Visą žiemą galite turėti savų žalumynų iš šiltnamio: kada ką sėti

2025 m. sausio 5 d. 20:11
Žiemos metu, kai lauke žiemos šalčiai ir trumpa dienos šviesa nepalanki augimui, šiltnamis tampa puikia vieta auginti žalumynus. Šie augalai ne tik praturtina mitybą, bet ir leidžia mėgautis šviežiais ir kvapniais produktais net šaltuoju sezonu. Kokius žalumynus galima sėti žiemą?
Daugiau nuotraukų (3)
Tinka auginti krapus, petražoles, kalendras, bazilikus, salotas, špinatus, gražgarstę, svogūnų laiškus. Šie augalai greitai auga, nereikalauja sudėtingos priežiūros ir gerai toleruoja nedidelį saulės šviesos trūkumą.
Kada geriausia pradėti sėti
Optimalus laikotarpis žalumynams sėti šiltnamyje – nuo lapkričio vidurio iki vasario pabaigos. Toks laiko tarpas suteikia galimybę augalams išaugti ir pasiekti tinkamą brandą, kol atšils pavasaris.
Kad augalai gerai augtų, labai svarbu palaikyti tinkamą temperatūrą. Daugumai žalumynų ideali temperatūra yra nuo +15 °C iki +20 °C dieną ir bent +10 °C naktį. Per aukšta ar per žema temperatūra gali sulėtinti augimo procesus arba netgi pakenkti augalams, todėl stebėkite šiltnamio mikroklimatą.
Pagrindinės sėjos rekomendacijos
Kad užtikrintumėte sėjos sėkmę, svarbu naudoti tik kokybiškas sėklas, kurios pritaikytos auginti mažo apšvietimo sąlygomis, nes žiemos metu šviesos trūkumas gali turėti įtakos augalų vystymuisi.
Sėkite sėklas 1–2 cm gylyje, priklausomai nuo augalo tipo. Atminkite, kad tarpų tarp eilučių turi būti 10–15 cm, kad augalai turėtų pakankamai erdvės ir nebūtų perpildyti. Laistykite saikingai, kad vanduo nesikauptų dirvožemyje, nes per didelis drėgmės kiekis gali sukelti šaknų puvinį.
Augalų priežiūra
Žalumynai geriausiai auga ir greičiau vystosi, kai reguliariai laistomi, tačiau svarbu vengti vandens užsistovėjimo. Be to, būtina reguliariai vėdinti šiltnamį, kad būtų išvengta pernelyg didelės drėgmės ir užtikrinta geresnė augalų oro prieiga.
Šviesa taip pat yra svarbus faktorius, todėl jei natūralios šviesos trūksta, galite įrengti papildomą apšvietimą, kad augalai gautų pakankamai šviesos. Be to, kas dvi savaites augalus galima patręšti kompleksinėmis trąšomis, kurios suteiks jiems reikalingų maistinių medžiagų, ypač azoto, kalio ir fosforo.
Kada nuimti derlių
Žalumynų derlius priklauso nuo augalo tipo ir auginimo sąlygų. Pavyzdžiui, krapus ir petražoles galite skinti jau praėjus 25–30 dienų po sudygimo, o lapines salotas – po 20–25 dienų. Rukolą, žinomą dėl savo greito augimo, galima pradėti pjauti jau po dviejų savaičių nuo sėjos. Tai leidžia nuolatos turėti šviežių žolelių ant stalo, net ir žiemą.
Žalumynų auginimas šiltnamyje leidžia sukurti mikroklimatą, kuris idealiai tinka šviežiems ir sveikiems produktams auginti. Laikydamiesi šių paprastų, tačiau veiksmingų rekomendacijų, galėsite mėgautis šviežiais žalumynais net šalčiausiais metų mėnesiais, praturtindami savo mitybą ir užtikrindami sveiką gyvenimo būdą.
Šaltinis: gordonua.com
šilta žiemasėjašiltnamis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.