Istorijos dūžiai gegužės 2-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. gegužės 2 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (6)
Įvykiai Lietuvoje
2005 m. Užsienio reikalų ministerija pradėjo išdavinėti diplomatinius pasus su elektronine laikmena, kurioje saugoma biometrinė informacija apie paso savininką.
Įvykiai pasaulyje
1803 m. Prancūzija Jungtinėms Amerikos Valstijoms pardavė Luizianą, kuri 1812 m. tapo 18-ąja JAV valstija.
1813 m. į pietryčius nuo Leipcigo, prie Liuceno, Jungtinė Rusijos ir Prūsijos kariuomenė, dalyvaujant abiejų valstybių imperatoriams, susikovė su Napoleono I vadovaujama prancūzų armija. Mūšio, kurį su dideliais nuostoliais antiprancūziškoji koalicija laimėjo, eiga parodė, kad Napoleonas I net ir po nesėkmingo žygio į Rusiją, yra dar stiprus.
1945 m. SSRS kariuomenė užėmė Berlyną ir apie 15 val. Berlyno įgulos likučiai pasidavė. Paskutiniai Vokietijos kariniai daliniai kapituliavo ir Šiaurės Italijoje.
1968 m. įsigaliojo Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos ketvirtasis protokolas, draudžiantis atimti laisvę dėl sutartinių prievolių nevykdymo, kolektyvinį užsieniečių išsiuntimą iš šalies, suteikiantis judėjimo laisvę, teisę sugrįžti į savo šalį, garantuojantis teisę pasirinkti gyvenamąją vietą. Lietuvoje jis įsigaliojo 1995 m.
1968 m. Paryžiaus Nantero universiteto administracija dėl prasidėjusio kairiųjų studentų judėjimo uždarė universitetą. Kitą dieną protesto streiką paskelbė Sorbonos studentai. Mėnesio viduryje neramumai peraugo į Prancūzijos visuotinį streiką, kuris pakeitė visą Prancūzijos visuomenę.
2011 m. per JAV specialiųjų pajėgų operaciją prie Islamabado nušautas teroristinės organizacijos „Al Qaeda“ vadovas, rugsėjo 11-ąją Niujorke ir Vašingtone įvykdytų teroristinių atakų organizatorius Osama bin Ladenas (54 m.). Nuo 2010 m. pabaigos jis slapstėsi Pakistane.
Gimė
1729 m. – Rusijos imperatorė Jekaterina II. Buvo kilusi iš smulkių vokiečių kunigaikščių. Išplėtė Rusijos imperijos teritoriją ir sustiprino centrinę valdžią, dėl užkariautų žemių, pirmiausia dabartinės Pietų Ukrainos, kolonizacijos, kartais vadinama Didžiąja. Buvo Abiejų Tautų Respublikos likvidavimo viena iniciatorių. Mirė 1796 m.
1873 m. – poetas ir diplomatas Jurgis Baltrušaitis. Rašė ir rusų kalba, buvo vienas žymiausių poetų simbolistų. Mirė 1944 m.
1975 m. – anglų futbolininkas Davidas Beckhamas.
Mirė
1900 m. – armėnų kilmės rusų dailininkas, marinistas Ivanas Aivazovskis (82 m.).
1947 m. – rašytojas Petras Cvirka (38 m.).
1969 m. – Vokietijos valstybės veikėjas Franzas von Papenas (89 m.). 1932 m. buvo paskirtas Vokietijos kancleriu, bet nacių partijai jo neremiant atsistatydino. Prezidentą Paulių von Hindenburgą įkalbėjo naujuoju kancleriu paskirti Adolfą Hitlerį, tikėdamasis, jog galės šį kontroliuoti.
1979 m. – italų chemikas organikas, Nobelio premijos laureatas Giulio Natta (76 m.). Pirmasis pagamino sintetinį kaučiuką.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.