Istorijos dūžiai gegužės 24-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. gegužės 24 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (9)
XaiomiXaiomi
Įvykiai Lietuvoje
1867 m. oficialiai atidaryta Vilniaus viešoji biblioteka. Tą pačią dieną joje apsilankė Rusijos caras Aleksandras II – šis įvykis užfiksuotas dailininko Ivano Trutnevo paveiksle „Caro Aleksandro II apsilankymas Vilniaus viešojoje bibliotekoje“. 1919 m. pradžioje biblioteka buvo reorganizuota į Lietuvos centrinį knygyną, iš kurio išaugo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.
1997 m. 25 km nuo Vilniaus, tarp Purnuškių ir Bernotų kaimų, atidengtas geografinį Europos centrą žymintis akmuo. Šį centrą 1989 m. nustatė Prancūzijos nacionalinės geografijos institutas.
2008 m. įkurta buvusio socialdemokrato Algirdo Paleckio vadovaujama Fronto partija.
Įvykiai pasaulyje
1956 m. Šveicarijos mieste Lugane įvyko pirmasis Eurovizijos konkuras. Jame 7 šalys pristatė po 2 dainas. Konkursą laimėjo Šveicarijos atstovas.
1993 m. buvusi Italijos valda, vėliau Etiopijos autonomine provincija tapusi Eritrėja paskelbė nepriklausomybę. Ginkluotos kovos dėl jos vyko nuo 1962 m. Šalyje švenčiama Nepriklausomybės diena.
Gimė
1544 m. – anglų fizikas ir medikas, elektros ir magnetizmo mokslo pradininkas Williamas Gilbertas. Pagaminęs rutulio formos magnetą ir stumdydamas jo paviršiumi mažą magnetinę rodyklėlę įrodė, kad Žemė yra didelis magnetas. Iškėlė idėją, kad planetų sukimosi aplink Saulę priežastis yra jos trauka, panaši į magneto trauką. Mirė 1603 m.
1605 m. – Rusijos bažnytinis veikėjas Nikonas. Įvykdė bažnytinę reformą: suvienodino rusų stačiatikių liturgines knygas ir apeigas su Bizantijos graikų, įvedė žegnojimąsi 3 pirštais, pamokslų sakymą, daugiabalsį giedojimą. Reformos priešininkus griežtai persekiojo, dėl to Rusijos Stačiatikių Bažnyčia skilo, atsirado sentikiai. Mirė 1681 m.
1686 m. – vokiečių fizikas Danielis Gabrielis Fahrenheitas. Pagamino pirmuosius gyvsidabrio termometrus, sudarė temperatūros skalę, dabar vadinamą jo vardu. Mirė 1736 m.
1819 m. – Didžiosios Britanijos karalienė ir Indijos imperatorė Victoria. Viena ilgiausiai valdžiusių monarchių – per jos valdymo 64 metus Didžioji Britanija pasiekė galybės viršūnę – imperija labai išsiplėtė, suklestėjo literatūra ir mokslas. Mirė 1901 m.
1940 m. – rusų poetas, Nobelio premijos laureatas Josifas Brodskis. Buvo sovietų valdžios persekiojamas, apkaltinus veltėdžiavimu nuteistas ir ištremtas į Archangelsko sritį. Kūryba Sovietų sąjungoje beveik nebuvo spausdinama. Mirė 1996 m.
1941 m. – JAV dainų autorius ir atlikėjas, Nobelio literatūros premijos laureatas Bobas Dylanas. Jo seneliai iš motinos pusės buvo emigrantai iš Lietuvos.
1950 m. – aktorius Remigijus Vilkaitis.
Mirė
1543 m. – lenkų astronomas, heliocentrinės pasaulio sistemos kūrėjas Mikołajus Kopernikas (70 m.). Teigė, kad Visatos centras yra netoli Saulės, planetos (ir Žemė) skrieja aplink Saulę apskritimais, Žemė sukasi apie savo ašį ir yra Mėnulio orbitos centras. Įrodė, kad Žemė yra rutulio formos. Regimąjį dangaus kūnų judėjimą aiškino Žemės sukimusi apie savo ašį ir Žemės skriejimu aplink Saulę. M.Kopernikas manė, kad Visata yra baigtinė, ją supa nejudama žvaigždžių sfera.
1959 m. – JAV valstybės veikėjas, valstybės sekretorius Johnas Fosteris Dullesas (71 m.). Buvo įsitikinęs antikomunistas, SSRS atžvilgiu vykdė itin griežtą politiką. Jo vardu pavadintas tarptautinis Vašingtono oro uostas.
2009 m. – kompozitorius Jurgis Gaižauskas (86 m.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.