Istorijos dūžiai balandžio 5-ąją: žmonės, likimai, atradimai

2020 m. balandžio 5 d. 06:55
Lrytas.lt
Portale lrytas.lt – žvilgsnis į tai, kas šią dieną įėjo į istoriją.
Daugiau nuotraukų (5)
XaiomiXaiomi
Įvykiai Lietuvoje
1253 m. pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta Palanga.
1849 m. kunigas Rudolfas Andrius Zippelis Klaipėdoje išleido pirmąjį evangelikų liuteronų savaitraščio „Lietuvininkų prietelis“ numerį. Tai yra pirmasis lietuviškas laikraštis, išleistas dabartinės Lietuvos teritorijoje. Ėjo 200 egzempliorių tiražu, išleista 38 numeriai.
1943 m. naciai Paneriuose sušaudė daug žydų iš naikinamų Rytų Lietuvos getų, kitus perkėlė į Vilniaus getą.
1992 m. iš Klaipėdos į pirmą Lietuvos buriavimo istorijoje kelionę aplink pasaulį išplaukė kapitono Stepono Kudzevičiaus vadovaujama jachta „Lietuva“.
2002 m. Mokesčių policijos departamentas pertvarkytas į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą prie Vidaus reikalų ministerijos.
Įvykiai pasaulyje
Per 1722 m. Velykas olandų jūrininkas Jakobas Roggeveenas Ramiojo vandenyno pietryčiuose, Polinezijoje, atrado salą, kurią pavadino Velykų sala. Sala priklauso Čilei.
1945 m. Košicėje paskelbta Čekų ir Slovakų nacionalinio fronto vyriausybės programa, suderinta su Maskva ir Čekoslovakijos emigracine vyriausybe. Čekoslovakija paskelbta liaudies demokratine valstybe, kurioje čekų ir slovakų santykiai grindžiami lygiateisiškumu. Programa iš esmės įteisino SSRS ekspansiją Čekoslovakijoje.
1945 m. paskelbta Laoso nepriklausomybė, tačiau Prancūzija jos nepripažino (Laosas nuo 1898 m. buvo Prancūzijos Indokinijos dalis) ir šalį okupavo.
1989 m. Lenkijos valdančiosios komunistinės partijos ir „Solidarumo“ atstovai pasiekė vadinamąjį Apskritojo stalo susitarimą dėl politinių ir ekonominių reformų. Nutarta legalizuoti „Solidarumą“ ir surengti rinkimus į Seimą, kuriuose galėtų dalyvauti opozicinės partijos. Rinkimus birželio mėnesį laimėjo „Solidarumas“.
Gimė
1588 m. – anglų filosofas, nominalistinio empirizmo atstovas Thomas Hobbesas. Siekė sukurti visas žinojimo sritis apimančią filosofinę sistemą. Mirė 1679 m.
1827 m. – antiseptikos pradininkas Josephas Listeris. Jo sukurti antiseptikos principai taikomi ir šiandien. Mirė 1912 m.
1908 m. – Austrijos dirigentas Herbertas von Karajanas. Mirė 1989 m.
1940 m. – dainininkė Gražina Apanavičiūtė. Mirė 2019 m.
Mirė
1794 m. revoliucinio tribunolo sprendimu giljotinuotas prancūzų revoliucionierius ir oratorius Georges Jacques Dantonas (34 m.). Revoliucijos baigiamajame etape nepritarė buvusio bendražygio Maximilieno Robespierre’o teroro politikai.
1937 m. – grafikė Marcė Katiliūtė (24 m.). Jos I.Simonaitytės romanui „Aukštujų Šimonių likimas“ sukurtos iliustracijos 1937 m. Pasaulinėje parodoje Paryžiuje pelnė aukso medalį.
1941 m. – Lietuvos valstybės ir politikos veikėjas, pirmasis nepriklausomos Lietuvos finansų bei prekybos ir pramonės ministras Martynas Yčas (55 m.).
1964 m. – JAV karo veikėjas, armijos generolas Douglasas MacArthuras (84 m.). Per II pasaulinį karą buvo Jungtinių Amerikos Valstijų ginkluotųjų pajėgų Tolimuosiuose Rytuose ir Ramiajame vandenyne vadas.
1968 m. – režisierius ir teatro pedagogas Antanas Sutkus (76 m.). 1919 m. Kaune įkūrė Tautos teatrą, buvo prie jo įsteigtos Vaidybos mokyklos vadovas, 1926–1934 m. vadovavo Valstybės radiofonui.
1975 m. – Kinijos karo veikėjas, prezidentas Chiang Kai-shek (87 m.). Per Kinijos pilietinį karą palaikomas Jungtinių Valstijų kariavo su SSRS remiamais komunistais, tačiau pralaimėjo ir su 2 mln. šalininkų pasitraukė į Taivaną, kurį valdė iki mirties. Jo valdomas Taivanas tapo ekonomiškai vienu stipriausių Azijos regionų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.