„Medžio Stiliaus“ laiptų projektavimo padalinio vadovė Edita Kviklienė teigia, kad trokštamas laiptų dizainas gali likti tik svajonė, jei laiku nebus atsižvelgiama į erdvę, konstrukcijas, techninius sprendimus ir saugumo reikalavimus.
„Net ir labiausiai patyręs laiptų projektuotojas negalės visiškai įgyvendinti kliento vizijos, jei šis kreipiasi tik po to, kai namas jau pastatytas. Profesionalūs meistrai ne tik sukurs vizualiai patrauklius laiptus, bet ir užtikrins jų saugumą, taip pat padės išvengti sunkiai ištaisomų klaidų“, – pataria ji.
Dažniausios klaidos projektuojant laiptus
Jau daugiau nei dvidešimtmetį statybų srityje dirbanti vadovė teigia, kad didžiausias iššūkis kyla, kai standartus atitinkančias pakopas ir turėklus tenka suprojektuoti ant netinkamai įrengtos metalinės ar betono konstrukcijos.
Dažniausia klaida, anot ekspertų, nevienodas betonuotų pakopų aukštis, nes dirbantieji dažnai neįvertina grindų dangos ir būsimos medinės pakopos storio. „Tai gali sukelti pavojų, nes lipti skirtingo aukščio pakopomis yra nesaugu“, – perspėja įmonės vadovė.
Svarbus ir pakopų plotis. Kartais manoma, kad įrengus medinę dalį pakopa taps platesnė dėl pakopos nosies, tačiau tai veikia tik iš dalies ir tik lipant aukštyn. „Betono ir metalo konstrukcijos riboja pakopų plotį, todėl specialistai gali tik tam tikru mastu sulyginti pločius, tačiau iš esmės platesnių pakopų įrengti neįmanoma“, – komentuoja ji.
Saugumo užtikrinimas pagal Statybų Techninį Reglamentą (STR)
Pasak E. Kviklienės, laiptų projektavimas yra sudėtingas ir atsakingas procesas, kuriame svarbu ne tik estetika, bet ir laiptais besinaudojančių žmonių saugumas bei laiptų patikimumas. Privalomi reikalavimai griežtai apibrėžia pakopų skaičių viename laiptatakyje, jų aukštį, plotį bei bendrą laiptų plotį.
Šie reglamentai užtikrina, kad gaminant ir montuojant laiptus būtų laikomasi principų, saugančių žmogaus sveikatą ir užtikrinančių komfortą, kartu suderinant medžiagų pasirinkimą, konstrukcijos tipus bei estetinį vaizdą.
„Laiptų projektavimo specialistai ne tik vadovaujasi STR reikalavimais, bet taip pat atsižvelgia į daugelį individualių veiksnių. Būkite pasiruošę klausimams apie tai, ar turite vaikų, ar laikote gyvūnus, kokį interjero stilių planuojate. Visi šie aspektai yra svarbūs kuriant laiptus, kuriais naudositės daugelį metų“.
Laiptų planavimas
Mediniai laiptasijiniai laiptai projektuojami, kai paliekama tik anga jiems įrengti. Esamoje erdvėje suformuojamas laiptų dizainas, išdėstomos pakopos, parenkami turėklai ir jų tvirtinimo būdai. „Labai svarbu, kad laiptams būtų skirta pakankamai vietos – tik tada galima tiksliai suprojektuoti laiptus, atitinkančius visus saugumo ir patogumo reikalavimus“, – pataria ekspertė.
Laiptų pakopos ant metalinės ar betono konstrukcijos projektuojamos tiksliai įvertinus esamą situaciją objekte. Parenkami tinkamiausi turėklai, atsižvelgiant į galimybes juos tvirtinti prie konstrukcijos ar pakopų.
„Kabantys“ laiptai išsiskiria įspūdingo lengvumo pojūtį kuriančiu dizainu. Atramos yra įtvirtinamos sienoje, o ant jų montuojamos pakopos – „dėžės“, taip sukuriant ore kabančių laiptų efektą. Tokiems laiptams ypatingai svarbu iš anksto numatyti tinkamą angą ir skirti pakankamai erdvės.
Profesionaliai suprojektuoti ir įrengti bet kokios formos laiptai bus saugūs ir patogūs, užtikrina ekspertė. „Jei turite namų viziją, būtinai apie tai kalbėkite su projektuotojais ankstyvoje stadijoje. Vėliau pakeisti laiptams skirtos angos dydį ar kryptį gali būti neįmanoma“.