Kada sėti petunijas?
Petunijos dažnai dauginamos tiek sėklomis, tiek auginiais, tačiau išsiauginti vienametes gėlės iš sėklų yra visiškai nesudėtinga. Žinoma, to negalima pasakyti apie visas petunijas, nes pilnavidurės formos ir atmainos (garbanotosios petunijos, surfinijos) dauginamos tik auginiais. Tačiau drąsiai pasisėti galite petunijų hibridus, tokius kaip fortunijos, kolibrachojos ir, be abejo, darželinę petuniją.
Auginimas iš sėklų kiek užtrunka, nes petunijos žydėti pradeda po 70–75 dienų nuo sėjos. Tai reiškia, kad gėles reikia pradėti sėti jau vasario mėnesį ir neuždelsti ilgiau nei kovo pabaiga. Paskaičiuokite, kad iki daigų „įkurdinimo“ lauke praeitų apie 10 savaičių.
Kaip sėti petunijas?
Petunijas sėkite į dėžutes, pripildytas lengva žeme. Ant drėgno paviršiaus išbarstykite petunijų sėklas ir palikite neužžertas žemėmis, galite lengvai prispausti pirštais, nors tai nėra būtina. Tada uždenkite plastikine plėvele ar permatomu dangčiu, kad išlaikytumėte drėgmę. Pastatykite šviesioje vietoje, apsaugotoje nuo tiesioginių saulės spindulių. Dėžutes laikykite tiek kambaryje netoli palangės, tiek šiltnamyje ar inspekte, kuriuose būtų pakankamai šilta. Sėklos dygsta ir esant 14 laipsnių temperatūrai, tačiau jos dygs ilgokai, o prie 18–20 (24) laipsnių temperatūros sudygs per 14–20 dienų. Sėkloms išdygus, plėvelę ar dangtį nuimkite. Drėgmė dėžutėse turi išlikti pastovi (nei per šlapia, nei per sausa).
Išdygę daigeliai, turintys 2–3 tikruosius lapelius išpikuojami 6×6 cm tarpais dėžutėje arba išsodinami į atskirus vazonėlius su gerai drenuojančia žeme.
Petunijų sodinimas ir augimo vieta
Petunijos dažniausiai auginamos kaip nepamainomos balkonų gėlės, tačiau yra veislių, skirtų ir gėlynams. Šios gėlės dirvožemiui nereiklios – vienodai gerai auga tiek lengvoje, tiek ir sunkesnėje žemėje. Visgi gėlės nemėgsta užmirkusios žemės ir ilgai trunkančių, smarkių liūčių, tačiau dirva turi būti drėgnoka. Vazonų žemės mišinį galite papildyti vandenį sulaikančiomis granulėmis. Taip pat, vazonuose, kabančiuose krepšeliuose augančias petunijas reikės dažnai laistyti ir tręšti. Be to, joms reikia šviesos, tik smulkiažiedės veislės gali augti ir pusiau pavėsingoje vietoje.
Į pastovią vietą petunijų daigus persodinkite po paskutinių šalnų (gegužės–birželio pradžioje), nes gėlės šalnoms neatsparios. Petunijas lysvėje ar lovelyje sodinkite negiliai, palikdami 25 cm atstumus aukštaūgėms veislėms, o žemaūgėms palikite 20 cm atstumus.
Ar atsiželgti į Mėnulį sėjant petunijas?
„Šviežiai iškeptam“ ir net ir patyrusiam gėlininkui knieti sužinoti, ar verta atsižvelgti į Mėnulį sėjant petunijas (ir ne tik). O kodėl gi ne? Tikime, kad blogiau nebus. Visų augalų, kurie vaisius, žiedus ir kitą derlingą dalį formuoja virš žemės, sėjos metu galima atkreipti dėmesį į Mėnulio pilnėjimo periodą. Tad petunijas bandykite sėti vasario 10 d.–vasario 24 d. ir kovo 10 d.–kovo 25 dienomis.
Šaltiniai:
Boguševičiūtė A., Daujotaitė I. Balkonų apželdinimas, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1980.
Baronienė V., Obelevičius K., Klimavičius D., Rutkauskas A., Vaidelys J. Sodo knyga, Vilnius: Leidykla „Alma littera“, 2011.
https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/petunia/petunia-seed-propagation.htm