Maisto gaminimas
1. Vandeniui virinti naudokite ne puodą, o elektrinį virdulį. Virkite tiek vandens, kiek reikia. Jei norite išgerti puodelį arbatos, jums nereikia virinti pilno arbatinuko vandens.
2. Valgį virkite sandariai uždengtame puode. Virdami valgį greitpuodyje, elektros energijos sunaudosite trigubai mažiau, o virdami paprastame uždengtame puode – pusantro karto mažiau nei su neuždengtu indu.
3. Jei turite elektros viryklę, įsigykite reikiamo skersmens plokščiadugnius puodus – kuo didesnis kaitvietės ir puodo lietimosi paviršius, tuo daugiau sutaupoma šilumos.
4. Įpraskite išjungti elektrinę viryklę likus kelioms minutėms iki maisto gaminimo pabaigos.
5. Negaminkite valgio esant maksimaliai įjungtai viryklės kaitvietei.
6. Kai tik užverda puode esantis skystis, sumažinkite elektros viryklės kaitvietės kaitrumą. Stenkitės gaminti patiekalus paeiliui, vieną po kito – pasigaminę vieną patiekalą, ant tos pačios kaitvietės statykite kitą puodą. Sutaupysite ir laiko, ir šilumos.
7. Kepdami maistą orkaitėje, nustatykite reikiamą, bet ne aukštesnę temperatūrą. Sandariai uždarykite ir be reikalo nevarstykite orkaitės durelių. Orkaitėms tenka iki 60 proc. viryklės nuostolių.
8. Orkaitėje kepkite kelis patiekalus vienu metu.
9. Naudokitės mikrobangų krosnele – tai greitas ir pigus būdas pašildyti maistą: nereikia riebalų ar vandens, įšyla ne indai ir kaitvietė, o tik maistas. Be to, pats procesas trunka tik kelias minutes, tad energijos nuostoliai yra minimalūs.
Apšvietimas
Iki 15 proc. namų ūkiuose suvartojamos elektros energijos tenka apšvietimui. Energiją ir pinigus galime taupyti ir savo namams pasirinkę tinkamas elektros lemputes.
1. Pakeiskite kaitrines lemputes į energiją taupančiąsias – kompaktines fluorescencines elektros lemputes, kurios naudoja net 4–5 kartus mažiau elektros energijos ir, nors kainuoja daugiau, greitai atsiperka ir veikia 6–15 kartų ilgiau (iki 15000 val.), tačiau nepamirškite, kad nebenaudojamas lemputes reikia mesti į pavojingų atliekų konteinerį, nes jose yra gyvsidabrio.
2. Įsirenkite dviejų tarifų elektros skaitiklius. Už elektros energiją, suvartotą žiemos laiku nuo 23 iki 7 val. bei šeštadieniais, sekmadieniais, ar vasaros laiku – nuo 24 iki 8 val. bei šeštadienias, sekmadieniais – mokėsite mažesniu tarifu.
Šalto ir karšto vandens taupymas
1. Prauskitės po dušu, o ne vonioje. Naudodamiesi dušu, karšto vandens suvartosite iki 30 litrų, o maudydamiesi vonioje – net iki 160 litrų.
2. Sąskaitas už vandenį nesunku sumažinti įrengus mažo srauto dušo galvutes ir čiaupų tėkmės ribotuvus.
3. Indus plaukite ne po čiaupu, bet užkimštoje kriauklėje ar dubenyje. Jiems nuskalauti pakaks ir silpnos vandens srovelės.
4. Indaplovė taip pat sumažina vandens suvartojimą. Ją junkite tik tuomet, kai pilnai užpildysite indais.
5. Prausdamiesi sumažinkite vandens srovę. Valydami dantis ar skusdamiesi naudokitės stikline.
6. Patikrinkite, ar nevarva čiaupai ir unitazai – jie didžiausi vandens „vagys“.