Kaip namuose eglutę išlaikyti kuo ilgiau: neįtikėtinai paprasti patarimai, kurių jums niekas nesakė

2023 m. gruodžio 20 d. 20:19
derlingas.lt
Prasidėjus šventiniam laikotarpiui visi suskumbame ieškoti pagrindinės Kalėdų puošmenos – Kalėdų eglės. Vieni, norėdami išvengti papildomo rūpesčio, renkasi dirbtines eglutes, kurias gali naudoti ne vienus metus. Tačiau kiti vertina natūralų grožį ir neįsivaizduoja Kalėdų be gyvos eglutės. Ji džiugina ir pripildo namus savo nepakartojamu kvapu. Renkantis medelį jums gali kilti klausimas, kaip ilgiau išlaikyti Kalėdų eglę? Norėdami, jog Kalėdų eglutė džiugintų nuo papuošimo iki pat Trijų Karalių, jums tereikia žinoti keletą paprastų gudrybių, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt.
Daugiau nuotraukų (9)
Pasirinkite sveiką, nepažeistą ir šviežią medelį. Venkite didelio temperatūrų skirtumo. Parinkite vėsesnę vietą medeliui. Atnaujinkite pjūvį, dėl geresnės medelio vandens apykaitos. Neleiskite vandeniui išgaruoti žemiau eglės stiebo apačios. Šios paprastos priežiūros taisyklės padės išsaugoti jūsų eglutę žalią iki pat švenčių pabaigos. Plačiau apie eglutės išlaikymo gudrybes kviečiu skaityti toliau.
Eglutės rūšies pasirinkimas: viskas, ką reikia žinoti
Kalėdiniam medeliui paprastai renkamasi iš kelių rūšių. Štai keletas svarbiausių savybių apie jas:
Paprastoji eglė. Turi smulkius spyglius, todėl gana greitai pradeda juos mesti. Ši eglė išbūna apie tris savaites, dėl to rekomenduojama ją statyti ne ankščiau kaip savaitę iki švenčių. Sidabrinė eglė. Turi ilgesnius spyglius ir išlaiko juos ilgiau nenubyrėjusius nei paprastoji. (Beje tikrasis pavadinimas yra dygioji elgė) Kėnis. Ištvermingiausias ir tinkamas tiems, kas mėgsta pradėti puoštis jau gruodžio pradžioje. Jis nemeta spyglių kaip įprastinės eglės. Kėnio spygliai sudžiūva ir lieka ant šakos. Nukrenta tik vienas kitas spyglys. Kaip neapsigauti renkantis Kalėdų eglę, išsirinkite sveikiausią Galvojate kaip ilgiau išlaikyti Kalėdų eglę? Puiku, nes svarbiausia šį klausimą užduoti sau jau renkantis medelį prekyvietėje. Kuo šviežesnis ir sveikesnis medelis, tuo ilgiau jis išsilaikys. Štai keli patarimai, kurie padės pasirinkti ir įsigyti sveiką eglutę:
Perbraukite ranka per šakos galą, taip patikrinsite ar nebyra nuo medelio spygliai. Spygliai neturėtų byrėti nuo medelio ir tvirtai laikytis. Apžiūrėkite ar nėra pageltusių spyglių. Geltonos spalvos spygliai išduoda apie medelio nusilpimą ar ligas. Pasižiūrėkite ar medelis yra natūralios jam būdingos žalios spalvos. Jeigu medelis išblyškęs arba praradęs ryškią žalią spalvą, tai ženklas, kad medelis išdžiūvęs. Apžiūrėkite ar stiebas nėra per storas ir neturi pažeidimų. Per storas stiebas gali netilpti į stovą, dėl to teks jį tašyti ir neliks žievės. Per žievę ir požievį medžiai geria vandenį. Taip pat pažeista žievė gali trukdyti efektyviai vandens tėkmei.
Staigus šilumos šuolis sumažins eglutės žaliavimo laiką
Parsivežus eglutę namo, jeigu ji buvo lauke žemoje temperatūroje, neskubėkite nešti į šiltus namus. Turint galimybę, palaikykite medelį truputį žemesnėje nei namų temperatūroje, tačiau šiltesnėje nei lauko. Tai galėtų būti garažas, nešildoma terasa ar panašiai. Taip medelis negaus temperatūrinio šoko ir išliks ilgiau žalias, su spygliais.
Kokia geriausia vieta eglutei laikyti?
Eglutę laikykite ten, kur vėsiau, nes nuo šilumos jis greičiau džiūsta.
