Jie sunaikins visą gėlyną: nuo tripsų rožes gelbsti tik kelios priemonės

2024 m. liepos 11 d. 20:45
Jei rožių pumpurai be jokios aiškios priežasties pradeda vysti ir juoduoti žiedlapių kraštai, o patys žiedai, atsivėrę, atrodo netvarkingai ir „apgraužtai“ – sveikiname, jūsų rožyną užpuolė tripsai. Tai ne jūsų kaltė: šie vabzdžiai yra labai atkaklūs kenkėjai, o gamtoje jų yra daugiau kaip 6 tūkst. rūšių, todėl anksčiau ar vėliau turėjote su jais susidurti. Papasakosime, kuo pavojingi tripsai, kaip kovoti su šiais kenkėjais ir ar realu jų atsikratyti liaudiškomis priemonėmis.
Daugiau nuotraukų (17)
Kas yra tripsai
Tripsai yra mikroskopiniai vabzdžiai, kurių galima iš karto ir nepastebėti. Tripsų yra daug rūšių ir dauguma jų yra kenkėjai. Jie minta absoliučiai skirtingais augalais, todėl jei jų atsirado gėlyne, būkite tikri, kad netrukus tripsų bus ir ant agurkų bei kitų daržovių, todėl su jais reikia skubiai kovoti.
Kokie yra tripsų keliami pavojai? Jie minta augalų sultimis, kuriuos prieš tai praduria, o ant lapų arba augalo audiniuose deda lervas. Kenkėjai perneša pavojingas virusines infekcijas, o į jų pradūrimo vietas gali patekti pavojingų mikroorganizmų ir grybų.
Jei vabzdžiams susidaro tinkamos sąlygos, jie gali daugintis ištisus metus ir tai daro labai greitai. Jie gyvena kolonijomis, o jų pavojus yra tas, kad jie pripranta net prie nuodingų cheminių medžiagų ir įgyja imunitetą. Kai kurios kenkėjų rūšys net saugo savo lervas ir palieka žymes ten, kur yra maisto jų giminaičiams.
Kaip atrodo tripsai?
Kenkėjai būna įvairių spalvų – jie maskuojasi, o patys yra mikroskopiniai – nuo 0,5 iki 3 mm. Ilgą laiką vabzdžiai lieka nepastebėti ir iš pradžių gyvena ant vieno augalo. Jei pastebėjote, kad ant lapų atsiranda balkšvų ir sidabriškų dėmių, o žiedlapiai nukrenta savaime – tai gali būti pirmieji tripsų požymiai.
Galite atlikti bandymą: paimkite žiedą ir pakratykite jį virš balto lapo – jei yra kenkėjų, jie nukris ant popieriaus. Arba šalia augalo padėkite gabalėlį obuolio ar agurko – tripsai subėgs.
Jei augalas smarkiai užkrėstas, tai ant galinės lapo pusės galite pamatyti šių vabzdžių sankaupą. Tokiais atvejais pumpurai, žiedpumpuriai, kiaušinėliai, lapai tampa lipnūs.
Tripsai ant rožių – kaip kovoti
Kai kurie rožių augintojai negailestingai nupjauna pažeistus žiedus, tačiau daugelis tai daryti rankos nekelia. Jei kenkėjai ką tik pasirodė, galima bandyti su jais kovoti liaudiškais metodais – purškiant.
Kaip atsikratyti tripsų liaudiškomis priemonėmis:
4 šaukštai susmulkinto česnako arba svogūno – užpilkite 1 litru vandens ir palikite parą, tada perkoškite ir apdorokite augalus;
kiaulpienių antpilas – 1 kg lapų arba šaknų užpilkite kibiru vandens (10 litrų), palaikykite 3 valandas, perkoškite ir purkškite;
serenčių antpilo – žiedus išdžiovinkite ir sandariai sugrūskite į indą, tada užpilkite vandeniu, o po 2 dienų perkoškite ir gydykite.
Žiedus apdorokite esant sausam, debesuotam orui, o po lietaus purškimą reikia pakartoti. Naudodami šiuos receptus turite suprasti, kad teks reguliariai purkšti, o užpilus geriausia kaitalioti. Bet jei jie nepadės, deja, teks pasitelkti „chemiją“.
Be to, patyrę sodininkai pataria visada atkreipti dėmesį į insekticidų veikliąją medžiagą, taip pat juos keisti – kaip jau minėta, tripsai įgyja imunitetą nuodams.
Svarbu chemija gydyti tarp žydėjimo bangų – kai pirmą kartą jau žydėjo, o antrą kartą dar nepradėjo žydėti – kad nepakenktume bitėms, kurios nuo cheminių preparatų žūsta.
Yra nuomonė, kad tripsai mėgsta tik šviesias ir kvapnias rožių veisles, o raudonos, bordo, oranžinės ir persikinės jų netraukia. Jei atidžiai įsižiūrėsite, tai tikrai ant tamsios spalvos rožių veislių tripsų pėdsakų nepastebėsite. Tačiau prevencijos sumetimais geriau apdoroti visus rožių krūmus.
Gėlėsrožėskenkėjai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.