Erzina per daug daiktų namuose: viena taisyklė ir kvėpuoti taps lengviau

2023 m. rugpjūčio 26 d. 16:26
Tvarka namuose nėra vien tik praktinis klausimas – psichologai tvirtina, kad ji gali prisidėti prie geresnės savijautos. Vietos daiktams laikyti trūkumas dažnai neigiamai veikia nuotaiką ir net kelia stresą. Tačiau gera žinia ta, kad tai nebūtinai reiškia, jog reikia didesnių namų. Yra gudrybių, padėsiančių sukurti daugiau vietos mylimiems daiktams esamuose.
Daugiau nuotraukų (7)
Netvarka kiekvieno žmogaus yra suprantama skirtingai priklausomai nuo jo patirčių ar pedantiškumo lygio. Visgi, kai chaosas pradeda erzinti mus pačius – į tai nederėtų numoti ranka.
Netvarka neigiamai gali veikti net miegą
„Smegenys yra perstimuliuojamos ne vietoje padėtų daiktų, nes jos linkusios viską užfiksuoti. Kai žmonės jaučiasi gyvenantys apkrautuose, neorganizuotuose namuose – jų emocinė savijauta gali būti prastesnė, gali tapti sunkiau susitelkti ir atlikti užduotis. Moksliniai tyrimai rodo, kad asmenys, kurių namuose vyrauja netvarka pasižymi ir prastesne fizine sveikata negu tvarkingų namų savininkai. Pasirodo, kad apjauktoje erdvėje gali suprastėti netgi miegas, nors iš pirmo žvilgsnio atrodytų, jog tai mažai susijusios sritys“, – sako psichologė Vitalija Navickė.
Pasak jos, namai, kuriuose vyrauja mus erzinantis chaosas gali tapti ne atsipalaidavimo, o netgi streso šaltiniu. Tokioje aplinkoje retai kada galėsime kokybiškai pailsėti. Dėl to verta skirti dėmesio daiktų organizavimui taip, kad jie rastų savo vietas ir reikėtų rečiau tvarkytis.
„Mūsų smegenys mėgsta aiškumą, tvarką, todėl tada, kai daiktai turi savo vietą jaučiamės ramiau, mažiau pavargstame, nes nereikia nuolat galvoti, kur juos pasidėjome ar kiekvieną kartą spręsti, kur galėtume juos padėti. Kuriant tvarką namuose ir vieną kartą apgalvojant, kur laikysime konkrečius daiktus, kasdienybėje išnaudosime ir mažiau energijos, todėl jos daugiau liks kitiems dalykams.
Norint įvesti tvarką namuose, psichologė V. Navickė ragina tai daryti mažais žingsneliais. Nors ir kyla impulsas viską išspręsti vienu kartu, didelis projektas gali taip bauginti, kad net nekils rankos jo pradėti. Tuo tarpu maži, nesunkiai įveikiami žingsneliai kas kartą vis labiau padidins motyvaciją, suteiks džiaugsmo ir padidins tikimybę, kad įpročiai tęsis.
Ar metas keisti namus, ar užteks tiesiog susitvarkyti?
Tuo tarpu interjero specialistė sako, kad kylant slogiam jausmui, kai atrodo, kad per daiktus net sunku kvėpuoti, o tvarkytis nekyla rankos, nes nebežinia nuo ko pradėti – vertėtų neskubėti kaltinti per mažų namų. Išeitį galima rasti apgalvojus, kaip sukurti papildomos vietos daiktams laikyti esamuose.
„Manote, kad jūsų namai per maži turimiems daiktams? Užuot skaičiavę kvadratinius metrus ant grindų, pakelkite akis aukštyn ir įdarbinkite sienas. Auksinė taisyklė – kai reikia daugiau vietos daiktams, išnaudokite sienas iki pat lubų pritaikydami naujų sprendimų daiktams laikyti, kurie įsilies į esamą interjerą“, – teigia IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė.
