Kad kitąmet šiltnamyje derlius būtų dar didesnis: vos pora privalomų darbų – ir žiemosite ramiai

2023 m. spalio 7 d. 22:08
derlingas.lt
Jei galvojate, kad nuskynus paskutinį pomidorą, jūsų darbai šiltnamyje šį sezoną baigti, jūs labai klystate. Jūsų laukia dar viena svarbi ir atsakinga misija – šiltnamio dezinfekavimas ir valymas.
Daugiau nuotraukų (9)
Juk kitais metais vėl norėsite jame auginti daržoves ir kuo mažiau laiko skirti kovai su įvairiais kenkėjais ir ligomis, tiesa? Štai dėl to labai svarbu tinkamai paruošti jūsų šiltnamį ateinančiam sezonui ir sunaikinti, žiemoti besiruošiančius, kenkėjus, – rašoma tinklalapyje derlingas.lt.
Rudens darbai šiltnamyje apima valymą, konstrukcijų plovimą, dirvos sukasimą, dezinfekciją ir dezinsekciją (kenkėjų kontrolę). Šiame straipsnyje aptarsime apie kiekvieną iš jų.
Šiltnamio išvalymas
Pradėkite nuo lysvių išvalymo. Rudenį iš šiltnamio dirvožemio reikia pašalinti visas augalų liekanas. Net ir nedideli pomidorų stiebų ar šaknų fragmentai gali tapti infekcijos, ypač fitoftorozės (pomidorų maro), šaltiniu. Todėl pasistenkite pašalinti viską iki smulkiausių liekanų, įskaitant mulčių, jeigu šiltnamį mulčiavote. Taip pat būtina nuimti visus segtukus, atramas ar kitą inventorių, kuris buvo naudojamas prisegimui, pririšimui ar kažkam kitam. Iš šiltnamio pašalintų augalų liekanų nedėkite į komposto dėžę, kad ten nesiveistų kenkėjai ir bakterijos.
Šiltnamio konstrukcijų ir įrangos plovimas
Pasibaigus derliaus sezonui, jūsų šiltnamio išorė ir vidus tikrai neatrodo labai patraukliai. Purvas ant sienų, nukritę lapai ant stogo, samanos ir voratinkliai – nuo viso to būtinai reikia apsivalyti. Į pagalbą galite pasitelkti visas namuose turimas valymo priemones: šluotą ir įvairias, buityje naudojamas, šluostes.
Plovimui geriausia naudoti vandenį, kuriame ištirpinta ūkinio muilo (1 gabaliukas kibirui vandens). Paruoštu tirpalu nuplaukite visus šiltnamio paviršius ir sienas iš vidaus. Palaikykite 5–10 minučių, tada kruopščiai nuskalaukite paprastu vandeniu. Tokiu būdu apdorokite ir segtukus, atramas, darbo įrankius ir visą kitą inventorių, kurį naudojate šiltnamyje. Nuplauta turi būti ir visa šiltnamio laistymo sistema, jei tokią turite.
Noriu paminėti, kad svarbu kokia yra jūsų šiltnamio danga. Polikarbonatinį ar stilinį šiltnamį iš vidaus taip pat plaukite vandeniu ir ūkiniu muilu, tačiau būtinai naudokite tik minkštas kempines arba mikropluošto šluostes, kad nesubraižytumėte paviršiaus.
Tokiam šiltnamio plovimui puikiai tinka ir indų ploviklis, kalio permanganatas ir geriamoji soda. Santykis nėra labai svarbus, nes jūs niekam nepakenksite. Taip pat galite naudoti formaliną (250 g formalino 10 litrų vandens) arba baliklio tirpalą (400 g baliklio 10 litrų vandens). Norėdami atsikratyti samanų ir kerpių ant atramų, naudokite 5 proc. vario sulfato tirpalą.
Šiltnamio išorę taip pat nusivalykite. Ją galite nuplauti tiesiog paprastu vandeniu. Žiemą švarus šiltnamio paviršius palengvins sniego ir ledo valymą nuo jo.
