Kada sodinti česnakus rudenį?
Kaip ir daugumą svogūninių augalų, česnakus įprasta sodinti rudenį, likus 4–6 savaitėms iki šalčių. Lietuvoje dažniausiai tai atitinka rugsėjo pabaigą–spalio pirmą pusę. Nors atsižvelgiant į besikeičiančias, šiltėjančias klimatines sąlygas, šį terminą galima nutęsti netgi iki lapkričio vidurio. Tuo metu pasodintos skiltelės spėja įsišaknyti, įsitvirtinti ir pasiruošti žiemai. Taip pat, rudeninis sodinimas duoda žymiai didesnį česnakų derlių, lyginant su pavasarinio sodinimo česnakais.
Rudenį labai daug ką lemia oro sąlygos, nes jeigu bus pasodinta per anksti, česnakai pradės leisti laiškus, o tai pakenks derliui. Toks sodinimo laikotarpis galioja įprastiems žieminiams česnakams ar įdomiesiems drambliniams česnakams. Visgi jeigu turite užsilikusią vieną kitą skiltelę žieminio česnako, jas galite pasodinti ir pavasarį.
Kada sodinti česnakus pavasarį?
Ypač dažnai daržininkus neraminantis klausimas, ogi kada sodinti česnakus būtent pavasarį? Nespėjusiems žieminių česnakų pasodinti rudenį, dar yra šansas ištaisyti padėtį sodinant vasarinius česnakus pavasarį. Kadangi šios daržovės pakančios šalčiams, tad nieko nelaukiant jau nuo kovo pabaigos iki balandžio pirmos pusės reikėtų suskubti įsprausti skilteles į žemę.
Kad išaugtų geros ropelės, česnakus patartina sodinti vėliausiai iki balandžio 10 dienos. Nors ir pastebėta, kad česnakus sodinti geriau yra rudenį, tačiau vasarinių česnakų derlius išsilaiko ilgiau ir geriau.
Česnakų sodinimo laiko nesusipratimai: mokslinė apžvalga
Visgi galite būti suklaidinti, nes yra nemažai kur literatūroje paminėtas ir kitas pavasarinis česnakų sodinimo terminas – balandžio pabaiga–gegužės pradžia. Tai dažniausiai akcentuojama senesniuose šaltiniuose. Tad nieko nespėliojant, užmeskime akį į mokslines publikacijas.
Rumunijos mokslininkai ištyrė, kad ankstyvesnio sodinimo česnakai pasižymėjo didesniu derliumi. Pasodinus česnakus balandžio 2 dieną, derliaus gauta 7,75 t/ha, o jau balandžio 12 dienos sodinimo česnakai siekė 6,25 t/ha derlių. Gauti rezultatai akivaizdžiai rodo, kad būtina nuolat vertinti sodinimo terminus atsižvelgiant į klimato kaitą. Būtent šiltėjantis klimatas ir nauji tyrimų įrodymai parodo, kad sodinimo terminai „ankstyvėja“.
Reikia žinoti, kad česnakai geriausiai auga, kai prieš vegetavimą išbūna 4–8 savaites trunkantį ramybės periodą šaltoje dirvoje (4–10 laipsnių). Lietuvoje balandžio pabaigoje pasodintiems česnakams šių sąlygų jau retai kada pavyksta pasiekti, nes oras ir dirva sparčiai šyla, vadinasi, jų sodinimą reikia paankstinti.
Estijoje 2000–2002 metais atliktas tyrimas parodė, kad didžiausias česnakų derlius buvo gautas, kai buvo sodinama 1–1,5 mėnesio prieš paros temperatūrai nuolat laikantis žemiau 0 laipsnių. Kitos išvados: vėlyvas sodinimo laikas rudenį turėjo didžiausią žiemos žalą; pavasarį pasodintų česnakų derlius buvo mažesnis. Šis tyrimas tik patvirtina žinias, jog rudenį sodinti česnakus yra efektyviau, tačiau rudeninis sodinimas neturi būti uždelstas.
O kaip dėl česnakų laiškams?
Jeigu darže norite užsiauginti ir laiškinių česnakų (Allium schoenoprasum), tai jų sėją galite planuoti be jokių dramų. Tai neįnoringos, grietai augančios, šalčiui gana atsparios žolelės. Šiuos augalus patogiau auginti iš sėklos, kurias daigams sėkite nuo kovo mėnesio į dėžutes, inspektus ar šiltnamius arba likus 6–8 savaitėms iki paskutinių šalnų. Sėti galite iš karto ir lauke, sulaukę balandžio mėnesio ir sėją tęsti iki pat rudens.
Kitų metų ankstyvam derliui laiškinius česnakus sėkite ir rudenį – rugsėjo–gruodžio mėnesiais. Visgi rudeninės sėjos rekomenduojamos ne visoms veislėms, tad stebėkite informaciją ant sėklų pakelio. Jeigu laiškinius česnakus sėjote patalpoje, tai turėtų rūpėti, kada sodinti česnakus į dirvą. Jų persodinimą atlikite pavasarį po paskutinių šalnų. Kadangi laiškiniai česnakai auga nemažais kereliai, juos sodinkite kas 25–30 cm vieną nuo kito.
