Šį sėjos kalendorių 2024 metams paruošėme jums kartu su dailininke bei konsultavomės su profesionaliais sodininkais ir ūkininkais. Tikimės, kad jis jums padės planuoti savo sodinukus tiek šiais, tiek ir kitais metais. Galite sužinoti tiek kada sodinti žieminius česnakus šiemet, tiek ir kada sodinti pomidorus jau kitais metais. Tikimės, kad šis daržininko kalendorius jums bus ne tik naudingas, tačiau ir patrauklus pasikabinti ant sienos ar šaldytuvo.
Sėjos kalendorius sudaromas pagal įvairius kriterijus
Mėnulio kalendorius: Sėjos kalendoriai dažnai grindžiami mėnulių fazėmis – jaunatis, priešpilnis, pilnatis ir delčia. Kiekviena mėnulio fazė turi įtakos augalų vystymuisi ir augimui.
Žemės magnetiniai laukai: manoma, kad žemės magnetiniai laukai gali paveikti sėjos sėkmę. Tam tikromis dienomis magnetiniai laukai yra palankesni augalų sėjimui, o kitomis – mažiau palankūs.
Astronominiai įvykiai: Tai apima įvairius astronominius įvykius, tokius kaip žvaigždžių padėtys, planetų išsidėstymas ir kiti astronominiai faktoriai, kuriuos įtraukus į sėjos kalendorių, tikimasi pasiekti geresnių augalų augimo rezultatų.
Klimato sąlygos: Skirtingi regionai turi skirtingas klimato sąlygas. Todėl sėjos kalendoriai turi būti pritaikyti prie konkrečių regioninių klimato sąlygų, kad augalai būtų pasodinti optimaliu laiku. Lietuva patenka į į tris atsparumo šalčiui zonas: 5, 6 ir 7. Visa Rytų Lietuva patenka į 5 zoną, Vidurio ir didesnė dalis Vakarų Lietuvos – 6 zonoje, o siaurame pajūrio ruože (dėl švelnesnių žiemų) turime 7 zoną.
Svarbiausias priežastis, kodėl sėjos kalendorius yra svarbus, yra ta, kad jis padeda optimizuoti augalų augimą, geriau išnaudoti jų natūralų augimo ciklą ir leidžia tikėtis gausesnio derliaus. Remiantis sėjos kalendoriumi, galima pasirinkti optimalias sėjos dienas, kada geriausia ir kokių augalų sėklas sėti, o tai gali padidinti sėkmę ir sumažinti galimas neigiamas įtakas.
Balandis
Sodinukų priežiūra: balandžio mėnesį diena jau gerokai ilgesnė todėl apšvietimo jūsų sodinukams nebereikės. Svarbu nepamiršti vėdinti patalpų, įleisti gryno oro, aprūpinti daigus vandeniu ir dažniau purenti dirvą aplink augalus.
Sėja: Atsižvelgiant į gamtos sąlygas, balandį jau galite sodinti bulves, sėti artišokus, raudonuosius burokėlius, ropes, pastarnokus, žirnius, ridikėlius ir daugiametes lauko gėles.
Palankiausios balandžio mėnesio dienos sėjai ir sodinukų persodinimui:
Salotos, krapai, agurkai, salierai, petražolės, špinatai, vasariniai kopūstai, dauguma vaistinių žolių, vienmetės gėlės 12, 13, 14, 15.
Pomidorai, moliūgai, baklažanai, melionai, cukinijos, arbūzai, pupos, pupelės, žirniai, kukurūzai, paprikos, svogūnų laiškai, žieminiai kopūstai, daugiametės gėlės, braškės, žemuogės ir kitos uogos 19, 20, 24, 25, 29.
Bulvės, morkos, ridikai, burokai, ropės, cukriniai runkeliai, bulvinės saulėgrąžos (topinambai), ropiniai kopūstai, svogūnai, česnakai, vaistažolės, kurių vaistinė medžiaga šaknys, medžiai ir krūmai 1, 2, 24, 25.
Sodas: balandį vis dar galite genėti, skiepyti ir sodinti kaulavaisinius augalus. Taip pat galite genėti gyvatvores.
Persodinimas: galite persodinti trūkažoles, porus, salierus, visų rūšių kopūstus ir daugiametes gėles.
Tręšimas: paberkite trąšų arba komposto aplink jau esančius augalus, kad paspartintumėte jų augimą.
Piktžolių ravėjimas: Jei pavasaris atėjo anksti, labai tikėtina, kad jau pasirodys ir pirmosios piktžolės, kurias reikia išrauti, kad jūsų augalai sėkmingai augtų ir vystytųsi. Piktžolių ravėjimas tai vienas iš darbų, kuris darže ir sode jus lydės iki pat derliaus nuėmimo.
Sėjos kalendorius Lietuvoje
Sėjimui palankus metas gali skirtis priklausomai nuo vietinio mikroklimato, aukštumos ir geografinės padėties, todėl netgi Lietuvoje vertėtų atsižvelgti į savo konkrečią gyvenamąją vietą (arčiau jūros ar aukštumos, arčiau vandens telkinio, ar miškų apsuptyje) ir jos ypatumus, vidutinį kritulių kiekį, vidutines temperatūras bei artimiausias hidrometeorologines prognozes.
Taip pat norime atkreipti dėmesį, kad šio sėjos kalendoriaus gairės yra bendros. Sodininkystė ir daržininkystė yra nuolatinis procesas, todėl tik rūpestinga jūsų augalų bei daržovių priežiūra, domėjimasis šia tema užtikrins gausų ir sveiką derlių.
Autoriai: Ramunė Vilėniškienė, Jurga-Creations.com (kalendoriaus autorius), remtasi Sodininkystės ir daržininkystės instituto (Juozas Jurkšaitis) knyga „Daržininko patarėjas“, 1999 m.
Kiti informacijos šaltiniai:
https://anthroposophy.eu/w/images/e/e4/Spiess_lunar_plants.pdf
https://www.thespruce.com/moon-phase-gardening-5219263
https://www.almanac.com/content/planting-by-the-moon
https://www.tandfonline.com/doi/epdf/10.1080/01448765.2001.9754928?needAccess=true
https://www.considera.org/downloads/Published%20Papers/IJCAM-14–00536.pdf
https://www.vle.lt/straipsnis/kalendorius/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4154392/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6745571/
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/
https://www.international-agrophysics.org/
https://www.mdpi.com/2223–7747/9/9/1139