Neleiskite skruzdėms užkariauti jūsų sodų ir namų: štai, ko jos nemėgsta labiausiai

2024 m. birželio 7 d. 13:48
Skruzdėlės sode nėra tokios nepavojingos, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Taip, jos naikina vikšrus ir kitus sodo ir daržo kenkėjus. Tačiau kartais jų būna tiek daug, kad jos įsikuria visur, kur tik gali – sode, darže ir namuose – ir pačios tampa kenkėjais.
Daugiau nuotraukų (10)
Skruzdėlės savaime nėra blogiukai, jei jų yra saikingai. Tačiau jei šių vabzdžių populiacija auga prieš jūsų akis ir jie gyvena beveik kiekvienoje lysvėje ir gėlyne – reikia kažką daryti.
Skruzdėlės mėgsta valgyti, todėl jos pradeda ėsti ne tik kenkėjus, bet ir daug cukraus turinčius pumpurus, gėles, uogas, daržoves ir šakniavaisius. Be to, kaip mes veisiame karves, taip skruzdės veisia amarus – joms patinka saldus jų pienas. Amarai, kaip žinote – tai blogis ir sodui, ir daržui. Todėl skruzdžių geriau atsikratyti.
Skruzdėlynus darželyje ar sode galima sunaikinti cheminėmis ir liaudiškomis priemonėmis. Reikėtų atsižvelgti į tai, kad „chemija“ dažniausiai naikina visus gyvus organizmus, ne tik skruzdėles, o tai gali būti netinkama vietai. Daugelis sodininkų ir daržininkų vis dar renkasi liaudiškus metodus – juk ir skruzdėlių gaila, ir nesinori žaloti daržo su daržove.
Vienas iš būdų, kaip atsikratyti skruzdėlių sklype liaudiškos priemonės – priversti vabzdžius „atsitraukti“ nuo jūsų.
Štai ką galite padaryti:
pabarstykite skruzdėlyną druska ir išbarstykite ją palei „takus“ ir vietas, kur renkasi vabzdžiai;
prie skruzdėlyno išbarstykite krosnies suodžius;
šalia vabzdžių gyvenvietės paskleiskite česnako skilteles ir susmulkintus česnakus, pomidorus, petražolių lapelius;
išbarstykite malto cinamono, pjuvenų su maltu česnaku, įdėkite rūkytos silkės galvutę – skruzdėlės labai jautriai reaguoja į kvapus, o kai kurios tiesiog negali pakęsti.
Taip pat galima česnakus sodinti braškių plantacijose, o jei sklype auga pelynas – nedrįskite jo šalinti, skruzdės jo netoleruoja.
Ką galima pilti į skruzdėlyną:
Skruzdėlyną galima užpilti žibalu, bet jo neuždegti (!), kitaip tai bus gana nehumaniškas metodas, skruzdės bėgs nuo kvapo;
paruoškite tirpalą – 400 g ūkinio muilo + 2 valgomieji šaukštai karbolio rūgšties + 10 valgomųjų šaukštų parafino 10 litrų vandens ir užpila ant skruzdėlyno, skruzdės po tokio „dušo“ išnyks.
Yra dar vienas paprastas būdas atsikratyti skruzdėlių (dar vadinamas humanišku): vakare sutemus, kai visos skruzdėlės bus „namie“, iškaskite skruzdėlyną, perkelkite jį į kibirą ir išneškite už sklypo ribų. Veikite greitai, kad skruzdės jūsų nepultų. Tiesa, jei skruzdėlyną turite viduryje daržo, šis metodas jums netiks.
Jei skruzdėlyną reikia iškelti iš po žemių, galite daryti taip:
medžių pagrindą apdorokite kanapių aliejumi;
aplink medį iškaskite 3–5 cm pločio ir gylio griovį su vandeniu – kadangi skruzdėlės prastai plaukia, jos negalės įveikti šios kliūties;
po krūmais padėkite skudurų su žibalu.
Su skruzdėlėmis galima kovoti ir netiesiogiai – naikinant amarus. Norėdami tai padaryti, sode pasėkite medetkų, kurios privilios boružėles, o šios savo ruožtu pradės maitintis amarais.
Kokia veiksmingiausia priemonė nuo skruzdėlių namuose?
Kartais skruzdėlės „išsikrausto“ iš daržo, bet ne į kitą vietą, o į jūsų namus. Čia jos taip pat neblogai įsikuria ir pradeda naikinti valgomuosius produktus.
Štai kaip su jomis kovoti:
tose vietose, kur pasirodo skruzdėlės, padėkite pelyno, česnako arba gvazdikėlių – kvapas atbaidys vabzdžius;
pakepinkite senus pageltusius lašinius ir padėkite jų šalia skruzdžių praėjimų – jos jų netoleruos;
boro rūgštis yra labai veiksminga skruzdžių atbaidymo priemonė – įmerkite kelis gabalėlius cukraus į boro rūgštį ir palikite juos lauke.
Taip pat galite dėti jaukus su boro rūgštimi – pavyzdžiui, sumaišykite uogienę (0,5 l) su šviežiomis mielėmis (20 g) ir rūgštimi (5 g). Tačiau šis būdas nėra humaniškas skruzdėlėms, nes boro rūgštis jas žudo.
Sodasdaržasskruzdėlės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.