Citrinos rūgštis, esanti citrinose, naikina mikrobus ir šalina pelėsį, o citrinų žievelėse esantis aliejus gali išnaikinti riebalus ir kitas medžiagas. Šiame straipsnyje pasidalinsime patarimais, kaip citrina gali pagelbėti ir palengvinti daugelyje buities situacijų.
Citrina kvapų šalinimui
Tiek namuose, tiek iš tam tikrų įrenginių ar patalpų dažnai sklinda nemalonus kvapas, kurį sunku pašalinti, tačiau tam gali pagelbėti citrinos.
Natūralus oro gaiviklis. Jei norite, kad namai kvepėtų švara ir gaiva, tuomet galite pasigaminti oro gaiviklį su citrina. Į puodą su vandeniu įdėkite citrinų žievelių, obuolių žievelių, cinamono lazdelių ir gvazdikėlių. Puodą su priedais kartkartėmis pavirkite ant viryklės, namai įgaus malonų kvapą, o tuo pačiu ir oras bus drėkinamas, ypač šaltuoju sezonu.
Židinio kvapo šalinimas. Atėjus šaltajam laikotarpiui, kai vėl prasideda kūrenimo sezonas, dažnai iš židinio sklinda nemalonus kvapas. Jį panaikinti galite įmesdami į liepsną keletą citrinos žievelių.
Drėkintuvo kvapo šalinimas. Jei jūsų drėkintuvas pradėjo skleisti nemalonų kvapą, į jo vandenį įpilkite 3–4 arbatinius šaukštelius citrinos sulčių. Rekomenduojama kartoti kas dvi savaites. Taip panaikinsite nemalonų kvapą, o namai kvepės švara.
Kačių kraiko dėžės kvapo šalinimas. Nemalonų kvapą, sklindantį iš augintinio kraiko dėžės, galite pašalinti citrinos pagalba. Tiesiog perpjaukite keletą citrinų pusiau ir palikite jas patalpoje, kurioje yra kraiko dėžė.
Citrina valymui
Citrinos gali būti puiku pagalbininkas norint pašalinti įvairias dėmes namuose ar norint nuvalyti įvairius įrankius.
Marmuro dėmių šalinimas. Jei namuose ant marmuro atsirado dėmių, jas galite lengvai pašalinti su citrina. Tam reikia perpjauti citriną pusiau, ant minkštimo užberti druskos ir stipriai patrinti marmuro dėmes.
Chromuotų daiktų valymui. Dažnai ant chromuotų čiaupų ar kitų įrenginių susikaupia kalkės ir mineralų nuosėdos. Jas galite nuvalyti į pagalbą pasitelkę citriną. Nulupkite citrinos žievelę ir ja patrinkite nešvarias vietas, tuomet nuplaukite ir nusausinkite švaria šluoste.
Mikrobangų krosnelės valymui. Maisto likučius iš mikrobangų krosnelės galite lengvai išvalyti su citrina. Į dubenį įpilkite 1,5 puodelio vandens ir įpilkite 3 valgomuosius šaukštus citrinos sulčių. Šį mišinį su dubeniu įdėkite į mikrobangų krosnelę ir įjungę karščiausią režimą pakaitinkite 5–10 minučių. Suminkštėjus maisto likučiams, juos nuvalykite švaria šluoste.
Aliuminio puodų valymui. Papilkėjusius puodus iš vidaus ir išorės patrinkite perpjautos citrinos minkštimu ir nušveiskite minkšta šluoste. Taip puodai vėl ims spindėti.
Maisto pjaustymo lentelių valymui. Gaminant maistą dažnai lentelės prisigeria įvairių kvapų, juos pašalinti galite nušveičiant maisto lenteles citrinos minkštimu.
Žalvario valymui. Patamsėjusias žalvarinių įrankių vietas pabarstykite druska, tada lengvai patrinkite kempine, suvilgyta citrinos sultimis. Nuplaukite vandeniu ir gerai nusausinkite.
Citrina drabužių valymui
Citrina – puiki natūrali priemonė norint išbalinti drabužius ar pašalinti įvairias dėmes bei pelėsį iš jų.
Švelnių audinių balinimui. Jei nenorite naudoti cheminių valiklių, tuomet į pagalbą galite pasitelkti citrinas. Prieš pat skalbiant drabužius juos pamerkite į mišinį iš vandens, citrinos sulčių ir sodos bei palaikykite jame bent pusvalandį.
Prakaito dėmių šalinimui. Pasigaminkite tirpalą iš citrinos sulčių ir vandens, juos sumaišykite lygiomis dalimis. Šiuo mišiniu suvilgykite prakaito dėmes, palaikykite keletą minučių ir išskalbkite.
