Lengvai paruošiama arbata, kuri daržuose – nepamainoma: sunku net išvardinti privalumus, tiek jų daug

2024 m. rugpjūčio 4 d. 19:37
derlingas.lt
Ar žinote, kas yra komposto arbata? Ne, tai ne karštas žolelių nuoviras, kurį vartoja žmonės, o skysta trąša arba savotiškas pesticidas augalams, pagamintas iš komposto. Šis produktas tokį pavadinimą gavo ne šiaip sau, mat jo pagaminimo būdas ir tamsiai ruda spalva gali tikrai priminti stiprią juodosios arbatos ištrauką, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt.
Daugiau nuotraukų (4)
Tik komposto arbatėlės paskirtis kitokia nei įprastų arbatžolių gėrimo – ji naudojama augalams laistyti ar purkšti. Dėl naudingų medžiagų ir mikroorganizmų tokia arbata tikrai verta pritaikyti sodo ūkyje, o ją ir pasigaminti namų sąlygomis galima labai paprastai. Čia ir bandysime pateikti ne tik komposto arbatos panaudojimo galimybes bei privalumus, bet ir receptą, kaip ją paruošti.
Kas yra komposto arbata?
Trumpai tariant, komposto arbata gaunama kaip ir bet koks kitas arbatos gėrimas. Šiuo atveju – tai vandenyje išmirkytas kompostas, panašiai, kaip išmirkant vandenyje žoleles arba arbatžoles. Skamba kiek neįtikinamai, netgi pasibjaurėtinai (nebijokite, šitos arbatos jums gerti nereikės), tačiau procesas paprastas, o gautas skystis itin naudingas.
Į šiltą vandenį įbėrus šiek tiek komposto ir leidžiant jam pakankamai ilgai išmirkti, pradeda išsiskirti naudingi mikroorganizmai, ištirpsta šiek tiek komposto maistinių medžiagų. Šis paruoštas vandens ekstraktas pasitelkiamas kaip papildoma trąša augalams pamaitinti. Kartu komposto arbata veikia kaip veiksmingas pesticidas nuo grybinių ligų, tad kodėl jos neišbandžius?
Komposto arbatos nauda
Ekstrakte ištirpę mineralai ir kitos gerosios medžiagos suteikia didžiulės naudos ir augalams, ir dirvožemiui. Augalų laistymas komposto arbata atlieka šiuos pageidautinus veiksmus:
gerina dirvožemio sveikatą ir struktūrą, nes arbata dirvą papildo visomis mikroorganizmų grupėmis – bakterijomis, grybais, pirmuonimis, nematodais;
pagerina dirvožemio vandens sulaikymą, todėl sumažėja dažno laistymo poreikis;
padeda išpurenti molingą dirvožemį, kad galėtų judėti oras ir vanduo, o smėlingame dirvožemyje padeda sulaikyti vandenį ir maistingąsias medžiagas;
skatina augalų šaknų augimą;
suteikia lapams naudingų mikrobų (kai purškiama per lapus). Užimdami lapų paviršių, šie organizmai neleidžia augalui užsikrėsti ligų sukėlėjais;
neleidžia cheminiams pesticidams, trąšoms ir herbicidams neigiamai paveikti naudingus mikroorganizmus;
galima sukurti ir pritaikyti konkrečioms sąlygoms ir augalų poreikiams;
tai natūralios trąšos produktas;
lengvai panaudojama pakabinamuose krepšeliuose ir vazonuose augantiems augalams patręšti (kai nėra galimybės papildomai mulčiuoti vien kompostu).
Kaip ruošiama komposto arbata?
Receptų yra daug ir įvairių, bet iš esmės taikomi du komposto arbatos ruošimo būdai: paprastu būdu (be aeracijos) ir papildomai prisotinant deguonimi (aeruojant). Pirmasis būdas nereikalauja įrangos, bet ekstraktui susidaryti reikia laiko. Žymiai sutrumpinti komposto arbatos paruošimo laiką padeda prisotinimas oru, bet šio būdo metu reikia panaudoti specialius prietaisus.
