Istorijos dūžiai gegužės 17-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. gegužės 17 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (10)
XaiomiXaiomi
Įvykiai Lietuvoje
1997 m. Vilniaus Vingio parke įvyko paskutinis grupės „Fojė“ koncertas. Į jį susirinko apie 60 tūkst. žiūrovų. Andriaus Mamontovo suburta grupė gyvavo nuo 1983 m.
2008 m. oficialiai susijungė „Tėvynės sąjunga“ ir Lietuvos krikščionių demokratų partija.
2009 m. Lietuvos prezidente išrinkta Dalia Grybauskaitė. Prezidento rinkimai vyko penktą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo, antrą kartą nugalėtojas paaiškėjo jau pirmajame ture (kaip ir per 1993 m. rinkimus, kai laimėjo Algirdas Mykolas Brazauskas). D.Grybauskaitė surinko 69 proc. prie balsadėžių atėjusiųjų balsų.
Įvykiai pasaulyje
1792 m. pagal 24 Niujorko brokerių susitarimą įkurta Niujorko vertybinių popierių birža. Tai seniausia JAV ir didžiausia pasaulyje vertybinių popierių prekybos bendrovė, čia vyksta daugiau kaip 30 proc. pasaulinės akcijų prekybos.
1814 m. Eidsvolyje priimta Norvegijos konstitucija, kurioje Norvegija paskelbta nepriklausoma paveldima monarchija. Konstitucija atskyrė valdžias, garantavo kai kurias pilietines teises (rinkimų teisę numatė tik 5 proc. gyventojų), vėlesniais jos pakeitimais apribota karaliaus valdžia ir išplėsta rinkimų teisė. Eidsvolio konstitucija galioja ir dabar, jos priėmimo diena yra Norvegijos nacionalinė šventė.
Gimė
1490 m. – pirmasis Prūsijos kunigaikštystės kunigaikštis Albrechtas Brandenburgietis. Buvo Karaliaučiaus universiteto steigimo iniciatorius, globojo lietuvių raštijos pradininkus, jo rūpesčiu ir lėšomis parengtas ir išleistas Martyno Mažvydo „Katekizmas“. Mirė 1568 m.
1880 m. – teisininkas, Lietuvos konstitucinės teisės pradininkas Mykolas Pijus Römeris. Buvo Lietuvos tautinis teisėjas Hagos tribunole šiam nagrinėjant bylą dėl Klaipėdos krašto statuto interpretavimo, vėliau – sprendžiant lietuvių ir estų ginčą dėl atsiskaitymų už Panevėžio-Saldutiškio geležinkelio statybą, abi bylos buvo laimėtos. Mirė 1945 m., jo vardu pavadintas universitetas Vilniuje.
1928 m. – disidentas, Lietuvos Helsinkio grupės vienas įkūrėjų Viktoras Petkus. Už antisovietinę veiklą beveik 20 metų kalintas kalėjime ir lageryje, laikytas tremtyje. Mirė 2012 m.
1928 m. – disidentas Povilas Pečeliūnas. 1988 m. surengė pirmąjį viešą Vasario 16-osios minėjimą Vilniuje – Katedros aikštėje, reikalaudamas išlaisvinti politinius kalinius, pradėjo bado streiką. Mirė 1990 m.
1950 m. – kompozitorius, Nacionalinės premijos laureatas Algirdas Martinaitis.
Mirė
1050 m. – italų muzikologas Guido d’Arezzo (Gvidas Arecietis; apie 58 m.). Reformavo natų rašybą, pradėjo naudoti keturių linijų sistemą. Jo sukurta muzikos garsų užrašymo sistema Vakarų Europos bažnytinės muzikos praktikoje vartojama iki šiol. Muzikos garsaeilį suskirstė į heksachordus, jo laipsniams suteikė skiemeninius pavadinimus: ut, re, mi, fa, sol, la.
1510 m. – italų tapytojas, ankstyvojo Renesanso atstovas Sandro Botticelli (65 m.). Vienas žymiausių jo paveikslų – „Veneros gimimas“.
dienos įvykiai^Instantgrupė Foje
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.