Užsiauginti skanių kukurūzų burbuolių galima kiekviename darže: paprasta ir net įdomu tai daryti

2024 m. gegužės 15 d. 20:56
derlingas.lt
Kukurūzai – viena seniausių grūdinių kultūrų. Lietuvoje jie dažniausiai auginami pašarui. Nors pasitaiko ir pramogai auginamų kukurūzų laukų (pvz., kukurūzų labirintai). Tai iš tiesų įspūdingi savo forma, derėjimu, ir ypatingai aukščiu augalai, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt.
Daugiau nuotraukų (6)
Nors pas mus vartoti kaip daržoves kukurūzus dar nėra labai įprasta, tačiau mėgstantiems virtas kukurūzų burbuoles, užsiauginti jų tikrai paprasta ir gana įdomu. Galbūt netgi susigundysite padaryti kukurūzų labirintą savo vaikams ar anūkams? O kada sėti kukurūzus ir kada tikėtis derliaus?
Kada sėti kukurūzus?
Kukurūzai sėjami maždaug balandį – gegužę, kadangi jie ilgai brandina savo vaisius ir turi suspėti sunokti iki rudens šalnų.
Rekomenduojama sėti, kai dirvos temperatūra pasiekia +8–10 laipsnių. Net ir sudygusiems kukurūzams nėra baisios pavasarinės šalnos. Šalna iki -5 laipsnių jiems nekenksminga. Tik esant šaltesniems orams, kukurūzai sėjami sekliau nei vyraujant šiltam orui.
Kukurūzams tinkamas dirvožemis
Kukurūzai mėgsta derlingą dirvą. Gerai auga priesmėliuose, lengvuose ir vidutiniuose priemoliuose. Nepakenčia sunkios, rūgščios, suspaustos ir beorės dirvos. Dirvožemis turi būti ne tik derlingas, bet ir laidus orui bei vandeniui, lengvas.
Kukurūzams auginti taip pat netinka drėgna, vandenį užlaikanti dirva bei tos vietos, kuriose gruntiniai vandenys yra arti žemės paviršiaus (60–80 cm gylyje).
Kukurūzų veislės
Pas mus tinka auginti ankstyvas ir vidutiniškai ankstyvas kukurūzų veisles, nes, kaip minėta, jie turi spėti subrandinti savo vaisius, o tai užtrunka. Vien sėkloms sudygti dėl nepalankių oro sąlygų kartais gali prireikti net 20 dienų.
Taip pat galima įsigyti ir itin ankstyvų kukurūzų veislių, kurių vegetacijos trukmė vos 95 dienos. Tokių kukurūzų derliaus galima tikėtis jau liepos–rugpjūčio mėnesiais. Kai tuo tarpu vėlyvesnės veislės burbuoles subrandina tik rugsėjį–spalį.
Sėjos laikas nepriklauso nuo veislės pasirinkimo. Veislės ankstyvumas turi įtakos tik derliaus sunokimo laikui.
Kukurūzų sėja
Kaip giliai pasėti kukurūzų sėklas priklauso nuo sėjos ankstyvumo, dirvos ypatybių, taip pat drėgmės. Sėklos gali būti sėjamos 3–6 cm gylyje.
Priemolio dirvose kukurūzų sėklos sėjamos 3–5 cm gylyje, o lengvesnėse, priesmėlio dirvose – 5–6 cm gylyje. Jeigu vyrauja vėsūs orai, kukurūzai sėjami ne giliau nei 3–5 cm. O jeigu pasitaiko sausas pavasaris ir dirvai trūksta drėgmės, sėklas reikėtų pasėti 1–2 cm giliau nei rekomenduojama.
Kukurūzų sėklos sėjamos 25 cm atstumu, tarp eilių paliekant apie 70 cm tarpą.
Palankiomis oro sąlygomis kukurūzų sėklos sudygsta per 5–7 dienas. Esant labai nepalankioms sąlygoms sėklų dygimas gali užtrukti net iki 20 dienų. Be abejo, daigumui daug įtakos turi sėklų kokybė, todėl rekomenduojama sėklas įsigyti tik iš patikimų pardavėjų.
Šalia kukurūzų rekomenduojama sodinti moliūgus bei cukinijas, kurių lapai sutvirtins kukurūzų pagrindą, juos prilaikys ir taip kukurūzai neišvirs nuo savo svorio augdami.
