Apie tai nežino daugelis namų savininkų: teisinga langų priežiūra apsaugo nuo didelių išlaidų

2023 m. rugsėjo 22 d. 16:05
Kiekvienu nauju daiktu ar pirkiniu reikia rūpintis, kad jis ilgiau tarnautų. Dažnai naujakuriai įsivaizduoja, kad įsikėlus gyventi į naują butą ar namą, daug metų gyvens ramiai ir nereikės niekuo rūpintis. Tačiau jie klysta. Langams gali pakenkti saulė, šaltis, lietus, skersvėjai ar audra. Nepasirūpinus laiku, gali grėsti didžiulės išlaidos.
Daugiau nuotraukų (8)
Nenaudojami daiktai surūdija
„Net naujas automobilis daug metų nenaudojamas,  surūdys garaže. Ką daryti, kad jis tinkamai tarnautų? Norint, kad automobilis kelyje nepateiktų staigmenų, reikia keisti variklio alyvą, patikrinti stabdžių skystį, sureguliuoti padangų slėgį. Ypatingai rūpinamės įsigiję naują automobilį.
Lygiai taip pat kaip naują automobilį, svarbu prižiūrėti ir buto ar namo langus. Juk investavę į kokybiškus ir ilgaamžius aliuminio langus, norime, kad jie ir džiugintų daug dešimtmečių“, – teigia aliuminio langus, duris bei fasadus tiekiančios belgų kompanijos „Reynaers Aluminium“ vadovas Lietuvoje Linas Kėvelaitis.
Ekspertas dalinasi patarimais, kurie padės išvengti didelių išlaidų ateityje, jei laiku pasirūpinsite profilaktine langų priežiūra. Tai paprasti dalykai, kurie padės išsaugoti jūsų turtą.
Reguliariai valykite langus
Vienas iš svarbiausių žingsnių yra reguliarus langų valymas. Šis patarimas tinka visų tipų langams.
Norėdami tai atlikti tinkamai, naudokite atstovų rekomenduojamas ir jau laiko išbandytas priežiūros priemones arba bent neutraliu PH valiklius su šiltu vandeniu, kurie nesukelia jokios žalos langų paviršiui.
Pirmiausia išvalykite juos iš išorės, tada iš vidinės pusės. Nuvalykite visas paviršiaus dalis, įskaitant stiklus, rėmus ir tarpus tarp jų. Būna, kad ant rėmų patenka riebalai ar kokios nors statybinės dulkės. Joms sąveikaujant su atmosferos poveikiu (drėgmė, karštis), dažai gali pradėti keisti spalvą.
Rekomenduojama visus langus plauti bent 2 kartus per metus, o jei  būstas yra šalia judrių gatvių ar pajūrio zonoje, rekomenduojama langus valyti 4 kartus per metus.
„Dažnas žmogus langų valymą įsivaizduoja tik dėl švaraus vaizdo pro jį. Tačiau ypatingai svarbu gerai išvalyti viduje lango esančius „griovelius“ ir tarpines po statybos darbų arba prasidėjus šiltajam metų sezonui.
Atidarius langą, jo viduje matysis keletas griovelių, tarpinės. Jei grioveliuose liks smėlio, kalkių, cemento, mažų akmenukų – tai gali daryti įtaką spalvos vientisumui, atsirasti „burbuliukai“ ant dažų ar net prasidėti korozija, turinti įtakos sandarumui bei gaminio ilgaamžiškumui. Tas pats yra su tarpinėmis – jei ant jų yra šiukšlių – nukenčia sandarumus, taip pat prireikia daugiau jėgų varstyti ar „stumdyti“ gaminius“, – įspėja ekspertas.
Tinkamai prižiūrėkite langų tarpus
Langų tarpai yra vieta, kurioje gali kauptis dulkės, purvas ir net vabzdžiai: vorai, musės. Norint išvengti tokios problemos, būtina reguliariai prižiūrėti ir valyti langų tarpus.
Naudokite dulkių siurblį su tinkamu antgaliu arba šepetį, kad švelniai pašalintumėte susikaupusius nešvarumus. Taip pat galite naudoti neutralų PH valiklį, kad nuvalytumėte tarpus ir pašalintumėte bet kokį užsilikusį purvą. Dažniausiai daroma klaida – „pamirštamas“ nuvalyti varčios viršus. Dažniausiai jis yra virš žmogaus akių lygio ir mes net nematome, kas ten yra, todėl reiktų nusiurbti ar nuvalyti atidaryto lango viršų.
