Pagal gyventojų pateiktas paraiškas „Vilniaus vandenys“ 2025–2026 metais išplės vandentiekio ir nuotekų tinklus ir prijungs prie centralizuoto vandentiekio ir nuotekų tinklų Antakalnio, Naujosios Vilnios, Senamiesčio, Vilkpėdės, Verkių, Šnipiškių, Pilaitės seniūnijų gyventojus. Per šiuos metus bus siekiama pasiruošti įgyvendinti projektus – įvykdyti viešųjų pirkimų procedūras, atlikti projektavimo darbus, gauti statybų leidimus.
„Švarus ir kokybiškas vanduo bei centralizuotai tvarkomos nuotekos yra gyvybiškai svarbus sveikam ir patogiam gyvenimui mieste. Siekdami paspartinti infrastruktūros plėtrą Vilniaus miesto centrinėje dalyje šiemet tam skyrėme reikšmingai didesnį finansavimą nei kada nors anksčiau. Tai atitinka modernaus miesto viziją – gyventojai naudojasi šiuolaikiniais patogumais, patogia infrastruktūra ir gerai išplėtotomis viešosiomis paslaugomis“, – sako Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Balta zona yra laikoma Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje arčiausiai miesto centro esančios gatvės, kuriose nėra įrengta centralizuotų geriamojo vandens tiekimo, buitinių nuotekų surinkimo tinklų, o gyventojai iki šiol neturi galimybės prisijungti prie centralizuotų tinklų ir vis dar naudojasi vietiniais vandens išgavimo įrenginiais, nuotekas tvarko vietiniuose nuotekų valymo įrenginiuose arba naudojasi išgriebimo duobėmis. Į šias zonas patenka ir Vilniaus miesto savivaldybės ribose esančios kultūros paveldo, saugomos bei regioninių parkų teritorijos.
„Poreikis prisijungti prie Vilniaus miesto centralizuotų vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklų yra didelis – pagal programą „Baltos zonos“ 2023 m. sulaukėme rekordinio skaičiaus paraiškų. Bendraudami su seniūnijomis ir bendruomenėmis ir girdėdami jų poreikius, vertinome galimybes didinti infrastruktūros plėtros apimtis Vilniaus centre.
Savivaldybės įsitraukimas ir beveik penkis kartus padidėjęs finansavimas programai leis suteikti prieigą prie centralizuotų vandentiekio ir nuotekų tinklų ir gauti nepertraukiamas paslaugas daug didesniam gyventojų kiekiui. O mes savo ruožtu galėsime užtikrinti, kad nuotekos miesto centre bus tvarkomos pagal aukščiausius aplinkosaugos standartus“, – sako bendrovės „Vilniaus vandenys“ generalinis direktorius Saulius Savickas.
Iš viso 2023 metais „Vilniaus vandenys“ gavo 31 paraišką, iš jų bendrovės patvirtintus Baltų zonų plėtros objektų reitingavimo metodikos reikalavimus atitiko 23 paraiškos. Pagal metodiką, finansinės investicijos skiriamos ekonomiškai efektyviausioms paraiškoms. Reitingavimas vykdomas atsižvelgiant į planuojamų prijungti gyvenamųjų būstų skaičių ir planuojamų įrengti vandentiekio ir nuotekų tinklų ilgis, reikiamų vandentiekio ir nuotekų siurblinių skaičius. Reitingo eilė skelbiama čia.
„Vilniaus vandenys“ programą „Baltos zonos“ įgyvendina jau trečią kartą. 2021–2023 m. sulaukta 12 paraiškų, iš jų jau užbaigta 10 projektų, bendros Vilniaus miesto savivaldybės ir „Vilniaus vandenys“ investicijos siekė 2,2 mln. EUR.
„Vilniaus vandenys“ tiekia geriamąjį vandenį ir tvarko nuotekas daugiau nei 600 tūkst. gyventojų Vilniuje bei Vilniaus, Švenčionių ir Šalčininkų rajonuose. Bendrovės akcininkai yra Vilniaus miesto (90,79 proc.), Vilniaus (4,06 proc.), Švenčionių (3,37 proc.) ir Šalčininkų (1,78 proc.) rajonų savivaldybės. Įmonės infrastruktūrą sudaro 1811 km vandentiekio tinklų ir 1530 km nuotekų tinklų, 153 vandentiekio siurblinės, 258 nuotekų siurblinės ir 6 nuotekų valyklos.