Nuo sausio 1 d. privaloma rūšiuoti maisto atliekas: kur paslėpti dar vieną šiukšliadėžę ir išvengti nemalonių kvapų

2023 m. gruodžio 27 d. 10:48
Nuo 2024 metų sausio Lietuvos gyventojai privalės rūšiuoti maisto atliekas atskirai nuo bendrųjų. Ir nors daugelis jau dabar puikiai žino, kaip rūšiuoti stiklą, popierių ar plastiką, rasti namuose vietos dar vienos rūšies atliekoms gali tapti šiokiu tokiu iššūkiu. Interjero dizainerė dalijasi patarimais, kur ir kaip rūšiuoti, net jei atrodo, kad namuose tam stinga vietos.
Daugiau nuotraukų (6)
„Kalbant apie maisto atliekų rūšiavimą, gali kilti įvairių klausimų: kur padėti dar vieną šiukšliadėžę, kaip išvengti nemalonių kvapų ir dėmių, ar bus patogu nešti sukauptas atliekas į konteinerį arba komposto vietą ir pan.
Atsižvelgus į poreikius, tikrai galima rasti sprendimą už prieinamą kainą, o kartais tereikia iš naujo pažvelgti į tai, ką jau turite namuose“, – pabrėžia "Ikea" Interjero dizainerė  Morta Bučinskiene. Ji taip pat primena, kad kompostuoti galima įvairias maisto ir virtuvės atliekas: patiekalų likučius, vaisių ir daržovių žieveles, žuvų kaulus, kavos ir arbatos tirščius, arbatos maišelius ir popierinius filtrus.
Prie tokių atliekų taip pat priskiriami kambariniai augalai ir jų dalys, nuvytusios gėlės, sustingę riebalai, kiaušinių dėžutės, popieriniai virtuvės rankšluosčiai ir servetėlės.
Įvertinkite turimą erdvę
Svarstantiems, kaip namuose rasti vietos dar vienai atliekų rūšiavimo dėžei, interjero dizainerė siūlo pirmiausia įvertinti, kiek erdvės tam galėtumėte skirti.
„Patogiausia tokias atliekas rūšiuoti nedidelėje sandarioje šiukšliadėžėje su dangčiu. Laikykite ją taip, kad būtų lengva pasiekti. Tuomet galėsite stebėti situaciją ir šiukšles išnešti dažniau (kas antrą dieną ar kasdien), išvengdami nemalonaus kvapo bei muselių. Puikus pasirinkimas – mažos talpos šiukšliadėžė, kurią patogu tvirtinti prie virtuvinės spintelės durų. Į tokios šiukšliadėžės vidų įdėję suyrantį 10–15 litrų maišelį, kaskart išnešę šiukšles galėsite jos net neplauti. O gaivai palaikyti tiks net ir pačios atliekos, pavyzdžiui, į šiukšliadėžę išmestos citrusinių vaisių žievelės“, – sako M. Bučinskienė.
Interjero dizainerė taip pat primena auksinę vietos taupymo taisyklę. „Aukšti, siauri baldai ir kiti daiktų laikymo sprendimai labai praverčia, jei namuose trūksta vietos. Tas pats galioja ir kalbant apie atliekų rūšiavimą – aukšta šiukšliadėžė ar krepšys su rankenomis lengvai tilps prieškambario nišoje ar virtuvės pašonėje ir visada atrodys tvarkingai. O nenaudojant jį bus paprasta sulankstyti ir tiesiog laikyti spintelėje.
Siaurose vietose pravers šiukšliadėžės su dviem skyriais, o kiek erdvesniuose namuose – dėžės, kurias galima statyti vieną ant kitos. Tokiose patogu rūšiuoti atliekas, kurių nereikia išnešti dažnai“, – sako interjero dizainerė.
Gyvenantiems nuosavuose namuose ir nesusiduriantiems su erdvės stoka interjero dizainerė siūlo atkreipti dėmesį į rūšiavimo sprendimų įvairovę ir rinktis ne pagal dydį, o pagal savo norus bei poreikius.
Rūšiavimas kaip žaidimas
Neretai žmonės baiminasi pokyčių namuose, nes mano, kad tai pareikalaus didelių investicijų. Interjero dizainerė tikina, kad, norint patogiai rūšiuoti atliekas namuose, išlaidauti nebūtina.
„Apsisprendę, kur laikysite biologiškai skaidžias atliekas, galite pagalvoti ir apie kitų šiukšlių rūšiavimą. Pavyzdžiui, kartoninė dėžė, likusi nuo didesnio pirkinio, ar ant durų pakabintas krepšys bus puiki vieta plastiko pakuotėms, o viena ant kitos sustatomos dėžės – popieriui, kartonui ar skardinėms rūšiuoti. Atliekų rūšiavimo dėžę gali atstoti ir skalbinių krepšys su rankenomis.
O kad rūšiuoti būtų paprasčiau, visas dėžes galima išradingai pažymėti, ant kiekvienos priklijuojant lipduką su užrašu ar piešinėliu, paaiškinančiu, ką ir kur mesti. Tuomet rūšiuodami atliekas nesuklys net patys mažiausi šeimos nariai ir į namus užsukę svečiai“, – sako M. Bučinskienė.
Mažiau atliekų – mažiau vargo rūšiuojant
Šventiniu laikotarpiu svarbu pagalvoti ne tik apie atliekų rūšiavimą, bet ir apie maisto tausojimą – tai padeda sumažinti Kalėdų išlaidas ir yra aktuali tema 43 proc. šalies gyventojų*. „Parduotuvėje stenkitės rinktis produktus be pakuočių ir atsisakyti papildomų plastiko maišelių, o grįžę į namus maisto produktus iš karto padėkite į jiems skirtą vietą spintelėje ar šaldytuve. Laikomi atvirai, produktai ilgiau išliks švieži nei maišeliuose, o jūs visada matysite, ko dar turite, ir pagal tai galėsite planuoti valgiaraštį, užuot pamiršę ir išmetę sugedusį maistą. Jei matote, kad kažko suvalgyti nespėsite, užšaldykite – taip pratęsite produktų galiojimo laiką ir galėsite iš jų gaminti vėliau“, – sako dizainerė.
atliekosnauja tvarkarūšiavimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.