Gėlynas prie daugiabučio: pagrindiniai patarimai kiemo želdinimui, kad nevirstų kičiniu

2024 m. liepos 22 d. 12:37
derlingas.lt
Įsivaizduokite, kaip vasaros rytą išėjus į kiemą prie savo daugiabučio jus pasitinka nuostabus gėlynas, pilnas spalvingų žiedų ir malonaus aromato. Šis vaizdas ne tik puošia aplinką, bet ir sukuria ypatingą bendrystės jausmą tarp namo gyventojų. Gėlynas prie namo sienos ne tik sukuria estetinę vertę, bet ir gali suvienyti visus namo gyventojus, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt.
Daugiau nuotraukų (6)
Dažniausiai Lietuvoje gėlynus prie daugiabučio pagal savo skonį įrenginėja pirmojo aukšto gyventojai. Mes siūlome kitą kelią – tik susivieniję gyventojai gali sukurti tokią aplinką, kur gerai jausis kiekvienas. Taigi toliaus kaitykite, kaip sukurti gėlyną už lango, šalia daugiabučio namo sienos.
4 pagrindiniai kiemo planavimo žingsniai
Planuojant gėlyną prie daugiabučio namo, reikia vadovautis šiais principais:
Teritoriją suskirstykite zonomis.
Pasitarus su landšafto architektais, pasodinkite dekoratyvinius sumedėjusius augalus.
Pasėkite vejas.
Įrenkite gėlynus.
Daugiabučio kiemo skirstymas zonomis
Teritorijos suskirstymas zonomis priklauso nuo turimo žemės ploto. Dideliuose plotuose galima įrengti ramaus poilsio zoną, pastatyti vyresnio amžiaus žmonėms skirtus suolelius, pavėsinę.
Šioje zonoje sodinama daugiau želdinių: karštomis vasaros dienomis bus pavėsis, o rudenį ir pavasarį neužpūs žvarbūs vėjai. Ramaus poilsio zonoje daugiausiai sodinamos daugiametės gėlės, nes jos gali klestėti ir pavėsyje. Priešingai, dauguma vienmečių gėlių itin mėgsta šviesą.
Aktyvaus poilsio zona yra skirta vaikams ir jaunimui. Įrenkite sporto aikštelę (pavyzdžiui, pastatykite krepšinio lanką). Jei yra sportiškai nusiteikusių gyventojų, nedidelė treniruoklių ar stalo teniso aikštelė taip pat gali būti puiki investicija. Aktyvaus poilsio zona želdinama tik pakraščiais, kad netrukdytų žaidimams.
Mažiems vaikams sukalamos dengiamos smėlio dėžės, pastatomos sūpuoklės. Jos paprastai būna aktyvaus poilsio zonos krašte, dažniausiai prie ramaus poilsio zonos, kad tėvai galėtų nesunkiai prižiūrėti mažylius, tarkim, ramiai peržiūrinėdami naujienas internete.
Svarbiausia – bendradarbiavimas ir bendras sutarimas, kad kiekvienas daugiabučio gyventojas jaustųsi išgirstas ir žemė prie namo būtų naudojama kuo efektyviau bei atitiktų daugumos poreikius.
Gėlynas: kaip tinkamai paruošti žemę prieš sodinimą?
Tinkamai paruošti žemę gėlynui gali reikėti visų gyventojų talkos.
Po statybų žemė aplink namus būna prastos kokybės, nes joje gausu statybinių atliekų. Todėl, ruošiant plotą gėlynui, būtina kruopščiai perkasti žemę ir išrinkti stiklo šukes, betono gabalus, plytas ir kitas šiukšles. Tik tada žemė bus tinkama sodinimui ir gėlės galės sveikai augti.
Jei žemė yra derlinga, užtenka pridėti komposto (20 kg į kvadratinį metrą), ilgalaikių veiklių organinių ir mineralinių trąšų. Kai žemė labai skurdi ir užteršta, gėlynui reikia atvežti derlingos žemės.
Žemės paruošimas labiausiai priklauso nuo to, kokios grupės gėlės – vienmetės ar daugiametės – bus auginamos gėlyne. Kiekviena gėlių rūšis turi specifinius poreikius, į kuriuos reikia atsižvelgti, norint užtikrinti jų augimą ir gausų žydėjimą.
Vienmetės gėlės auga ir žydi tik vieną sezoną, todėl jų augimo ciklas yra greitas. Dėl to reikia paruošti žemę taip, kad ji būtų turtinga maistinėmis medžiagomis, kurios užtikrintų greitą augimą ir gausų žydėjimą. Prieš sodinant vienmetes gėles, rekomenduojama į dirvą įterpti gerai suirusio komposto arba organinių trąšų. Tai padės pagerinti dirvožemio struktūrą ir suteiks augalams reikiamą kiekį maistinių medžiagų.
Dirva turėtų būti gerai išpurenta, kad šaknys galėtų lengvai skverbtis ir plėtotis. Taip pat svarbu užtikrinti gerą drenažą, kad vanduo neužsilaikytų ir nepažeistų augalų šaknų. Jei dirvožemis yra sunkus arba molingas, verta įmaišyti smėlio, kad pagerintumėte jo pralaidumą vandeniui.
Daugiametės gėlės auga ir žydi daugelį metų, todėl jų žemės paruošimas reikalauja ilgalaikio požiūrio. Prieš sodinant daugiametes gėles, būtina atlikti gilesnį dirvos perkasimą, kad būtų pašalintos piktžolės ir jų šaknys. Tai padės sumažinti konkurenciją dėl maistinių medžiagų ir vandens.
