Tvarkymasis kartais atrodo kaip darbas be pabaigos – vos susitvarkome, netrukus ir vėl pradeda erzinti ne vietoje atsidūrę daiktai ar aptaškyti virtuvės paviršiai. Namų organizavimo specialistė Jovita Mikštė pataria, kaip palengvinti šią rutinos dalį ir šeimoje dalytis atsakomybėmis.
Profesionali namų organizatorė Jovita Mikštė sako, jog vienus netvarka tik erzina, o kitiems sukelia kone neviltį. Ne veltui susitvarkius namus dažnam pakyla nuotaika.
Netvarkykite visų namų vienu kartu
Ekspertė turi patarimų, kaip tvarkymąsi paversti visai malonia veikla. Svarbiausia taisyklė – nesiimti tvarkyti visų namų per vieną kartą.
„Kartais tvarkytis mums nekyla rankos, ir tai yra normalu. Tačiau, kai kyla įkvėpimas, net jei atrodo, kad turite pakankamai jėgų ir laiko – nesiimkite tvarkyti visų namų per vieną kartą. Po tokio maratono galite perdegti ir nutiks taip, jog tvarkytis kurį laiką apskritai nebesinorės.
Galbūt, pirmadienis galėtų būti skirtas vonios kambariui, antradienis – miegamajam, trečiadienis – virtuvei, ketvirtadienis – svetainei, o penktadienis – vaikų kambariui sutvarkyti. Suskirstykite namus zonomis ir kasdien vienai jų skirkite dvidešimt minučių. Jei tiek laiko per daug – skirkite dešimt ir kas kartą būtinai save pasveikinkite bei pasidžiaukite, kad ir kiek padarėte“, – sako J. Mikštė.
Tvarkytis, anot specialistės, neturėtų būti nuobodu: tai puikus laikas klausytis tinklalaidžių, muzikos, paskambinti draugams, su kuriais nebuvo laiko pasikalbėti. O kartais dušo kabinos valymas ar baldų siurbimas gali tapti priemone jausmams – liūdesiui ar pykčiui – išlieti.
Pasak J. Mikštės, pravartūs ir kai kurie kasdieniai įpročiai, mat jie neleis namams susijaukti taip, kad savaitės pabaigoje nebežinosite, nuo ko pradėti tvarkytis.
Tad kiekvieną dieną padėkite daiktus į vietas. Vakare indai turėtų atsidurti indaplovėje, higienos priemonės – spintelėse ar stalčiuose, ant kavos staliuko neturėtų likti nereikalingų daiktų, svetainėje – nesimėtyti vaikų žaislai. Jei virtuvėje – netvarka, verta skirti 10 minučių ir prieš miegą ją susitvarkyti.
Ką pasilikti, o su kuo atsisveikinti?
Kas ketvirtam iš mūsų šalyje vietos neturintys daiktai namuose kelia beviltiškumo jausmą. J. Mikštė teigia, jog kiekvienas, net ir pats mažiausias daiktas, turi turėti nuolatinę vietą namuose. Jei jis dažnai mėtosi, neturi emocinės ar materialinės vertės, tokio daikto namuose neturėtų likti.
„Erdvėje, kurią norite pertvarkyti, pirmiausia surinkite visus daiktus į vieną vietą: tikrai nereikalingus, morališkai ir fiziškai pasenusius perleiskite kitiems arba išmeskite perdirbimui, likusius surūšiuokite pagal kategorijas ir paskirkite jiems vietą. Jei daiktas jums kelia sentimentus, puiki išeitis – sukurti prisiminimų ir sentimentų dėžutę, o šią laikyti po lova, spintoje ar palėpėje“, – pataria J. Mikštė.
Namų tvarkymas – visos šeimos atsakomybė
IKEA tyrimas „Gyvenimas namuose“ parodė ir tai, kad namų tvarkymosi našta dažniau krenta ant Lietuvos moterų nei vyrų pečių. Kas trečia moteris jaučia nusivylimą dėl namų ruošos darbų, tuo tarpu taip jaučiasi tik kas penktas vyras.
Profesionali namų organizatorė įsitikinusi – tvarkymasis gali tapti visos šeimos bendra veikla, įtraukiant net mažiausius jos narius. Pradėti galima nuo ant šaldytuvo pakabintų taisyklių, kuriose būtų primenama, jog kasdien klojame lovas, po savęs susitvarkome virtuvę, kažką išpylę ar išbėrę – iškart išvalome.
„Puiki išeitis šeimoje pasidalyti buities darbais bei atsakomybėmis. Pavyzdžiui, kažkas visada pasirūpina, kad būtų išneštos šiukšlės, kažkas – valo vonią, mažieji ištuština indaplovę. Taip sutarus, kiekvienas šeimos narys prisiima atsakomybę. Jei kažkas neatlieka užduoties iki galo, kvieskite visus į šeimos susitikimą ir kalbėkitės“, – patarė J. Mikštė.
Daugeliui greičiausiai aktualu, kaip be konfliktų paskatinti tvarkytis vaikus. Jei visada tvarkote jų kambarį už juos, vaikštote iš paskos ir norite tai pakeisti – nebedarykite to. Kantriai jiems priminkite, kad tai jų atsakomybė. Po kurio laiko, kai vaikai neberas švarių drabužių – greičiausiai patys imsis iniciatyvos.
Jeigu šeima tvarkosi kartu, visus tikrai pradžiugins įjungta muzika ar šokiai. Vaikus gali sudominti ir rungtynės, kurių laimėtojas – pirmasis susitvarkęs jam paskirtą namų erdvę.
Daugiau idėjų ir ekspertų patarimų laimės teikiančiam gyvenimui namuose – www.IKEA.lt