1 būdas. Paprastam (be aeracijos) komposto arbatos ekstraktui pasigaminti jums reikės:
didelio indo; sietelio, tinklelio, marlės ar kito audinio; 10 l švaraus (geriausia distiliuoto ar lietaus) vandens; 0,3 kibiro (apie 2,5–3 kg) „subrendusio“ komposto.
Ruošimas:
Į kibirą įdėję komposto, užpilkite jį šiltu vandeniu ir labai gerai išmaišykite. Tokį mišinį reikia palikti nusistovėti ir išmirkti 5 dienoms, kasdien kelis kartus per dieną gerai išmaišant.
Praėjus terminui, šį tirpalą paprasčiausiai perfiltruokite per marlę, tankų audinį ar sietelį. Panaudotą kompostą grąžinkite atgal į komposto krūvą, o paruoštą skystį naudokite pagal poreikį.
Jeigu netenkina mintis filtruoti ir perpylinėti, galite paprasčiausiai pasiruošti tinklinį maišelį, į kurį sudėkite kompostą, ir jį mirkykite vandenyje – taip pat, kaip įprastą arbatą. Maišelį laikykite taip pat 5 dienas.
Jeigu arbatėlės pasigaminote didesnį kiekį, uždarame inde ją galima laikyti iki kelių mėnesių. Tokią arbatą galite naudoti gryną (koncentruotą) arba skiesti 1:10 ir naudoti ilgiau.
2 būdas. Jeigu gaminate tokią pačią arbatėlę, bet komposto išmirkimo trukmę norite sumažinti iki 2 dienų, tai pasitelkite akvariumuose naudojamą vandens pompą. Paprasčiau į paruoštą tirpalą įdėkite pompą ir palikite ją burbuliuotis. Tirpalo prisotinimas oru padeda daugintis geriesiems mikrobams, todėl jų skaičių gauname žymiai didesnį, nei neaeruojant. Kita vertus, tik išėmus vandens pompą, tokį tirpalą privaloma iš karto sunaudoti, nes pastovėjusioje arbatoje mikrobai greitai žūva.
Komposto arbatos ruošimo klaidos
Galite rasti informacijos, kad į receptus reikia įdėti cukraus, bet ekspertai pataria nedaryti šios klaidos. Cukrus paskatina daugintis mikroorganizmus, tačiau jeigu arbatoje bus gausu ir patogeninių mikroorganizmų, tai jų populiacijos taip pat stipriai išaugs. Kitos klaidos susijusios su vandens kokybe, todėl jis turi būti nechloruotas ir švarus, nes antraip tai tik gali sugadinti komposto arbatą.
Kaip naudoti komposto arbatą?
Komposto arbatą galima naudoti dviem būdais: laistyti augalus pilant jos į dirvą arba purkšti ant augalų lapų. Laistant dirvą maistinės medžiagos patenka tiesiai į šaknis, o tai padeda augalui augti, todėl šį procesą atlikite maždaug 1 kartą per 2 savaites užpildami 1 litru arbatos kiekvienam augalui. Kitas arbatos panaudojimas – užpurškimas ant lapų, kuris padeda slopinti ligų ir kenkėjų atsiradimą bei plitimą. Tokiam tikslui šios arbatos panaudokite kartą per savaitę, o kiekis turėtų būti toks, kad būtų apipurkšta mažiausiai 75 proc. augalo. Taip pat komposto arbatoje galite mirkyti gėlių svogūnėlius, sėklas bei persodinamų augalų šaknis.
Šaltiniai
https://www.almanac.com/how-make-compost-tea
https://www.marthastewart.com/8384694/compost-tea-recipe
https://www.gardeningknowhow.com/composting/basics/tips-using-compost-tea-on-plants.htm

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.