Kada sėti salierus?
Salierai ypatingi tuo, kad juos reikia pradėti sėti gana anksti. Salierai auginami iš daigų, kadangi jų vegetacijos periodas ilgas: šakniavaisinių – 140–180, lapkotinių – 110–130 ir lapinių – 100–120 dienų. Ilgu vegetacijos laikotarpiu pasižyminčios daržovės auginamos daigams jau nuo vasario mėnesio ir tęsti galima iki kovo vidurio, kad liktų bent 8–10 savaičių iki paskutinių šalnų. Suprantama, kad salierus gumbams sėsite anksčiau, nei lapinius. Užvėlinus sėją norimo derliaus gali nebepavykti gauti. Salierų sėja lauke Lietuvoje nepraktikuojama.
Salierų daigus auginti reikia šiltnamiuose, šildomuose inspektuose ar dėžutėse, kurios laikomos kambaryje.
Salierų sėja – nuo ko pradėti?
Gumbiniai salierai pasižymi ilgiausia vegetacija, tad juos sėti reikia anksčiausiai. Sėklos sudygsta maždaug po 10–14 dienų, o kartais dar vėliau, tad geriau sėti 2 paras mirkytas sėklas. 5–6 cm aukščio dėžutes pripildykite drėgno substrato mišinio ir išlyginkite paviršių. Smulkias salierų sėklas išbarstykite padrikai ant paviršiaus, bet ne per tankiai, o dar geriau – eilutėmis. Jei sėklas mirkėte, tai jas užberkite 1–2 mm storio smėlio sluoksniu ir palaistykite. Nemirkytų sėklų užžerti žemėmis nereikia, pakaks tik švelniai prispausti ranka. Dėžutes pridenkite gaubtu, stiklu ar plėvele ir laikykite šiltai 20–24 laipsnių temperatūroje.
Kai daigai sudygsta, sumažinkite oro temperatūrą arba perkelkite dėžutes į 16–18 °laipsnių temperatūrą 3–5 dienoms. Toks temperatūros pokytis padės daigams per daug neišstypti. Visgi žemesne temperatūra piktnaudžiauti nederėtų, nes daugiau nei 10 dienų kenčiantys 10 laipsnių ar žemesnę temperatūrą salierai linkę išauginti žiedynstiebius. Vėliau daigai vėl auginami 20–24 laipsnių temperatūroje palaikant drėgną dirvą.
Kai daigai suformuoja 2 tikruosius lapelius, jie išpikuojami į 7–10 cm aukščio dėžutes palaikant 5×3 cm atstumus vieną nuo kito arba į atskirus 7,5–9 cm dydžio vazonėlius, pripildytus žemių mišinio. Jei daigų šaknys per ilgos, jas galima patrumpinti. Kai daigai esti 7,5 cm aukščio ir turi 5–6 lapus, jie jau yra pribrendę persodinimui į lauką. Likus 10 dienų iki persodinimo, salierų daigai pratinami prie lauko sąlygų.
Kaip ir kada sodinti salierus lapkočiams?
Lapkotiniai salierai geriausiai auga humusingoje vidutinio sunkumo ir visada drėgnoje dirvoje, kurios pH 6–7. Jiems augti parinkite saulėtą ir šiltą vietą. Šios rūšies salierų sodinimo laikas yra ne anksčiau nei gegužės vidurys. Sodinama eilutėmis tarp jų paliekant 40 cm atstumus, o tarp augalų eilutėse paliekami 50 cm atstumai. Daigų nederėtų kišti giliau į žemę, negu augo vazone ar dėžutėje, nes priešingu atveju nukentės jų augimas ir vystymasis. Pasodintus lapkotinius salierus reikia gerai palaistyti, pamulčiuoti. Taip pat patartina apdengti gaubtais ir nuimti juos tik tada, kai jie pradeda trukdyti augti.
Gumbinių salierų sodinimas
Gumbiniai salierai mėgsta drėgną, humusingą, purią dirvą, kurios pH 6,2–7,3. Šio tipo salierai taip pat į dirvą sodinami ne anksčiau, nei gegužės 15 d., nes anksčiau persodinti daigai išaugina daug žiedynstiebių. Daigus į dirvą sodinkite kiek sekliau, kad dirvos paviršiuje matytųsi lapkočių pagrindas. Tokiu atveju salierai neaugins šoninių šaknelių po žeme, o energiją kaups pagrindiniame gumbe.
Daigus sodinkite ne tankiau nei 40×40 cm atstumais, vadinasi eilėse, tarp kurių paliekami 40 cm tarpai sodinami salierai kas 40 cm. Po persodinimo gerai palaistykite.
Šaltiniai:
Skaburskis V., Šipaila A., Švirinas S. ir kiti. Sodininko ir daržininko žinynas, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1982.
Biomigas F. Kasdieninis darbas sode, Vilnius: Leidykla „Mokslas“, 1988.
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-celeriac/