Įsigaliojus naujai tvarkai, sostinės gyventojai maisto atliekas turės kaupti oranžinės spalvos vienkartiniuose maišeliuose, kuriuos reikės tvirtai užrišti ir išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Šios atliekos Vilniaus MBA (mechaninio biologinio apdorojimo įrenginiuose) bus atskiriamos nuo kitų ir paverčiamos kompostu, o maišeliai perdirbami.
Priemonės rūšiavimui – didžiuosiuose prekybos centruose
Priemonės rūšiavimui Vilniaus m. savivaldybėje, sostinės seniūnijose bei Vilniaus didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse pradėtos dalinti jau gruodžio mėnesį. Nuo sausio 2 d. Vilniaus gyventojų patogumui jas galima atsiimti ir didžiuosiuose prekybos centruose bei maisto prekių parduotuvėse.
Maisto atliekoms rūšiuoti dalinami oranžinės spalvos vienkartiniai maišeliai (pagaminti iš ne mažiau kaip 90 proc. perdirbtų medžiagų) ir ilgalaikio naudojimo 7 litrų tūrio talpyklos. Į pastarąsias namuose bus galima įdėti oranžinius maišelius ir taip atskirai kaupti maisto atliekas.
„Dalinamos priemonės vilniečiams leis patogiau ir lengviau prisitaikyti prie naujos rūšiavimo tvarkos. Namuose maisto atliekas rūšiuoti reikia panašiu principu kaip daugelis įpratę daryti su plastiko, popieriaus ar stiklo pakuotėmis ir antrinėmis žaliavomis – dedant į atskirą talpą. Tam galima naudoti bet kokią patogią talpą, tačiau vilniečiams savivaldybė ir Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras dalina specialias maisto atliekoms laikinai laikyti skirtas talpyklas – kibirėlius. Tikimės, kad sostinės gyventojai pasirūpins artimaisiais, kaimynais, draugais ir paims atliekų rūšiavimo priemones tiems, kurie to negali padaryti patys“, – sako Tomas Vaitkevičius, Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius.
Gyventojų patogumui talpyklos atliekoms ir oranžiniai maišeliai dalinami didžiuosiuose prekybos centruose, Vilniaus m. savivaldybėje, sostinės seniūnijose bei Vilniaus didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Tikslias maisto atliekų rūšiavimui skirtų priemonių dalinimo vietas ir kitą aktualią nuolat atnaujinamą informaciją galima rasti interneto svetainėje www.atliekuetiketas.lt.
Ką svarbu žinoti?
Specialias, rūšiavimui skirtas talpas (kibirėlius) bei maišelius, gali atsiimti kiekvienas Vilniaus gyventojas – nepriklausomai, ar yra deklaravęs gyvenamąją vietą sostinėje, ar ne. Atvykus atsiimti rūšiavimo priemones, reikės nurodyti gyvenamąją vietą Vilniaus mieste.
„Talpos – 7 litrų kibirėlio išmatavimai – 25 cm x 18 cm x 24 cm. Toks dydis itin patogus, kadangi į jį galima sutalpinti nemažą kiekį atliekų, tačiau namuose neužima daug vietos. Kartu su kibirėliu, kiekvienas gyventojas gaus ir 25 vienetus oranžinių maišelių, mūsų skaičiavimais, šio kiekio turėtų užtekti trims mėnesiams“, – sako T. Vaitkevičius.
Anot jo, išnaudojus oranžinius maišelius, juos papildomai galima atsiimti sau patogioje vietoje. Visas rūšiavimui skirtų priemonių atsiėmimo vietas galima rasti specialiame žemėlapyje.
Naujoji tvarka atskirai rūšiuoti maisto atliekas nuo 2024 m. numatoma Lietuvos teisės aktuose, o šiuos pokyčius visas Europos Sąjungos (ES) valstybes nares įpareigojo įgyvendinti ES direktyva. Maisto atliekų atskyrimas nuo bendro srauto leidžia padidinti bendrą atliekų perdirbimo efektyvumą, tausoti gamtos išteklius, sumažinti maisto švaistymą bei išnaudoti maisto atliekų antrinio panaudojimo potencialą.
VAATC primena, kad maisto atliekoms priskiriamos visos organinės kilmės, biologiškai yrančios atliekos, pavyzdžiui: netinkami vartoti maisto produktai (būtinai išpakuoti), žievės, lupenos, graužtukai, arbatos ir kavos tirščiai, arbatos pakeliai, kambariniai augalai ir jų dalys, popieriniai rankšluosčiai ir servetėlės, vartoti netinkami maisto papildai (išpakuoti) ir kt.