Pavyzdžiui, jei chaosas vyrauja svetainėje, verta pagalvoti, gal ant laisvos sienos pakaks pritaikyti kabinamų ant sienų ir statomų ant grindų spintelių derinį. Tokį sprendimą daiktams laikyti galima projektuoti pagal individualius poreikius ir erdvę, derinant atviras lentynas su uždaromis, pasirenkant spintelių gylius priklausomai nuo to, ko ir kiek jose bus laikoma. Tai sukurs elegantišką vaizdą kambario neperkraunant bei maksimaliai išnaudojant jo erdvę į aukštį, likusią paliekant kokybiškam šeimos gyvenimui. Ji priduria, kad modulinę daiktų laikymo sistemą ateityje, pasikeitus poreikiams, galima padidinti, sumažinti ar performuoti.
„Netvarkingoje svetainėje gali būti sunku atsipalaiduoti, todėl įvairias smulkmenas, kurių dažnai prireikia, bet nesinori visą laiką matyti, verčiau paslėpkite už durelių. Uždarų, stiklinių ir atvirų spintelių derinys neatrodo nuobodžiai, tačiau kartu ir neapkrauna kambario. Eksponuoti už stiklinių durelių galima tai, kuo didžiuojamės ar norime grožėtis, o už uždarų – paslėpti kitus daiktus“, – sako E. Nemanė.
Tvarkingų namų taisyklė: visiems daiktams atraskite savo vietą
Interjero dizainerė pastebi, kad žmonės yra linkę kaupti daiktus, nors ilgainiui apie juos net pamiršta. Vis tik jie spintelėse užima itin daug vietos. Vasara yra geras metas kritiškai peržvelgti, ko esame prikaupę. Tačiau, anot E. Nemanės, ne mažiau svarbu ir tai, kaip daiktus laikysime: teisingai juos sudėjus, spintelėse dar liks laisvos vietos.
„Pagrindinė tvarkingų namų taisyklė yra visiems daiktams atrasti jų vietą. Tą padaryti, kaip ir maksimaliai išnaudoti bet kokių spintelių, stalčių ar lentynų vietą – padės namų organizavimo priedai. Pavyzdžiui, įvairių dydžių ir medžiagų dėžutės leis jose surūšiuoti žurnalus, dokumentus, įkroviklius ir kitus daiktus tiek atvirose, tiek uždarose lentynose ar stalčiuose. Pritaikius įvairaus dydžio daiktų organizavimo sprendimus, jie padės palaikyti tvarką, reikės rečiau tvarkytis“, – sako interjero dizainerė.
Vaiko tvirtovė svetainėje
Auginantiems mažus vaikus palaikyti tvarką namuose yra dar sunkiau. Jiems puikiai pažįstama situacija, kai svetainė tampa mažųjų žaidimų kambariu. Interjero dizainerė pataria tokiu atveju svetainėje dedikuoti kampelį vaikui, kur jis galės žaisti, o po to lengvai susitvarkyti.
Taip pat, jis ragina pagalvoti apie sprendimus, kurie padėtų žaidimų erdvei gražiai įsilieti į svetainės interjerą.
„Tai gali būti žaislinė virtuvėle virtuvėje, staliukas su kėdute svetainėje užsiimti piešimu, ar mažajam šeimos nariui dedikuotas sofos kampas su lentyna šalia, vien jo knygoms ir žaislams. Ir tai visai nereiškia, kad bendroje erdvėje visuomet vyraus netvarka. Pritaikius daiktų laikymo derinį mažiesiems pagal jų ūgį, jiems patiems bus patogu tvarkytis. Taip pat, dėžes uždengus dangčiais, žaisliukai jų viduje nekaups dulkių, o jų margumynas vizualiai nekurs netvarkos kambaryje. Kelis eurus kainuojančios skirtingo dydžio skaidrios dėžės ir dėžutės paslepia tuo metu nenaudojamus pieštukus ar žaislus, o pažaidus pačiam vaikui lengva juos susidėti atgal. Be to, dėžes su dangčiais galima dėti vieną ant kitos, kad neužimtų vietos jų nenaudojant“, – sako E. Nemanė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.