Keli paprasti patarimai, kaip pasiruošti audrai ir jaustis saugiau

2024 m. liepos 31 d. 14:47
Netikėtai Lietuvą užklupusi ir talžiusi gamtos stichija šimtus tūkstančių žmonių paliko be elektros, mobiliojo ryšio ar privažiavimo prie namų, vartė medžius, užliejo namus.
Daugiau nuotraukų (2)
Šiomis dienomis žmonės „iššlavė“ iš parduotuvių generatorius, įkroviklius (powerbankus), kirvius, benzininius pjūklus, kad galėtų likviduoti audros padarinius.
Prekybos centre internete „Varlė.lt“ buvo išpirkti visi elektros generatoriai, kiek tik jų turėjo sandėlyje ir kurių pristatymas buvo įmanomas per 1–2 dienas. Įkroviklių pardavimas šoko daugiau nei 10 kartų.
Elektros generatorius – prietaisas Nr. 1
Kaip pasiruošti gamtos stichijai, ekstremaliai situacijai iš anksto, kad užtikrintumėte savo šeimos ir namų saugumą? Patarimais, ką vertėtų turėti namuose ar sodybose dalijasi prekybos centro internete „Varlė.lt“ specialistas Aivaras Saniukas.
„Šiandien jau sunku įsivaizduoti kasdienybę be elektros: elektrinės viryklės, skalbimo mašinos, televizoriai, mobilieji telefonai, kompiuteriai – visa buitis realiai susijusi su elektra. Net dujų katilas neveikia be elektros.
Tad svarbiausia, kuo reikėtų pasirūpinti iš anksto ekstra atvejams, alternatyvus elektros tiekimas, kurį gali užtikrinti generatorius. Jų gali būti įvairių – nuo stacionarių, įrengtų namuose, kurie automatiškai įsijungia vos dingus elektrai, iki mobilių generatorių“, – dalinasi prekybos centro internete „Varlė.lt“ specialistas.
Žinoma, svarbu pasirūpinti ir kuru, kad generatorius galėtų veikti bent kelias valandas ar dienas.
Baterijos ir įkrovikliai – antra TOP prekė
Telefonų ar kitų prietaisų įkrovikliai (powerbankai), įvairios baterijos, reikalingos radijo imtuvams, žibintams ar kitiems įrenginiams pakrauti – antra populiariausių prekių kategorija, ko pirkėjai ieško užklupus audrai ar dingus elektrai.
Viena sparčiai populiarėjančių prekių – nešiojami įkrovikliai su saulės baterijomis. Šie įrenginiai pravers gamtoje, kur nėra elektros maitinimo lizdo ar namie, biure dingus elektrai.
„Rinkdamiesi įkroviklį atkreipkite dėmesį į jo parametrus. Kokybiškas nešiojamas įkroviklis turi greitojo įkrovimo funkciją, apsaugą nuo perkaitimo, mažiausiai dvi USB jungtis, didelę talpą, atsparų korpusą“, – patarimais dalinasi specialistas.
Benzininis pjūklas padės atlaisvinti užblokuotą kelią
Norint pasiruošti greitai likviduoti audros padarinius, atlaisvinti kelią nuo užgriuvusių medžių greičiau nei sulauksite avarinių tarnybų, naudinga savo namuose turėti kirvį ar benzininį pjūklą. Būtent benzininį, jei dingtų elektra ir neturėtumėte generatoriaus.
Tačiau nepamirškite pasirūpinti ir benzinu, kad galėtumėte pjūklu naudotis ir šalinti nulaužtus medžius ar šakas nuo kelio, ką pastarosiomis dienomis teko daryti tūkstančiams žmonių.
Jei gamtos stichija didžiulė, gelbėtojai pirmiausiai skuba į tas vietoves, kur pavojus didžiausias ar nukentėjo daugiausiai žmonių. Tad laukti avarinių tarnybų gali tekti ir keletą dienų.
„Elementariausias kirvis ar pjūklas bus nepamainoma pagalba stichijos atveju ir padės jums išsilaisvinti iš medžiais užverstos teritorijos ar atlaisvinti užblokuotą pravažiavimą, – pataria specialistas. – Žinoma, itin svarbu laikytis saugos instrukcijų dirbant su šiais prietaisais. Dėvėkite apsauginius akinius, pirštines bei šalmą, atidžiai sekite instrukcijas, kad išvengtumėte susižalojimų. Įvertinkite riziką, kad nepradėtumėte kirsti medžių ar šakų, kurie gali sukelti dar didesnį pavojų jums ar kitiems“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.