Šis augalas tobulai valo orą namuose nuo kensmingų medžiagų: priežiūra jo – minimali

2024 m. vasario 17 d. 12:33
derlingas.lt
Chlorofitas – kambarinis augalas, puikiai pažįstamas mūsų namuose ir nereikalaujantis ypatingos priežiūros. Kai kurios jo rūšys gali pasirodyti senamadiškos, o kitos puikiai tiks šiuolaikiškam interjerui. Įdomu tai, kad chlorofitas yra vienas iš geriausiai orą valančių ir kenksmingas medžiagas neutralizuojančių augalų, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt.
Daugiau nuotraukų (6)
Šis augalas yra kilęs iš Pietų Afrikos, o Anglijoje namuose pradėtas auginti XIX a. viduryje ir greitai tapo vienu populiariausių kambarinių augalų. Jo ataugos primena mažus voriukus, todėl, pavyzdžiui, anglų kalba augalas pavadintas spider plant, t. y. augalas voras.
Kuokštinio chlorofito veislės
Populiariausias tarp visų chlorofitų yra kuokštinis chlorofitas (Chlorophytum comosum). Jis yra vienas iš lengviausiai auginamų vazoninių augalų su dekoratyviais lapais. Kadangi augalas visiškai nereiklus (kaip ir beveik visi chlorofitai), jis rekomenduojamas žmonėms, pradedantiems auginti kambarinius augalus.
„Vittatum“ veislės kuokštinis chlorofitas
„Vittatum“ – viena populiariausių kuokštinio chlorofito veislių. Juos dar neseniai buvo galima pamatyti daugelio įstaigų koridoriuose, biuruose ar poliklinikose. Šios veislės chlorofitą sudaro iki 50 cm ilgio ir 2,5 cm pločio išlenktų lapų kekė. Lapai gali būti visiškai žali arba žali su plačia balkšvai kreminio atspalvio juosta viduryje, arba žali viduryje ir balti nuo pakraščių. Augalas turi storas, plačias šaknis.
Pavasarį ir vasarą ant kuokštinio chlorofito pasirodo beveik nepastebimi balti žiedai, kurie susiformuoja ant ilgų, plonų, belapių kreminės spalvos stiebų. Vėliau juos pakeičia maži augalai, kurie kabo žemyn ir yra papildoma puošmena. Juos galima nupjauti nuo motininio augalo, persodinti į atskirą vazoną ir taip išauginti naujus augalus.
„Lemon“ veislės kuokštinis chlorofitas
Chlorofitas „Lemon“ yra paprastumo ir ryškaus minimalizmo pavyzdys. Šis augalas su ryškiai žaliais, blizgančiais lapais suteikia namams gaivumo ir natūralaus grožio. Jauniausi lapai yra ryškios žaliosios citrinos spalvos ir švelniai kontrastuoja su senesniais, visiškai subrendusiais lapais.
„Bonnie“ veislės kuokštinis chlorofitas
Šios veislės chlorofito lapai yra banguojantys. Iš kekės vidurio po kurio laiko išauga ilgi ūgliai, ant kurių išsiskleidžia atžalos. Iš jų formuojasi tolesnės kekės, todėl susidaro graži kaskada iš vienas ant kito sukrautų kekių, kurių kiekviena yra žemesnė už ankstesniąją. Taip pat ši veislė išsiskiria spirališkai susuktais lapais, todėl formuoja tankesnes, išsiskleidusias kekes.
„Ocean“ veislės kuokštinis chlorofitas
Chlorofitą „Ocean“ sudaro tankios ir kompaktiškos kekės, siekiančios apie 30 cm. Jo išvaizda chaotiška – ilgi, siauri, šiek tiek pasvirę lapai. Jie yra ryškiai žali, papuošti kreminės spalvos pakraščiu. „Ocean“ iš kitų veislių išsiskiria platesniais lapais, o jos forma yra kompaktiškesnė, tankesnė ir stambesnė.
Chlorofitas orchidastrum „Green Orange“
Jei visgi kuokštinis chlorofitas atrodo šiek tiek nuobodus ar senamadiškas, chlorofitas orchdastrum „Green Orange“ tikrai nenuvils savo grožiu ir modernumu. Jis pasižymi įdomiomis kontrastingomis spalvomis. Chlorofitą sudaro platūs žali lapai, išsidėstę ant oranžinių lapkočių. Šių dviejų spalvų derinys atrodo labai įspūdingai!
