Atvykus į Obelynę pasitinka šventiškai apšviestas sodybos-memorialinio muziejaus pastatas, parke dėmesį traukia žvaigždynų temą atspindinčios iliuminacijos, papuošta ir sode auganti net 34 metų aukščio eglė, kurios įžiebimo šventė vyko gruodžio 24-ąją.
Sodyboje vyksta įvairūs užsiėmimai, o kluone veikia kalėdinių žaislų paroda.
Joje eksponuojama apie 700 žaislų iš viso pasaulio, šiuo metu saugomų Kauno rajono muziejaus kolekcijoje.
Pasak Kauno rajono muziejaus direktoriaus Zigmo Kalesinsko, Kalėdų eglės žaislai iki XIX a. pabaigos buvo gaminami iš įvairiausių medžiagų: alavo, vatos, vilnos, kartono, popieriaus.
Išsaugoti pavyko tik vieną
Garsus kaunietis, buvęs ilgametis Kauno lėlių teatro vadovas Sigitas Klibavičius muziejui kaip tik ir padovanojo vieną tokių žaislų.
S.Klibavičius pasakojo, kad išskirtinį eksponatą – eglės žaislą „Mergaitė“ iš vatos, audeklo ir popieriaus jis paveldėjo iš močiutės Marijonos Gulbinienės. Šis žaislas pagamintas Vokietijoje. Nors močiutė turėjo daug eglės žaislų, išsaugoti pavyko tik šį vienintelį.
Jis puošė trijų vienos šeimos kartų egles, bet dabar šiam XIX a. menančiam žaislui saugiau muziejuje.
„1890 metais Vokietijoje, Tiuringijos kalnuose esančiame Laušos kaime, garsėjusiame stiklo amatininkais, buvo sukurti pirmieji stikliniai burbulai kalėdinėms eglėms puošti.
Vėliau meistrai ėmė gaminti sudėtingesnius žaislus iš spalvoto stiklo, vaizdavo obuolius, kriaušes ir kitus vaisius, sausainius, žmonių ir gyvūnų figūras“, – žiniomis dalijosi Z.Kalesinskas.
Ekspozicijoje galima pamatyti tokių įvairiai dekoruotų žaislų, vienas net dengtas aukso dulkėmis.
Nuo šilumos ima suktis
Profesorius T. Ivanauskas kalėdinę eglę savo bute Kaune, V. Putvinskio gatvėje, puošdavo XX a. pradžios art deco stiliaus stikliniais kalėdiniais žaislais, vaizdavusiais įvairius paukščius, ąsotį. Juos dekoravo meistrai ir žaislai yra tarsi tikri meno kūriniai.
Šiuos žaislus gamtininko palikuonys išsaugojo ir taip pat padovanojo muziejui.
Įdomi yra ir vokiška medinė piramidės formos prakartėlė. Šalia jos uždegus žvakes nuo šilumos ima judėti prie piramidės pritaisyti sparnai ir prakartėlė pradeda suktis.
Žaislų galima ir dovanoti
Kolekcijoje yra ir sovietmečiu gamintų žaislų, kurie atspindi to laiko madas.
„Kuo senesni žaislai, tuo jų dekoras įdomesnis, detalės smulkios. Vėliau, žaislus ėmus gaminti pramoniniu būdu, eglės puošmenos individualumą prarado“, – pasakojo Z. Kalesinskas.
Obelynės sodybos lankytojai gali ne tik pasigrožėti žaislų kolekcija, bet ir ją papildyti.
„Nepalikite žaislų dūlėti sandėlių lentynose, jie gali sunykti ir sudužti. Leiskite jiems tapti muziejine vertybe, būsimų parodų eksponatu.
Dovanojamą žaisliuką lankytojai gali palikti specialiai tam įrengtoje vietoje šalia kalėdinių žaisliukų parodos“, – ragino Z. Kalesinskas.