Pelėsio šalinimui iš drabužių. Norėdami pašalinti pelėsių dėmes iš drabužių, pasigaminkite tirpalą iš citrinos sulčių ir druskos. Šiuo mišiniu įtrinkite pelėsio dėmes ir drabužius išdžiovinkite saulėje. Procesą kartokite, kol dėmės išnyks. Tokiu būdu galima pašalinti ir rūdžių dėmes.
Drabužių balinimui. Skalbimo mašinoje skalbdami drabužius į ją įpilkite citrinos sulčių. Drabužiai ne tik bus šviesesni, bet ir gaiviai kvepės.
Citrinos panaudojimas virtuvėje
Citrinos puikiai tinka gaminant maistą, norint išsaugoti šviežius produktus ar norint atsikratyti vabzdžių virtuvėje.
Nuo bulvių parudavimo. Verdant bulves, jos kartais paruduoja. Kad taip neįvyktų ir bulvės išliktų šviesios, į verdantį vandenį įpilkite arbatinį šaukštelį citrinos sulčių.
Biriems ryžiams. Jei norite, kad verdant ryžius jie nesuliptų į vieną masę, tuomet į verdantį vandenį įpilkite valgomąjį šaukštą citrinos sulčių. Ryžiams išvirus, palikite juos puode keletą minučių atvėsti, o prieš patiekimą subadykite šakute.
Avokado padažui nuo patamsėjimo. Jei nusprendėte pasigaminti avokado padažą, bet bijote, kad jis patamsės, paruoštą užtepėlę apšlakstykite citrinos sultimis, taip ji išliks šviežia bei gražios žalios spalvos. Taip pat, jei iš karto nesunaudojate viso avokado, perpjautą puselę apšlakstykite citrinos sultimis ir dėkite ją į šaldytuvą, taip avokadas išliks šviežias ir nepatamsėjęs.
Traškioms salotoms. Jei jūsų salotos suglebo ir tapo nebetraškios, į dubenį su šaltu vandeniu išspauskite pusės citrinos sulčių, tuomet pamerkite salotų lapus ir taip palaikykite šaldytuve apie valandą. Prieš ruošdami salotas, jas gerai nusausinkite.
Apsaugai nuo vabzdžių. Kad į namus nepatektų skruzdėlės, citrinos sultimis apšlakstykite durų slenksčius ir palanges, į visas vietas ir skylutes, kur renkasi skruzdėlės, irgi įpilkite citrinos sulčių. Taip pat galite pridėti citrinos žievelių prie lauko durų. Norint atsikratyti tarakonų ir blusų, grindis išplaukite mišiniu iš 4 citrinų sulčių (kartu su žievelėmis) ir 2 l vandens.
Citrinos panaudojimas sode
Citrinos gali puikiai pasitarnauti sodininkystėje tiek dirvos rūgštingumo reguliavimui, tiek apsaugai nuo kenkėjų ar augalų tręšimui.
Dirvos rūgštingumui. Norėdami padidinti dirvos rūgštingumą, išdžiovinkite citrinos žieves ir jas sutrinkite iki miltelių, o tuomet jais pabarstykite dirvą.
Apsaugai nuo kenkėjų. Citrinų žievelių galima dėti tose vietose, kur yra kenkėjai, pavyzdžiui, kandys ir uodai. Tiesiog susmulkinkite žieveles ir pabarstykite tas vietas, kur jų daugiausiai.
Piktžolių naikinimui. Į vandenį įpilkite šiek tiek citrinos sulčių, jį supilkite į purkštuvą ir nupurkškite tas vietas, kur auga piktžolės.
Kompostavimui. Citrinose yra daug magnio, azoto, kalio, kalcio ir sieros – svarbiausių elementų, skatinančių augalų augimą. Be to, žievelės greitai suyra ir nekelia pavojaus aplinkai.
Susmulkinkite citrinų žieveles sudėkite jas į komposto krūvą ir gerai išmaišykite. Laikui bėgant žievelės suirs, iš jų išsiskirs naudingos maistinės medžiagos ir gautu kompostu galėsite tręšti sodo augalus.
Daigų augimo skatinimui. Citrinų sultys skatina ląstelių dalijimosi augimą, stimuliuoja kai kurių fermentų aktyvumą ir padeda maistingosioms medžiagoms lengviau patekti į augalo dalis. Į litrą vandens įpilkite 3 ml citrinų sulčių ir tirpalu laistykite sėklas sėjos metu. Joms sudygus, galite vėl naudoti jį daigams laistyti. Prieš sėjant sunkiai dygstančias sėklas per naktį pamirkykite šiame tirpale, taip padidinsite dygimą.
Šaltiniai:
„Nepaprastas paprastų daiktų naudojimas“ Alma littera, 2007 m.
https://balconygardenweb.com/lemon-juice-for-plants-and-garden/
https://thehomespunhydrangea.com/7-ways-to-use-lemons-in-your-garden/
https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/tips/a26268/new-uses-lemons/
https://www.cnet.com/home/kitchen-and-household/7-ways-youre-ruining-your-kitchen-knives/