Planuojant šiltnamio statybas pirmiausia reikia išsiaiškinti, ar statomas šiltnamis yra priskirtinas kilnojamiesiems ar nekilnojamiesiems daiktams.
Žinotina, kad kilnojamąjį daiktą iš vienos vietos į kitą galima perkelti nepakeitus jo paskirties ir iš esmės nesumažinus jo vertės (jeigu įstatymai nenustato ko kita). Jeigu būsimas šiltnamis turės šiuos požymius, jis nelaikomas statiniu ir statinių statybą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimai jam netaikomi.
Nekilnojamuoju daiktu šiltnamis laikomas tik tuomet, jei su žeme jis susijęs taip, kad perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus paskirties bei iš esmės nesumažinus jo vertės negalima.
Statybos įstatyme įtvirtinta statinio sąvokos apibrėžtis suponuoja, kad objektas laikomas statiniu tik tada, kai jis atitinka visas šias sąlygas:
objektas yra nekilnojamasis daiktas, kurio negalima perkelti iš vienos vietos į kitą nepakeitus jų paskirties bei iš esmės nesumažinus jų vertės;
turi laikančiąsias konstrukcijas;
yra sukurtas vykdant statybos darbus.
Taigi šiltnamis būtų laikomas statiniu pagal Statybos įstatymo nuostatas, jei jis atitiktų visas šias aukščiau paminėtas sąlygas. Todėl statytojai turėtų įdėmiai vertinti kiekvieno šiltnamio statybos atvejį, t. y. įvertinti, ar šiltnamis bus montuojamas statybos vietoje, ar nėra galimybės jo neišardžius perkelti jį į kitą vietą, ar statybos darbai vietoje nebus atliekami ir jau pagamintas šiltnamis bus atgabentas į jam numatytą vietą.
SLD privalomumas naujam statiniui (ir šiltnamiui) taip pat priklauso ir nuo statinio kategorijos, kuri nustatoma pagal požymius ir parametrus, nurodytus statybos techniniame reglamente STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“ bei teritorijos, kurioje jis statomas.
Negyvenamieji pastatai pagal paskirtį skirstomi į pogrupius: kitos (šiltnamių) paskirties pastatai – augalams auginti skirti pastatai (šiltnamiai, oranžerijos, žiemos sodai ir kita). Atkreipiame dėmesį, kad kitos (šiltnamių) paskirties pastatai, kurių didžiausias aukštis – 5 metrai, o didžiausias plotas – 80 kvadratinių metrų, yra priskiriami prie I grupės nesudėtingųjų statinių.
Atvejai, kai privalomas SLD naujo statinio statybai nurodyti Statybos įstatymo 27 straipsnio 1 dalies 1 punkte bei statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 1 punkte.
Reikėtų pasitikrinti, ar norimam statyti statiniui reikia gauti SLD.
I grupės nesudėtingojo statinio (šiltnamio) naujai statybai nuosavybės teise valdomame žemės sklype SLD neprivalomas, jeigu numatyta statyba nepatenka į STR 1.05.01:2017 3 priedo nurodytas nurodytas teritorijas.
Taip pat žinotina, kad statant šiltnamį (kaip statinį) arčiau kaip 3 metrų atstumu nuo sklypo ribos, tačiau ne arčiau kaip 1 metrą (skaičiuojant atstumą horizontalioje plokštumoje nuo labiausiai išsikišusių konstrukcijų), kai šiltnamio bet kurios konstrukcijos, esančios 1–3 metrų atstumu nuo sklypo ribos, bet kurio taško aukštis, matuojamas nuo žemės paviršiaus ties sklypų riba (žemesniojo paviršiaus, jei ties sklypų riba yra aukščių skirtumas), didesnis už horizontalų atstumą nuo šio taško iki sklypų ribos, statant šiltnamį arčiau kaip 1 metrą nuo žemės sklypo ribos, privalomas rašytinis gretimo žemės sklypo savininko sutikimas (pagal statybos techninio reglamento STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai.
Statybos užbaigimas. Nebaigto statinio registravimas ir perleidimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 7 priedą).
Taigi, šiltnamiai statomi pagal STR 1.05.01:2017 7 priedo 4 punkto nuostatas, o mėgėjų sodo sklypuose pagal Sodininkų bendrijos įstatymo 6 straipsnio 7 dalies nuostatas. Apibendrinant teigtina, kad kiekvienas objektas pagal savo savybes priskiriamas nekilnojamiesiems daiktams (statiniams) arba kilnojamiesiems daiktas.
Vertinant konkretų objektą reikėtų įvertinti, ar jis pastatomas statybos vietoje atliekant statybos darbus, ar atvežtas / surinktas gamykloje pagamintas gaminys (tokiu atveju reikėtų žiūrėti, kas nurodyta gamintojo pateikiamoje techninėje dokumentacijoje (statinys / pastatas ar kilnojamasis daiktas), ar yra galimybė neišardžius šį objektą perkelti į kitą vietą, taip pat ar perkėlimo metu ir perkėlus objektą į kitą vietą išlieka galimybė jį naudoti pagal savo naudojimo paskirtį.
Jei žemės sklype pastatomas kilnojamas daiktas (šiltnamis), statybą reglamentuojančių teisės aktų nuostatos (tarp jų – dėl SLD privalomumo, atstumo iki sklypo ribų) tokiam kilnojamam daiktui netaikomos.