Šiek tiek kitaip sėjami tuščialaiškiai česnakai (Allium fistulosum). Juos sėkite balandį, arba liepos–rugsėjo mėnesiais tiesiai į dirvą. Kai kurių veislių sėja gali skirtis, tad geriausias rekomendacijas pateiks kiekvienos veislės sėklų gamintojai.
Meškiniai česnakai (Allium ursinum) taip pat palaipsniui užima garbingą vietą sodininkų daržo kamputyje. Visgi jų sėją reikėtų atlikti rudenį: rugpjūčio–lapkričio mėnesiais. Jeigu jų sėklas 2–3 mėnesius stratifikuosite, tai pasėti galite ir balandį–gegužę.
Nepamirškite ir kada sodinti česnakus gėlynui
Taip pat verta žinoti, kada sodinti česnakus dekoratyviniams tikslams, t. y., tas rūšis, kurios auginamos gėlynuose. Dekoratyviniai česnakai, kurių gali būti ne viena rūšis (pavyzdžiui, Allium ampeloprasum, Allium giganteum, Allium cristophii ir kiti) auginami iš sėklų ar skiltelių, kurias į dirvą reikėtų „įnešti“ rugsėjo–spalio mėnesiais.
Patarimai prieš sodinant valgomuosius česnakus
Nerekomenduojama sodinti prekybos centruose pirktų paprastų česnakų – jų derlius gali nuvilti, nes galbūt šios daržovės yra atvežtos iš šiltesnio klimato, taip pat jos gali būti užsikrėtusios virusais. Iki pristatant į parduotuves, lieka neaišku, kokiomis sandėliavimo sąlygomis jie buvo laikyti, nes prieš pavasarinį sodinimą pageidautina česnakus laikyti šaltai (apie –3 laipsnių). Tą patvirtina ir moksliniai tyrimai.
Vienas esminių detalių, kaip gauti kokybišką ir sveiką česnakų derlių – galvučių skiltelių išskirstymas. Tai reikia padaryti iki sodinimo likus 2–3 dienoms. Be to, nenuimkite lukšto nuo skiltelių. Jeigu turite nemažai žaliavos, tai sodinimui atrinkite didžiausias skilteles, o mažesnes geriau suvartokite – taip gausite didesnį derlių.
Prieš sodinimą vertėtų nepraleisti skiltelių mirkymo viename iš šių tirpalų: kalio permanganato, valgomosios druskos ar vario sulfato.
Česnakų sodinimas
Česnakus sodinti paprasta, tereikia laikytis šių taisyklių:
Palaikykite tarp eilių 20–25 cm atstumus.
Tarp augalų palikite 6–10 cm (drambliniams česnakams bent 15–25 cm) atstumus.
Jei sodinate rudenį, skilteles įsprauskite 5–8 cm gylyje, o pavasarį sodinamus česnakus – 2–5 cm.
Skiltelės dirvoje turi būti orientuotos uodegėle į viršų.
Rudenį pasodintus česnakus reikia iš karto mulčiuoti 3–5 cm storio perpuvusio mėšlu, durpių sluoksniu.
Parinkite tinkamas sąlygas česnakams auginti
Česnakai gerai auga saulėtoje, mažiausiai 6–8 valandas apšviestoje vietoje. Taip pat jie tarpsta daug maisto medžiagų turinčioje vidutinio sunkumo giliai įdirbtoje, gerai drenuotoje priesmėlio ar priemolio dirvoje. Jeigu įdomu, kokio rūgštingumo dirvoje auginami česnakai, tai parinkite jiems 6,0–7,0 pH intervalo dirvą.
Vandens česnakams reikia palyginti nedaug. Dirvožemis neturėtų būti nei per daug sausas, nei per daug drėgnas, bet ypač nemėgsta įmirkimų. Netgi sakoma, kad žiemą sodinamiems česnakams geriau tinka sausesnė ir šiltesnė dirva, o pavasarį juos reikia gausiai laistyti.
Reikia žinoti, kad šviežiai mėšlu tręštoje dirvoje jie jaučiasi itin blogai. Taip pat česnakams labai svarbi sėjomainai, nes į tą pačią vietą juos vėl sodinti galėsite tik po 5 metų. Prieš sodinimą dirvą reikėtų pagerinti kompostu.
Šaltiniai
https://www.rhs.org.uk/vegetables/garlic/grow-your-own
https://www.almanac.com/plant/garlic
https://www.rhs.org.uk/herbs/chives/grow-your-own
Tyrimai:
https://www.actahort.org/books/688/688_49.htm
https://journals.ashs.org/hortsci/downloadpdf/journals/hortsci/39/3/article-p571.pdf
https://agrolifejournal.usamv.ro/index.php/agrolife/article/view/83