Be to, svarbu praturtinti dirvožemį ilgalaikio poveikio trąšomis arba kompostu, kad augalai turėtų maistinių medžiagų keletą metų. Taip pat reikia užtikrinti gerą drenažą ir šaknų aeraciją. Jei dirvožemis yra smėlingas, galima pridėti molio, kad būtų išlaikoma daugiau drėgmės.
Kaip tinkamai pasirinkti gėles?
Prie namo gali būti sodinamos įvairios gėlės, tačiau jas būtina derinti pagal dekoratyvumo ir priežiūros kriterijus, siekiant sukurti estetišką ir lengvai prižiūrimą gėlyną. Tinkamai pasirinktos ir suderintos gėlės ne tik puošia aplinką, bet ir užtikrina, kad sodas būtų malonus ir lengvai prižiūrimas visus metus.
Vienmetės gėlės sodinamos taisyklingos formos gėlynuose (lysvaitėse, klombose ir pan.). Tokie gėlynai dažniausiai įrengti reprezentacinėse vietose. Vienmetės gėlės derinamos pagal aukštį, žiedų ir lapų spalvą žydėjimo laiką.
Dvimetės gėlės sodinamos taisyklinguose gėlynuose, namų pasieniuose, patvoriuose (pavyzdžiui, piliarožės gali užaugti iki 2–3 metrų aukščio).
Daugiametės gėlės sodinamos laisvos formos gėlynuose. Renkantis šių gėlių derinius, būtina atsižvelgti į gėlės faktūrą, žiedų ir lapų spalvą, augalo aukštį, žydėjimo laiką ir trukmę, ilgaamžiškumą. Daugiamečių gėlių deriniai turi būti parenkami labai kruopščiai, nes šie gėlynai įrengiami keletui metų.
Svogūninių gėlių grupės vegetacijos periodas yra trumpas, todėl gėlynuose, kur jos auga, greitai lieka tušti plotai. Kai kurie architektai siūlo juos užsodinti vienmetėmis gėlėmis. Tai daryti patartina tuo atveju, kai gėlyne augo tik svogūninės gėlės – tuomet ir vienmečių gėlių gėlynas bus estetiškas.
Nevertėtų – peržydėjus svogūninėms gėlėms – užsodinti tuščių plotų vienmetėmis gėlėmis daugiamečiuose gėlynuose. Vienmetės ir daugiametės gėlės taip tarpusavyje nedera.
Gėlynas prie namo sienos: planavimas ir įrengimas
Patariame gėlyno planą nusibraižyti ant milimetrinio popieriaus, laikantis tokių principų:
Svarbu pasirinkti gėles, kurios žydi skirtingu laiku, kad gėlynas būtų spalvingas visą sezoną. Pavyzdžiui, ankstyvosios pavasario gėlės, tokios kaip narcizai ir tulpės, gali būti derinamos su vasaros žydinčiomis gėlėmis, kaip rožės ir levandos, ir rudeniniais astrais.
Renkantis gėles, verta atsižvelgti į spalvų derinimą. Galima kurti harmoningą paletę, naudojant vienos spalvos atspalvius, arba pasirinkti kontrastingas spalvas, kurios sukurs dinamišką ir gyvą vaizdą.
Gėlynas prie namo sienos turi derintis prie aplinkos t.y. atitikti aplinkos mastelį. Pavyzdžiui, prie didesnio namo rengiamas didesnis gėlynas. Skirtingo aukščio gėlės suteikia gėlynui gylio. Aukštesnės gėlės gali būti sodinamos fone, o žemesnės – priekyje arba palei takelius. Taip pat verta įtraukti skirtingų lapų formų ir spalvų augalus, kurie suteiks papildomo dekoratyvumo net ir tada, kai augalai nežydi.
Įvertinamos aplinkos sąlygos: jei vieta pavėsinga, parenkami pavėsį mėgstantys augalai, jei saulėta – šviesoje tarpstantys augalai.
Gėles derinamos atsižvelgiant į panašią auginimo technologiją ir ypač ilgaamžiškumą – tuomet paprastesnė jų priežiūrą.
Gėlynai paprastai įrengiami pavasarį arba rudenį, kai gėles sodinti palankiausia. Vienmetės gėlės sodinamos pavasarį arba pirmoje vasaros pusėje. Rudenį pasodintos lepios daugiametės ir dvimetės gėlės žiemai pridengiamos.
Gėlynas ir jo priežiūra: į ką būtina atsižvelgti prieš sodinant gėles?
Skirtingos gėlės turi skirtingus laistymo poreikius. Patartina sodinti kartu gėles, kurios reikalauja panašaus kiekio vandens, kad būtų lengviau jas prižiūrėti. Pvz., sausrai atsparias gėles, tokias kaip levandos ir čiobreliai, galima sodinti viename gėlyne, o vandenį mėgstančias gėles, kaip hortenzijas, – kitame.
Skirtingoms gėlėms gali prireikti skirtingų maistinių medžiagų. Todėl svarbu žinoti, kurios gėlės reikalauja daugiau trąšų, ir atitinkamai parinkti jų vietą gėlyne. Taip pat galima naudoti ilgalaikes trąšas arba lėtai išsiskiriančius trąšų tipus, kad sumažintumėte priežiūros poreikį.
Kai kurios gėlės reikalauja reguliaraus genėjimo ar formavimo, kad išlaikytų savo dekoratyvią išvaizdą. Verta įtraukti augalus, kurie nereikalauja daug priežiūros, arba sodinti juos lengvai pasiekiamose vietose, kad būtų patogiau prižiūrėti.
Šaltiniai:
https://www.outbacklandscapeinc.com/blog/landscaping-ideas-for-apartment-buildings
https://asilandscapemgt.com/9-apartment-landscaping-ideas-to-impress-your-renters/
gėlynasdaugiabutisKaimynai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.