Kukurūzų priežiūra
Laistymas. Kukurūzai labai reiklūs drėgmei, todėl juos reikia reguliariai laistyti. Kas savaitę jiems reikia gauti apie 1–1,5 cm vandens. Itin sausomis ir karštomis dienomis vandens poreikis dar didesnis. Norint išsaugoti pakankamą drėgmės kiekį, patariama kukurūzus mulčiuoti.
Tręšimas. Kukurūzų augimui ypač svarbus yra azotas, nes jis padeda suformuoti vešlią lapiją bei stiprius stiebus. Fosforas reikalingas šaknų vystymuisi ir augalo gyvybingumui palaikyti, na, o kalis padeda didinti atsparumą ligoms, kenkėjams bei svarbus geram derliui užauginti. Kukurūzai tręšiami du kartus: prieš sėją ir sudygus bei sutvirtėjus.
Derliaus nuėmimas. Kukurūzų burbuolės subręsta ir jas galima pjauti, kai nudžiūsta kukurūzo lapai, o toje vietoje, kur grūdas prisegtas prie burbuolės, susiformuoja juoda dėmė. Dar vienas ženklas, kad derlių jau galima nuimti, tai parudavę ir nudžiūvę siūlai, išlindę iš burbuolės viršaus.
Kukurūzų labirintas savo sodyboje
Pastaraisiais metais kukurūzų labirintai pritraukia tikrai didelius kiekius pramogų mėgėjų. Be abejo, didžiausia dalis visų lankytojų yra vaikai. Tad jeigu tik turite savo sodyboje pakankamai erdvės, kodėl gi šios pramogos nepadarius ir savame sklype? Tebūnie tik saviems vaikams ar anūkams, tačiau mažiems vaikams tai būtų tikras džiaugsmas.
Norint patiems įsirengti kukurūzų labirintą, jokių ypatingai didelių pastangų ar žinių nereikia. Juk nesiruošiame įrenginėti kelių hektarų ploto, pramogai skirto labirinto. Tai galėtų būti nedidelis, vaikų fantaziją žadinantis plotelis. Vieta, kur atsiskleistų jūsų kūrybiškumas bei stebuklinga vaikų žaidimų vieta.
Keli patarimai kukurūzų labirinto įrengimui:
Svarbiausia, planuojat kukurūzų labirintą, atrasti jam tinkamą plotą. Be abejo, nedideliame sodo sklypelyje galbūt to ir nepavyks įgyvendinti, tačiau turint nuosavą sodybą, tikrai atrasite labirintui tinkamą vietą.
Tuomet reikia pasidaryti, pasibraižyti planelį, kaip įsivaizduojate labirintą. Čia nereikia jokių įmantrių, sudėtingų planų. Tiesiog kad būtų įėjimas, vienas kitas posūkis ir išėjimas.
Tikslas – ne pasiklysti, o smagiai pasislėpti, pažaisti, išlaisvinti vaizduotę ir fantaziją.
Kukurūzai labirintui turi būti sėjami labai tankiai. Juk norime, kad jie suaugtų tarsi siena, per kurią nieko nesimatytų? Sėjama kryžmai: iš pradžių į šiaurę ir pietus, o po to – į rytus ir vakarus. Labirintui kukurūzai sėjami 0,6–2,5 cm gylyje.
Eilės viena nuo kitos turi būti nutolusios maždaug 80–90 cm atstumu.
Kukurūzams pasiekus 8–15 cm aukštį, išpjaunamas, iškerpamas numatytas labirinto dizainas (planas).
Takelius tarp kukurūzų galima mulčiuoti arba padengti šiaudais, kad būtų maloniau vaikščioti. O ir būtų vaikams aišku, kur čia labirinto takeliai.
Toks savomis rankomis padarytas, suprojektuotas bei užaugintas kukurūzų labirintas gali tapti pačia smagiausia sodybos vieta bei vienais gražiausių vaikystės prisiminimų. Tereikės kantrybės išlaukti, kol kukurūzai pakankamai užaugs ir taps aukštesni už vaikus, o vėliau ir už mus.
Šaltiniai:
https://extension.umn.edu/vegetables/growing-sweet-corn
https://www.almanac.com/plant/corn
https://growinginthegarden.com/how-to-grow-corn-10-tips-for-growing-corn/
https://www.goodhousekeeping.com/home/gardening/a20705742/how-to-grow-corn/
kukurūzaisėjadirvožemis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.