Kokias daugiametes gėles reikia iškasti žiemai
Praėjus mėnesiui po žydėjimo pabaigos iškaskite kardelius. Kardelių svogūnėliai jautrūs ligoms, todėl iškasus juos kruopščiai apžiūrime, atrenkame pažeistus ir sergančius bei nuplauname mangano tirpale.
Po šio mėnesio svogūnėliai išdžiovinami gerai vėdinamoje patalpoje, tada dedami saugoti į tamsią vėsią vietą 3–5 laipsnių temperatūroje ir 70 proc. santykinėje drėgmėje.
Jurginai iškasami rugsėjo pabaigoje-spalio pradžioje, kad jų nepažeistų rudeninės šalnos. Iškasti reikėtų prieš pat šalnas, kai pradeda nykti stiebai ir lapai.
Vėdrynai iškasami nužydėjus stiebams ir lapams. Nuplaunami, nusausinami ir padedami į vėsią vietą, o gumbai užpilami smėliu, durpėmis, samanomis arba pjuvenomis.
Kalijos iškasamos pageltus lapams, nelaukiant šalnų. Gumbai nuplaunami mangano tirpale ir gerai išdžiovinami. Laikomi popierinėje pakuotėje 5–7 laipsnių temperatūroje.
Brugmansiją taip pat reikia iškasti. Ji pasodinama į didelį vazoną ir padedama laikyti rūsyje, kur temperatūra ne žemesnė kaip 5 laipsniai.
Begonija – šiam augalui reikia poilsio, kad atgautų jėgas ir gražią išvaizdą. Jis taip pat neigiamai vertina žemą temperatūrą, todėl būtinai turi būti iškastas žiemai.
Kai nuvysta antžeminė augalo dalis, reikia nustoti laistyti, palikti ramybėje apie dvi savaites. Tuo metu gumbai gaus maistinių medžiagų. Jei oro sąlygos leidžia, augalą galima palikti žemėje ir ilgesniam laikui, kad geriau sustiprėtų šaknys ir kitą sezoną gausiau žydėtų gėlės.
Iš dirvos gumbai ištraukiami, kad nepažeistų trapių šaknų, padedami džiūti maždaug mėnesiui. Žiemą augalas laikomas tamsioje vėsioje vietoje, stebint, kad gumbai neišdžiūtų – tam tikslui per žiemą 3–4 kartus palei vazono kraštą sudrėkinamas žemės grumstas.
Nuskynus žiedus, nereikėtų skubėti iškasti frezijų, nes dar 3–6 savaites toliau formuojasi ir stiprėja nauji svogūnėliai. Tuo metu reikėtų sumažinti augalo laistymą. Prasidėjus pirmosioms šalnoms, gumbai išimami iš žemės. Jie apdorojami fungicidais, išdžiovinami ir išsiunčiami laikyti žiemai specifinėmis sąlygomis, esant aukštai temperatūrai (nuo 20 iki 30 laipsnių) ir didelei oro drėgmei.
Tigrenės iškasamos po to, kai antžeminė dalis nudžiūsta. Tą reikia padaryti labai atsargiai, kad nebūtų pažeistos trapios šaknys. Pirmą kartą svogūnėlius galima išdžiovinti kambaryje, tada sudėti į dėžutes su durpėmis arba smėliu (be šių užpildų svogūnėliai išdžius).
Žiemą svogūnėliai laikomi dėžutėse 5–7 laipsnių temperatūroje.
Svogūninius augalus iškaskite kastuvu arba šakute, stiebo ištraukti nebūtina. Pirmiausia reikia iškasti atsargiai, stengiantis nepažeisti požeminės dalies. Prieš sandėliavimą visus svogūnėlius ir šakniastiebius patartina apdoroti fungicidais ir kandikliais, kad būtų sunaikinti ligų sukėlėjai.
Gėlės, kurių nereikia iškasti žiemai
Tai bijūnai, rožės, daugiametės astros, melisos, turkiški gvazdikai, irisai, chrizantemos, primulsijos, raktažolės, ežiuolė, astilbės, flioksai, lubinai, krokosmijos (Montbretė), paprastasis sinavadas, raganės.
Šaltinis:tsn.ua