Nuo 2024 m. Vilniuje keičiasi atliekų rūšiavimo tvarka: ką jau dabar reikia žinoti gyventojams

2023 m. spalio 26 d. 11:42
Nuo 2024 m. sausio 1 d. Vilniaus miesto gyventojai turės rūšiuoti ne tik plastikines, popierines, metalines ar stiklines pakuotes ir antrines žaliavas, bet ir maisto atliekas. Jas sostinės gyventojai namuose bus kviečiami kaupti atskirose talpose su oranžinės spalvos maišeliais, kuriuos vėliau reikės išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius. Tai leis šias atliekas atpažinti Vilniaus mechaninio biologinio apdorojimo (MBA) įrenginiams, jas atskirti nuo bendro srauto ir kur kas efektyviau perdirbti.
Daugiau nuotraukų (4)
Nauja tvarka bus diegiama etapais
Perėjimas prie maisto atliekų rūšiavimo Vilniuje vyks keliais etapais. Pirmajame, kuris prasidės nuo kitų metų sausio mėn., išrūšiuotas maisto atliekas oranžiniuose maišeliuose reikės mesti į bendrus mišrių atliekų konteinerius. Vilniaus MBA jos bus atskiriamos nuo kitų atliekų ir paverčiamos kompostu, o maišeliai – perdirbami. Ateityje maisto atliekų surinkimui numatoma naudoti atskirus šioms atliekoms skirtus konteinerius.
„Šie pasikeitimai palies didelę dalį Vilniaus namų ūkių, tad juos įvedame palaipsniui, suprasdami, kad prireiks laiko su jais susipažinti bei susiformuoti naujiems vilniečių įpročiams. Pokyčius įgyvendinant etapais, išvengsime ženklaus atliekų surinkimo ir tvarkymo kainų padidėjimo, kurį lemtų papildomų maisto atliekų konteinerių aptarnavimas. Prie šių konteinerių naudojimo pereisime ateityje, kai tik bus pasiekta kritinė maisto atliekas rūšiuojančių gyventojų masė“, – sako Vilniaus miesto savivaldybės Administracijos direktorius Adomas Bužinskas.
Anot jo, Vilniuje pasirinktas maisto atliekų tvarkymo modelis pasiteisino ne tik Skandinavijos šalyse, bet ir Lietuvoje – pilotinio projekto metu tokiu būdu maisto atliekas pradėjo sėkmingai rūšiuoti Ukmergės gyventojai.
Vilniečiams suteiks rūšiavimui skirtas priemones
Siekiant, kad prie naujosios maisto atliekų rūšiavimo tvarkos pereiti būtų kuo paprasčiau, planuojama vilniečiams jau nuo šių metų gruodžio mėnesio suteikti maisto atliekoms atskirai rūšiuoti skirtas priemones: oranžinės spalvos vienkartiniai maišeliai iš ne mažiau kaip 90 proc. perdirbtų medžiagų ir ilgalaikio naudojimo 7 litrų tūrio talpos. Į pastarąsias bus galima patogiai įdėti oranžinius maišelius ir taip namuose atskirai kaupti maisto atliekas, vėliau kartu su maišeliu išmetant jas į mišrių komunalinių atliekų konteinerius.
Maišelius ir talpas atliekoms tvarkyti nuo gruodžio mėnesio bus galima atsiimti Vilniaus m. savivaldybėje, sostinės seniūnijose, Vilniaus didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Tikslias maisto atliekų tvarkymo priemonių dalinimo vietas ir kitą aktualią informaciją galima rasti interneto svetainėje www.atliekuetiketas.lt.
Visoje ES įgyvendinamo pokyčio dalis
Atskirai tvarkyti maisto atliekas nuo 2024 m. Lietuvos savivaldybes įpareigoja Lietuvos teisės aktai, o šiuos pokyčius visas Europos Sąjungos (ES) valstybes nares paskatino įgyvendinti ES direktyva. Maisto atliekų atskyrimas nuo bendro srauto leidžia padidinti bendrą atliekų perdirbimo efektyvumą, tausoti gamtos išteklius, sumažinti maisto švaistymą bei išnaudoti maisto atliekų antrinio panaudojimo potencialą.
„Maisto atliekų atskyrimas svarbus aplinkosauginiu, ekonominiu ir socialiniu požiūriu. Atskirai surenkant, tvarkant maisto atliekas, panaudojamas jų potencialas ir taupomi ištekliai. Maisto atliekos yra natūrali trąša, žaliava ir gali būti naudojamos energijos iš išsiskiriančių biodujų arba komposto gamybai. Be to, atskyrus maisto atliekas nuo kitų, jomis neužteršiamos į srautą patenkančios mišrios komunalinės atliekos – tai didina likusių atliekų efektyvaus perdirbimo galimybes“, – pasakoja Tomas Vaitkevičius, Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) direktorius.
Jis viliasi, kad miestiečiai gretai prisitaikys prie naujos atliekų rūšiavimo tvarkos ir įvertins įvairiapusę jos naudą. Tuo pačiu, kad skatinimas atskirai rūšiuoti maisto atliekas dar labiau atkreips miestiečių dėmesį į maisto švaistymo problemą ir tokių atliekų kiekis ilgalaikėje perspektyvoje ims mažėti.
Ką svarbu žinoti Vilniaus gyventojams?
Kur galėsiu pasiimti oranžinės spalvos maišelius ir talpas (kibirėlius): Nuo gruodžio mėn. (tikslios datos bus paskelbtos vėliau) maisto atliekų rūšiavimo priemones bus galima atsiimti Vilniaus miesto savivaldybėje, seniūnijose, Vilniaus didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Nuo 2024 m. sausio mėnesio jas papildomai planuojama dalinti gausiai gyventojų lankomose vietose, pavyzdžiui, Vilniaus didžiųjų prekybos centrų automobilių stovėjimo aikštelėse. Žemėlapį su tiksliomis priemonių dalinimo vietomis rasite interneto svetainėje www.atliekuetiketas.lt. Kviečiame miestiečius būti solidariais ir pasirūpinti artimaisiais, kaimynais ir draugais, kurie negalės maisto atliekoms skirtų talpų ir maišelių pasiimti savarankiškai.
Kokias atliekas mesti į oranžinės spalvos maišelius: Meskite vartoti nebetinkamus maisto produktus (būtinai išpakuotus), žieves, lupenas, graužtukus, arbatos ir kavos tirščius, arbatos pakelius, kambarinius augalus ir jų dalis, popierinius rankšluosčius ir servetėles, vartoti netinkamus maisto papildus (būtinai išpakuotus) bei kitas organinės kilmės, biologiškai yrančias atliekas.
Ką daryti su užpildytu oranžiniu maišeliu: Surinkus maisto atliekas, pripildytą oranžinį maišelį reikėtų sandariai užrišti dvigubu mazgu (kad atliekos neišbyrėtų) ir išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį.
Ar nauja tvarka kainuos miestiečiams papildomai: Nuo 2024 m. sausio 1 d., vilniečių sąskaitos už atliekų tvarkymą padidės nežymiai. Tačiau ir šį padidėjimą lems ne tik nauja maisto atliekų tvarkymo tvarka, bet ir bendrai augantys Vilniaus atliekų tvarkymo kaštai. Maisto atliekų surinkimas ir išvežimas gyventojams papildomai nekainuos.
Vilniusvilniečiairūšiavimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.