Kuo toliau nuo radiatorių, tuo geriau. Jei vis tik nutiko taip, kad laikysite prie radiatoriaus, galite sumažinti jo šilumą. Venkite šildomų grindų vietų. Gali būti, kad geriausia vieta bus ten, kur eina šildomų grindų kanalas. Kad sumažintumėte šilumą, galite šiek tiek pakelti eglutę aukščiau nuo grindų. Dar vienas būdas – po eglute padėkite šilumą izoliuojantį kilimėlį. Taip sukursite vėsesnę, draugiškesnę eglutei aplinką. Vėsesnis kambarys – ilgiau žaliuojanti eglutė. Rinkitės vėsesnį kambarį, o jei neturite, galite šiek tiek sumažinti šilumą prieš einant miegoti.
Koks stovas tinkamiausias Kalėdų eglutei?
Eglutės stovų pasirinkimas yra platus. Tačiau renkantis atkreipkite dėmesį į keletą savybių.
Ar stovas turi vandens talpyklą? Jeigu neturi, gali tekti pirkti papildomą talpą, nes gyvai eglutei būtinas vanduo. Koks tinkamas eglutės aukštis? Atkreipkite dėmesį į rekomenduojamą medelio aukštį, bei kamieno/koto skersmenį. Rinkitės su platesnėmis stovo kojomis. Kuo kojos platesnės tuo stabiliau stovės eglutė. Kodėl reikia patrumpinti eglutės stiebą? Pjūvis reikalingas ne tik tam, kad patogiau į stovą būtų įdėti. Jis yra būtina sąlyga norint pagerinti augalo vandens įsisavinimą. Dažniausiai parduodami medeliai būna nupjauti iš anksčiau ir pjūvis būna apdžiūvęs, tai yra normalu. Dėl to, siekdami efektyvesnio augalo vandens įsisavinimo, atnaujinkite pjūvį, patrumpindami apatinę stiebo dalį. Stiebą rekomenduojama patrumpinti maždaug per pirštą (apie 2 cm). Tinkamiausias pjūvis yra lygus, statmenas eglutės stiebui, nereikia pjauti įstrižai (kaip gėlėms).
Vanduo – pagrindinis elementas išlaikyti žalumai
Atsakant į klausimą, kaip ilgiau išlaikyti Kalėdų eglę, nepamirškite, jog vanduo yra pati svarbiausia sąlyga. Šis augalas gali išgarinti neįtikėtinai daug vandens. Dauguma stovų nors ir turi vandens talpyklas, tačiau dažniausiai jos yra nedidelės. Dėl to vandens lygį rekomenduojama tikrinti bent du kartus per parą.
Internete galima rasti keletą patarimų, tokių kaip: į eglutės vandenį įdėti aspirino tabletę, cukraus ar kt. Visi šie patarimai nėra patikrinti. O toks pavyzdys kaip cukraus naudojimas eglės vandenyje, gali užkimšti medžio žievės kanalus ir dėl to sunkiau vyks vandens pasisavinimas. Tinkamiausias vanduo yra šviežias iš krano, be jokių priemaišų. Vandens temperatūrai eglutė nejautri, dėl to galite pilti tiek karštą, tiek ledinį ar tiesiog kambario temperatūros vandenį.
Svarbiausia – niekada neleiskite vandens lygiui nukristi žemiau kamieno apačios, nes žievė išdžius ir pablogės vandens įsisavinimas.
Ledas – tikra atgaiva vazone augančiai žaliaskarei
Jeigu nusipirkote vazone pasodintą eglutę, jai galioja visos tos pačios laikymo taisyklės, kaip ir kirstai. Pagrindinis skirtumas yra laistymas. Augalą geriau laistykite lediniu vandeniu, apdėkite ledukais. Taip pat puikiai tinka ir sniegas. Toks laistymas leis džiaugtis eglute iki pat švenčių galo.
Buitinis prietaisas kuris pailgins eglutės žaliavimo laiką Eglutės ar kėniai, kaip ir dauguma augalų, gali įsisavinti vandenį per savo spyglius. Purkšti ant eglutės nerekomenduojama, nes ant jos jau yra ir kalėdinės lemputės, bei dekoracijos, kurioms gali pakenkti vanduo. Bet yra vienas puikus prietaisas kuris gali atgaivinti Kalėdų medį – oro drėkintuvas. Pastatykite jį po medžiu ar šalia jo. Taip medelis daugiau pasiims drėgmės iš aplinkos ir ilgiau žaliuos ir džiugins jus.
Šaltiniai:
https://www.forestryengland.uk/blog/christmas-tree-care
https://www.goodhousekeeping.com/holidays/christmas-ideas/a24803/tips-to-keep-a-christmas-tree
https://www.wikihow.com/Water-a-Christmas-Tree
eglutėsŽiemaNamai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.