Šiltnamio dirvos sukasimas
Rudenį jūsų šiltnamio žemė yra įvairių mikroorganizmų rojus. Jūsų užduotis – atsikratyti tų, kurie gali pakenkti ateinančio sezono augalams. Norint tai padaryti, reikia sukasti dirvą, kad būtų sunaikintos bakterijos, piktžolės ir kenkėjų lervos, o tada ją apdoroti atitinkamais preparatais.
Jūsų šiltnamio dirvoje kaupiasi insekticidų (jeigu juos naudojate) ir trąšų likučiai, todėl viršutinį dirvos sluoksnį (25–30 cm) kas 2–3 metus pakeiskite šviežia dirva. Senąjį dirvožemį galite kompostuoti, paskleisti ant daržo lysvių arba tiesiog išvežti už sklypo ribų.
Dirvos paruošimą šiltnamyje pradėkite rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje, kad dezinfekciją suspėtumėte užbaigti kol prasidės šalnos. Jei visus darbus atliksite laiku, iki pavasario jūsų šiltnamyje neliks parazitų, pelėsio ir grybelinių ligų pėdsakų.
Šiltnamio dezinfekavimas
Daržoves, kuriuos šiemet auginote savo šiltnamyje, tikriausiai kankino įvairios pomidorų ligos ir/ar agurkų ligos. Jei kovojote su fitoftoroze, šaknų puviniu, miltlige, fuzarioze (fuzariozinis vytulys) ar kladosporioze (rudoji dėmėtligė), tikėtina, kad tai prisiminsite ilgam. Todėl būtina sustabdyti patogeninės mikrofloros dauginimąsi.
Nors ir labai mano nemėgstami, bet čia jums padės fungicidai, kurių galite rasti sodo ir daržo prekių parduotuvėse. Tinka visi, skirti šioms ligoms gydyti. Skirtumas tik tas, kad jūs jais apdorosite ne augalus, o dirvą, kurioje jie augo. Fitoftorozei dar galite išbandyti 3 proc. bordo skysčio tirpalą.
Kaip universalią dezinfekcinę priemonę šiltnamio dirvai dezinfekuoti galite naudoti vario sulfatą (100 g vario sulfato į 10 litrų vandens). Jis taip pat jums pasitarnaus ir kaip puiki trąša. Tačiau vario sulfatą reikėtų naudoti ne dažniau nei kartą per 5 metus, nes ši medžiaga didina dirvožemio rūgštingumą. Dirvą galima išpurkšti paruoštu tirpalu arba sulaistyti.
Išvalyti šiltnamį nuo visų rūšių ligų ir kenkėjų taip pat gali padėti sieros dūmadėžė (šaškė). Tačiau, jei jūsų šiltnamis pagamintas iš metalinių konstrukcijų, sieros geriau nenaudoti, nes ji labai kenkia metalui. Kaip alternatyvą galite įsigyti česnakinę dūmadėžę (šaškę). Ji tikrai nepakenks jūsų šiltnamio metalinėms konstrukcijoms, bet labai nepatiks nepageidaujamiems, matomiems ir nematomiems jūsų šiltnamio gyventojams.
Jei šiltnamio dezinfekcijai naudojate cheminius preparatus, būtinai dėvėkite asmenines apsaugos priemones: respiratorius, akinius, gumines pirštines, prijuostę ar chalatą. Po darbo kruopščiai nusiplaukite rankas ir veidą, praskalaukite burną. Nerekomenduojama uždarytame, dezinfekciniais preparatais apdorotame, šiltnamyje būti ilgiau nei 10 minučių. Kitą dieną po dezinfekcijos šiltnamį reikia išvėdinti.
Siekdami geresnio poveikio, dezinfekciją šiltnamyje po 2 savaičių pakartokite. Nepamirškite, kad labai svarbus šiltnamio vėdinimas po dezinfekcijos.
