Istorijos dūžiai birželio 9-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. birželio 9 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (6)
Įvykiai Lietuvoje
1669 m. per Sekmines Vilniuje pašventintos Verkių Kryžiaus kelio stotys. Čia įrengtas kryžiaus kelias su 35 Kalvarijų stotimis atkartojo Jėzaus laikų Jeruzalės topografiją ir atkūrė visą Kristaus kančios istoriją. Medinės koplyčios 1675 m. sudegė ir vėliau buvo pastatyta 20 mūrinių. 1962 m. sovietų valdžios nurodymu visos koplyčios, išskyrus keturias prie bažnyčios, susprogdintos, 2002 m. atstatytos.
1917 m. Petrograde susirinko visos Rusijos lietuvių seimas. Atstovų į seimą rinkimų teisė buvo suteikta visiems Rusijos teritorijoje gyvenantiems lietuviams – apie 200 tūkst. žmonių. Buvo išrinkta daugiau kaip 300 deputatų. Seimas pritarė Lietuvos politinio savarankiškumo siekiui ir būtinumui tai svarstyti tarptautiniu mastu. Seimo dalyvių nuomonių skirtumai atsispindėjo dviejose priimtose rezoliucijose. Pirmajai, reikalavusiai atsiskirti nuo Rusijos, nepritarė socialistai liaudininkai, socialdemokratai ir „Santaros“ deputatai. Atskirame posėdyje jie priėmė rezoliuciją, numatančią toliau dalyvauti kairiajame revoliuciniame judėjime Rusijoje ir joje siekti Lietuvos autonomijos.
1989 m. LSSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas birželio 14-ąją paskelbė Gedulo ir vilties diena.
1995 m. Būtingėje kaip alternatyvus kelias aprūpinti „Mažeikių naftą“ importine nafta iš Vakarų šalių pradėtas statyti naftos importo ir eksporto terminalas. Eksploatuojamas nuo 1999 m. vidurio.
2006 m. Lietuvos vyriausybės ir lenkų koncerno „PKN Orlen“ atstovai pasirašė Lietuvos valdomų „Mažeikių naftos“ 30,66 proc. akcijų pirkimo-pardavimo sutartį.
Įvykiai pasaulyje
Birželio 9-ąją senovės Romoje buvo švenčiamos Vestalijos – namų ir šeimos židinio deivei Vestai skirta šventė. Vestos altoriai stovėdavo beveik visų romėnų namuose.
1815 m. Vienoje baigėsi tarptautinis kongresas, kuris nustatė Europoje valstybių sienas ir įtvirtino naują jėgų santykį pasibaigos Napoleono karams. Kongresas buvo sušauktas 1814 m. rugsėjo mėn. Austrijos, Didžiosios Britanijos, Prūsijos ir Rusijos iniciatyva, jame dalyvavo visų Europos valstybių, išskyrus Osmanų imperiją, atstovai. Pagrindinis tikslas buvo patenkinti nugalėtojų teritorines pretenzijas ir neleisti Prancūzijoje atkurti Napoleono I režimo. Kongreso numatytai tvarkai Europoje apsaugoti buvo įkurta Šventoji sąjunga. Vienos kongreso sukurta sistema gyvavo iki XIX a. vidurio ir žlugo susivienijus Vokietijai ir Italijai.
1898 m. Pekine Didžioji Britanija ir Kinija pasirašė Honkongo teritorijos išplėtimo konvenciją, kuria Kinija 99 metams Didžiajai Britanijai išnuomojo didesnę dalį Honkongo – jo Naująsias Teritorijas.
1967 m. Izraelis užėmė Golano aukštumas Sirijoje.
Gimė
1595 m. – Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Vladislovas Vaza. Kaip Švedijos karalių palikuonis siekė gauti ir Švedijos karaliaus sostą, dėl to Abiejų Tautų Respublika kariavo su Švedija. Mirė 1648 m.
1781 m. – anglų išradėjas George’as Stephensonas. Sukonstravo ir pagamino pirmąjį garvežį, įkūrė pirmąją pasaulyje garvežių gamyklą, vadovavo pirmųjų geležinkelio linijų tiesimui. Mirė 1848 m.
1913 m. – antisovietinio ir antinacinio pasipriešinimo dalyvis Leonas Prapuolenis. 1941 m. Birželio sukilimo pirmos dienos rytą per sukilėlių užimtą Kauno radiją perskaitė Lietuvos valstybės atkūrimo deklaraciją ir Laikinosios vyriausybės narių sąrašą. Mirė 1972 m.
Mirė
1863 m. Vilniaus Lukiškių aikštėje sušaudytas 1863–1864 m. sukilimo vienas vadų Boleslovas Kajetonas Koliška (25 m.). Palaikai buvo užkasti Gedimino kalne, 2017 m. rasti ir identifikuoti, 2019 m. perlaidoti Rasų kapinių koplyčioje.
1870 m. – žymiausias anglų socialinės prozos kūrėjas Charles’as Dickensas (58 m.).
1975 m. – pirmasis profesionalus lietuvių baleto artistas ir pirmasis baletmeisteris Bronius Kelbauskas (70 m.).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.