininkais.
1921 m. Kabulo sutartimi Didžioji Britanija pripažino Afganistano nepriklausomybę.
1943 m. Kaire prasidėjo JAV, Didžiosios Britanijos ir Kinijos vadovų susitikimas, kuriame sutarta, kad Kinija po karo atgaus Japonijos okupuotas teritorijas. Kairo konferencijoje taip pat buvo numatyta suteikti nepriklausomybę Korėjai.
1943 m. Prancūzija paleido iš kalėjimo Libano politinius veikėjus, kuriuos buvo suėmusi po to, kai lapkričio 8-ąją Libano parlamentas paskelbė nepriklausomybę nuo Prancūzijos. Atsakydama Prancūzija tada paleido Libano parlamentą ir sustabdė konstitucijos galiojimą, o naujais savo veiksmais faktiškai pripažino Libano nepriklausomybę. Libane švenčiama Nepriklausomybės diena.
1967 m. Jungtinių Tautų Saugumo Taryba priėmė 242-ąją rezoliuciją, kurioje buvo reikalaujama išvesti Izraelio kariuomenę iš visų per Trečiąjį arabų ir Izraelio karą 1967 m. užimtų žemių ir nutraukti karo veiksmus. Taip pat reikalauta pripažinti visų Artimųjų Rytų valstybių teritorinį vientisumą, jų suverenitetą ir nepriklausomybę, sukurti demilitarizuotas zonas, išspręsti Palestinos pabėgėlių problemą. Arabų valstybėms nenorint pripažinti Izraelio valstybės rezoliucija liko neįgyvendinta.
2017 m. Tarptautinis Hagos tribunolas Bosnijos serbų karinių dalinių vadą Ratko Mladičių nuteisė iki gyvos galvos už Srebrenicos bosnių žudynes 1995 m.
Gimė
1890 m. – Prancūzijos karo ir valstybės veikėjas, prezidentas Charles’is de Gaulle’is. Mirė 1970 m.
1902 m. – Prancūzijos karo veikėjas, per Sąjungininkų išsilaipinimą Normandijoje vadovavęs divizijai, vėliau Prancūzijos ekspedicinių pajėgų Tolimuosiuose Rytuose vadas Jacques’as Philippe’as Leclerc’as. 1944 m. jam pasidavė vokiečių įgula Paryžiuje, 1945 m. Prancūzijos vardu priėmė Japonijos kapituliacijos aktą. Žuvo 1947 m.
Mirė
1790 m. – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos valstybės ir karo veikėjas Karolis Stanislovas Radvila (56 m.), dėl nuolat vartoto kreipinio vadintas „Mielasis Pone“ (Panie Kochanku). Garsėjo palaidu gyvenimu, lėbavimu ir išlaidavimu, dėl to buvo mėgstamas LDK smulkiųjų bajorų.
1916 m. – amerikiečių rašytojas, nuotykių romanų autorius Jackas Londonas (40 m.).
1963 m. per vizitą Teksaso valstijos Dalaso mieste nužudytas JAV prezidentas Johnas Fitzgeraldas Kennedy (46 m.).
2007 m. – prancūzų šokėjas ir choreografas, pastatęs daugiau kaip 160 baletų ir choreografijos spektaklių, Maurice’as Béjart’as (80 m.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.