Augalas auga kuokštais ir užauga iki maždaug 30–50 cm aukščio. Jį lengva auginti, yra nereiklus, nors palyginti su kitais chlorofitais, šiai tropinei rūšiai reikia skirti šiek tiek daugiau dėmesio. Jis kilęs iš atogrąžų regionų, todėl mėgsta drėgną orą, tad kartais, ypač žiemą, kai oras patalpose sausesnis, jį reikia apipurkšti vandeniu. Tą daryti geriausia būtų kasdien.
Kaip prižiūrėti chlorofitus?
Vieta. Visi chlorofitai mėgsta daug šviesos, tad reiktų jiems parinkti šviesiausią palangę. Geriausiai jiems tinka rytinės pusės palangė, nes aštrūs vidurdienio saulės spinduliai irgi nelabai tinkami chlorofitams.
Laistymas. Chlorofitus laistykite tik tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis yra sausas. Jie mėgsta laistymą virintu, drungnu vandeniu. Chlorofitus reikia laistyti saikingai, vasarą 2–3 kartus per savaitę, žiemą – rečiau (kartą per savaitę). Pavasario ir vasaros mėnesiais palaikykite dirvą drėgną, kad skatintumėte augimą. Neleiskite jai per daug išdžiūti.
Vasarą augalą reikia kasdien laistyti kambario temperatūros vandeniu ir saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Augalas yra atsparus sausrai ir neišdžiūsta, jei kartais pamirštate jį palaistyti. Kartais vandens trūkumas gali prisidėti prie to, kad susiformuotų daugiau naujų kekių, žiedų ir ataugų. Chlorofito augalo lapų negalima blizginti!
Tręšimas. Chlorofitą tręškite kovo–balandžio mėnesiais, kas dvi savaites laistykite ir naudokite dekoratyvinių lapų augalams skirtas trąšas. Geriausias substratas chlorofitams yra gėlių žemė.
Persodinimas. Augalas persodinamas tik tada, kai šaknys perauga per vazono skylutes. Senesni augalai dažnai sunyksta, todėl kas kelerius metus pravartu sunaikinti seną augalą, prieš tai į atskirą vazoną pasodinus vieną iš ataugų, atsiradusių ant stiebų.
Kaip dauginti chlorofitus?
Chlorofitą labai nesudėtinga dauginti iš mažų ataugų, kurios pasirodo ant stiebų augalui pražydus. Kai truputi paauga ir išleidžia šakneles, juos galima nupjauti ir įsišaknyti pasodinus į mažus vazonėlius, pripildytus substrato, arba prieš tai trumpai palaikyti vandenyje. Nuo auglių įsišaknijimo iki visiškai suaugusio augalo praeina maždaug vieneri metai.
Chlorofitą taip pat galima dauginti dalijant augalą. Norėdami tai padaryti, išimkite augalą iš vazono, atsargiai pašalinkite seną žemę tarp šaknų ir atsargiai rankomis atplėškite šaknų gniužulą ir antžeminę dalį. Darykite tai labai atsargiai, kad nepažeistumėte lapų. Taip gautus naujus augalus pasodinkite į naujus vazonus, pripildytus šviežio substrato (kiekvieno vazono dugne turi būti drenažo sluoksnis).
Chlorofitai namuose, balkone ir sode
Chlorofitai geriausiai atrodo pakabinamuose vazonuose arba ant aukštų baldų. Jie puikiai tinka kompozicijoms su kitomis vazoninėmis gėlėmis.
Šie augalai taip pat gali būti auginami vasarą kaip sodo augalas kartu su kitais augalais sezoninėse sodo lysvėse ir balkoninių augalų kompozicijose, tačiau žiemos metu reikia juos patalpinti šiltesnėje patalpoje.
Kokios yra chlorofitų sveikatinamosios savybės?
Chlorofitai pasižymitokiomis savybėmis, kurios leidžia filtruoti orą ir valyti jį nuo tokių medžiagų, kaip anglies monoksidas, formaldehidas, acetonas, azoto dioksidas, toluenas (fenilmetanas) ar nuo sunkiųjų metalų. Chlorofitai taip pat natūraliai padidina deguonies kiekį patalpoje ir sumažina elektromagnetinę spinduliuotę, todėl šis augalas tinka ne tik miegamajame, bet ir darbo kambaryje ar biure.
Chlorofitai taip pat turi atpalaiduojantį poveikį mūsų organizmui, mažina kraujospūdį, nuovargį ir netgi padeda atsipalaiduoti.
Ir tai dar ne viskas. Chlorofitas taip pat turi fungicidinių (naikina grybelius) ir antibakterinių savybių, todėl tai idealus augalas vaikų kambariams, taip pat alergiškiems žmonėms.
Šaltiniai:
https://www.almanac.com/plant/spider-plants
https://roslinydlabiura.pl/
https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/
augalaskambaryspriežiūra
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.