1. Saugiai pritvirtinti televizorių ir baldus – taip išvengsite pavojaus susižeisti
Spintelių dureles ir stalčius užrakinti, elektros lizdų angas uždengti, rinktis buitinę techniką ir elektronikos prietaisus, kuriuose įmontuoti užraktai, vaikus apsaugantys nuo susižalojimų, pavyzdžiui, atsidarius durelėms – šias taisykles puikiai žino vaikų, kurie nori viską patikrinti ir išbandyti, turintys tėvai.
Išdykaudami vaikai, dažnai užkliudo televizorių, žaidimų konsolę, kompiuterį ar neatsargiai paliktą išmanųjį telefoną – šie krenta ir dūžta.
Krenta ir baldai, todėl itin svarbu spintas, konsoles, komodas pritvirtinti prie sienos naudojant tvirtinimo laikiklius, tinkamus varžtus bei kitas tvirtinimo detales. Baldai turėtų būti ne tik saugiai pritvirtinti, bet ir saugūs naudoti – kuo labiau ergonomiški jūsų kūnui ir, žinoma, stabilūs.
Draudimo bendrovė „If“, įvertinusi, jog pastaraisiais metais būstas tapo daugiau negu namai, bet ir žaidimų bei sporto aikštele ar biuru, siūlo planą „If super namai“ – maksimalią draudimo apsaugą būstui. Draudimas galioja net ir tokiais atvejais, kaip, pavyzdžiui, sugedus šaldytuvui, nuvertus televizorių, vaikui dažais išpaišius sienas ar šuniui iškandus gabalą sofos.
2. Svarbu tinkamai naudotis buitine technika ir elektros prietaisais
Dirbant ir ilsintis namuose nuolatinis naudojimasis buitine technika ar kitais prietaisais neišvengiamas. Į ilgintuvus, šakotuvus jungiama daugybė laidų. Kineziterapeutė Jolita Gelūnaitė primena: po namus besimėtantys laidai dar ir pavojingi, mat už jų neretai kliūnama ir griūnama.
Pavojinga naudotis prietaisais, kurių laidai pažeisti ar kaista. Jei elektros instaliacija pasenusi, kyla gaisro rizika, ypač jei buities prietaisai, tokie kaip šaldytuvas, vandens šildytuvas ar virdulys, į elektros lizdą įjungti ištisą parą.
Buities prietaisai dažnai genda ir nuolat iššokant saugikliams, tad svarbu elektros instaliacija pasirūpinti nelaukiant, kol nutiks nelaimė. Bėdų pridaro ir viršįtampiai, pavyzdžiui, po audrų, tuomet labiausiai kenčia šaldytuvai ar įrenginių varikliai.
3. Kompiuteriui ant sofos ar lovoje ne vieta
Nors labai patogu kompiuteriu dirbti sėdint ant sofos ar net lovoje – rizikuojate galiausiai likti be jo. Paliktas ant sofos ar lovoje, tarp pagalvių ar po antklode, kompiuteris gali perkaisti ir sugesti. Dar pavojingiau, jei kompiuteris įkraunamas: jis gali ne tik perkaisti, dėl trumpojo jungimosi rizikuojate sukelti gaisrą.
Kompiuterį patariama laikyti ant aušinamo padėklo, baigus darbą, jį geriausia išjungti. Beje, iš kištukinio lizdo negalima traukti nešiojamojo kompiuterio maitinimo laido, tik laikant kištuką, kitaip galite sugadinti ir kištukinį lizdą, ir kištuką.
4. Įsirengti saugią poilsio ar sporto zoną – įmanoma
Kineziterapeutė J. Gelūnaitė atkreipė dėmesį, jog, įsirengiant poilsio ar sporto zoną, itin svarbu pritvirtinti laisvus kilimėlius, kilimus, kitaip kyla pavojus už jų užkliūti ir susižeisti.
„Apšvieskite tamsias namų vietas, tuomet būsite tikri, kad neužkliūsite už baldų ar paliktų daiktų, kurie gali kristi ar dūžti. Apšvieskite namų vietas, kur galite vaikščioti sutemus, pavyzdžiui, laiptus, koridorius ir rūsius. Puikiai veikia judesio jutiklio lemputės, todėl tamsoje nereikia ieškoti šviesos jungtuko“, – patarė pašnekovė.
Vonios kambario, kuris neretai tampa namų SPA ir poilsio zona, grindys dėl vandens ir garų gali tapti slidžios, tad ant vonios grindų ir duše bei vonioje naudokite neslystančius kilimėlius. Dušo kabinoje įstatykite griebtuvus, kad, praradę pusiausvyrą, turėtumėte kur įsikibti.
Dėvėkite gerai prigludusius, tvirtus batus. Venkite šlepečių ir laisvos avalynės. Laisva arba minkšta avalynė, pavyzdžiui, šlepetės ir kai kurie sandalai, gali susisukti arba nuslysti nuo kojų – jūs galite suklupti. Jie taip pat gali būti slidūs ant kai kurių grindų paviršių.
Išeitis – apsidrausti
Pagrindinės traumos namuose, su kuriomis kineziterapeutė susiduria savo praktikoje – rankų, kojų, nugaros raumenų patempimai ir ūmus skausmas. Ypač dažni atvejai, kuomet žmogus namuose kažką kelia, krenta, užkliūna ar stumia, tuomet, pasitaiko, nukenčia ir svarbiausi mums daiktai.
Žinoma, net ir saugant daiktus, nutinka atvejų, kuomet jie dūžta ar sugenda. Apmaudžiausia, jei nuostolių prisidarome patys, bet dėl to neverta nustoti mėgautis gyvenimu.
Draudimo bedrovės „If“ būsto draudimas „If super namai“ apdraudžia nuo įvairiausių atvejų, pavyzdžiui, sportuodami namuose netyčia užkliudėte ir nuvertėte televizorių arba vaikai nutapė „paveikslą“ ant svetainės sienos. Pastaruoju atveju atlyginami nuostoliai, jei jie kyla dėl vaikiškų išdaigų.