Kenkėjų kontrolė šiltnamyje
Kenkėjų naikinimas arba kitaip vadinama šiltnamio dezinsekcija, rudenį atliekama kartu su dezinfekcija, tačiau ši procedūra turi tam tikrų ypatumų, kurie daugiausia susiję su preparatų pasirinkimu. Valydami ir plaudami šiltnamį jau daug nuveikėte: pašalinote augalų liekanas, kuriose gali būti kenkėjų ir jų lervų, taip pat nuplovėte šiltnamio karkasą, kurio plyšiuose dažnai žiemoja vabzdžiai. Tačiau to nepakanka, kad išvytumėte nepageidaujamus svečius. Toliau pateiktoje lentelėje rasite patarimus, kurie padės susidoroti su dažniausiai šiltnamyje pasitaikančiais kenkėjais.
Kenkėjai ir priemonės kovai šiltamyje
Baltasparniai – kova su šiais vabzdžiais yra be galo sunki. Vienintelė jūsų viltis yra šalta žiema. Kadangi baltasparniai žiemoja šiltnamių dirvose, esant šaltai žiemai, atidarius ar visai nudengus šiltnamį, jie sušals. Žinoma, šiltnamio dezinfekavimas sieros ar česnakine dūmadėže irgi labai pasitarnaus.
Voratinklinė erkutė – būtinai nuplaukite šiltnamį iš vidaus muilo tirpalu. Šaltuoju periodu vėdinkite šiltnamį, kad įšaltų viršutinė dirvos dalis. Taip pat su erkute kovoti padės sieros dūmadėžė.
Amarai – su šiais sutvėrimais irgi gana sunku kovoti. Sieros dūmadėžė vienas iš efektyviausių būdų kovojant su amarais rudenį. Jei jos naudoti negalite, belieka dirvos dezinfekcijai naudoti fungicidus arba medžio anglies pelenus. Pelenai, beje, man pasiteisino kovojant su amarais. Todėl ir dezinfekcijai juos naudoju. Naudojimas paprastas – tiesiog sukasdama žemę, jų šiek tiek įterpiu.
Nematodai – šiltnamyje pasėkite garstyčių. Joms sudygus, sukaskite žemę ir į ją įterpkite garstyčias. Jos ne tik pasitarnaus kovai su nematodais, bet ir bus puiki natūrali trąša jūsų nualintai dirvai. Kitas būdas kovai su nematodais – užpilkite dirvą verdančiu vandeniu ir valandai uždenkite plėvele. Jiems tai labai nepatiks.
Skruzdėlės – jeigu jūsų šiltnamį šiais metais buvo okupavusios skruzdėlės, rudeniop, jos, žinoma išsikraustys. Tačiau, kad kitais metais joms nebekiltų noras sugrįžti, apsirūpinkite česnakais, maltu cinamonu, mėtomis, pelynu ir šeivamedžiu. Visų šitų kvapų skruzdėlė labai nemėgsta.
Ramunė pataria
Akivaizdu, kad rudenį šiltnamį būtina kruopščiai išvalyti ir dezinfekuoti, kad apsisaugoti nuo ligų ir kenkėjų. Tikrai neatidėkite šių darbų iki pavasario, apsiribodami tik augalų liekanų pašalinimu ir dirvos sukasimu. Prevencija yra tikrai labai svarbi. Aplaidumas dažnai lemia tai, kad daigai nuo pirmųjų, pasodinimo į žemę, dienų kenčia nuo kenkėjų ir ligų.
Taip pat noriu rekomenduoti neapsiriboti šiltnamyje auginamais pomidorais ir agurkais. Auginkite kuo daugiau kvepiančių augalų. Kaip puiki prevencinė priemonė nuo kenkėjų jums pasitarnaus: česnakai, serenčiai, mėtos, bazilikai, raudonėliai ir daugelis kitų. Nebijokite eksperimentų – juk teisingiausias kelias randamas tik ieškant ir daug ką išbandant.
Naudoti šaltiniai:
https://www.ogorod.ru/ru/now/greenhouse/14509/Chem-obrabotat-teplitsu
https://ogorod.mirtesen.ru/blog/43344432594/Obrabotka-teplitsyi-posle-sbora-urozhaya
šiltnamisDezinfekcijavalymas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.