„Kitas svarbus dalykas – drenažinės langų-durų angos. Jos skirtos vidiniam kondensatui pašalinti iš lango. Tačiau tiek slankiojančiose duryse, tiek varstomuose languose jos gali užsikimšti, tuomet vanduo nebepasišalins iš sistemos ir prie tam tikrų aplinkybių jis gali pradėti sunktis į patalpos vidų. O tai gali lemti dar didesnius nuostolius.
Drenažo angos užsikemša, pavyzdžiui, dėl didelio dulkių kiekio ar sudžiūvusių vabzdžių, mažų žolės atplaišų, lapų, purvo ir pan. Net ir neprofesionalas ras šias drenažo skyles. Jas išvalius – langai funcionuos teisingai ir ilgiau.
Patarimas: įsigyjant langus, rekomenduojama pasiteirauti jūsų langų gamintojų ar montuotojų apie tinkamas priežiūros priemones. Taip bus ir pigiausia, ir saugiausia, ir jas gausite kartu su langais“, – patarimais dalinasi specialistas.
Naudokite dulkių siurblį
Dulkių siurblys puikiausiai pravers norint kokybiškai išvalyti visas sunkiai pasiekiamas vietas. Naudojant mažą slėgį ir tinkamą antgalių rinkinį, siurblys gali išvalyti sunkiai pasiekiamus langų tarpus. Šis metodas puikiai tinka tuo atveju, jei negalite pasiekti tam tikrų vietų rankomis arba norite išvalyti greičiau ir efektyviau.
Tikrinkite langų mechanizmus ir sandarumą
Periodiškai patikrinkite langų mechanizmus, kad įsitikintumėte, jog jie veikia sklandžiai ir be trukdžių. Taip pat atkreipkite dėmesį į langų sandarumą. Jei pastebite bet kokius sandarumo pažeidimus ar trūkumus, nedelsdami imkitės veiksmų ir juos ištaisykite, kad užtikrintumėte optimalų šilumos ir garso izoliacijos efektą.
„Tam, kad langų-durų mechanizmai tarnautų ilgiau, langai varstytųsi be pašalinių garsų, o rankenos ir spynos sklandžiai sukinėtųsi, kai kuriuos mechanizmus (pvz.: spynos, rankenos, vyriai ir pan.) reikia kas kelerius metus sutepti. Laiku nesutepus – tokios detalės gali sudilti ar pradėti strigti. Tai turės įtakos sklandžiam lango veikimui bei didės tikimybė tokias stringančias dalis sulaužyti.
Rekomenduojame kreiptis į savo langų gamintoją, kuris padės rasti tinkamą meistrą jūsų langų priežiūrai, suteps judančias dalis, užtikrins jų ilgalaikį naudojimą“, – sako kompanijos vadovas.
Būtina langus reguliuoti profilaktiškai
Pirmiausiai langų reguliavimu pasirūpinkite išvalę visas likusias statybos ir apdailos darbų dulkes. Dažniausiai pirmasis reguliavimas, įsigijus kokybiškus langus, nekainuoja ir meistrai atvyksta nemokamai. Net jei ši paslauga simboliškai kainuos, ji apsaugos nuo didesnių išlaidų ateityje.
„Jei langų nereguliuosite, jie pradės strigti. Plastikinius langus privalu reguliuoti kas pusę metų. Medinius langus – taip pat dažniau, nes medį veikia dulkės, vanduo, vėjas. Aliuminio langus reguliuoti pakanka kas porą metų. Žinoma, jei namas blogai pastatytas ir „sėda“, reguliuoti reikės kas porą mėnesių bet kokį, net ir auksinį langą“, – šypsosi ekspertas.
Kodėl reikia reguliuoti ar prižiūrėti langus taip dažnai? Nes juos veikia ne tik karšti saulės spinduliai ar stingdantis šaltis žiemą, lietus ar sniegas. Būna, kad langus ar duris stipriau uždarome ar juos užtrenkia skersvėjis. Tuomet pradeda strigti koks vyris ar spyna, kyla grėsmė sugadinti gaminius. Todėl juos reikia reguliuoti, kad veiktų teisingai ir nesugestų.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.