„Kiek kainuoja vampyrinės lemputės namuose? Čia tos, kurios šviečia išjungus televizorių ar monitorių, jungikliuose, kai šviesa išjungta, orkaitės laikrodžiai ir pan. Juk nedaug, tiesa?“, – retoriškai klausia advokatų kontoros „TGS Baltic“ asocijuotoji partnerė Gailė Juozapaitytė, kuri jau dešimtmetį specializuojasi energetikos srityje.
Kai visa Europa kalba apie energijos taupymo priemones, G. Juozapaitytė pataria kiekvienam iš mūsų pagalvoti, kaip prie to galime prisidėti.
„Iš pirmo žvilgsnio tai – elementarios priemonės, kurios atrodo arba savaime suprantamos, arba kyla klausimas, kiekgi čia su tokiomis priemonėmis galima sutaupyti?
Visai neseniai gavau labai gerą atsakymą, kiek maži dalykai prisideda prie energijos vartojimo efektyvumo. Per metus, kol studijavau Harvarde, namuose esantys vampyrai suvartojo beveik 800 kWh elektros. Didžiuosius prietaisus išvažiuodama išjungiau, bet apie vampyrus net mintis nekilo. Tad pasirodo, maži dalykai per ilgą laiką tikrai duoda didelį efektą“, – savo patirtimi dalijasi advokatė.
G. Juozapaitytė pataria peržiūrėti Energetikos ministerijos neseniai pateiktas rekomendacijas, kaip galima taupyti energiją namuose ir versle, bei pritaikyti sau aktualiausias priemones.
Praktika rodo, kad racionaliai šeimininkaudami galime sutaupyti 10 proc. ir daugiau energijos bei atitinkamai sumažinti savo išlaidas. Yra du pagrindiniai principai, kuriais vadovaujantis galima gerokai sumažinti elektros energijos vartojimą. Vienas – įsigyti ir naudoti tik energiją taupančius elektros prietaisus, kitas – įjungti prietaisus tik tada, kai jie naudojami.
„Tvarus energijos vartojimas, ypač Rusijos agresijos kontekste, yra visos Europos Sąjungos ambicija. Siekiama, kad suvartojamos energijos kiekis sumažėtų bent 15 proc. lyginant su pastaraisiais penkeriais metais. Reikia suprasti, kad kasdieniniais mažais veiksmais mes visi labai realiai ir konkrečiai prisidedame prie šio tikslo pasiekimo“, – sako G. Juozapaitytė.
Elektros prietaisai
1. Senus elektros prietaisus pakeiskite naujais, energiją taupančiais buitiniais prietaisais (šaldytuvai, šaldikliai, skalbimo mašinos, indaplovės, orkaitės, oro kondicionieriai ir kt.), kurie yra aukštos efektyvumo klasės. Efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasės buitiniai prietaisai – ekonomiškiausi, o G klasės – mažiausiai ekonomiški. Ekonomiškiausi šaldytuvai yra A+ ir A++ klasės. Pirkite raštinės įrangą (kompiuterius, vaizduoklius, spausdintuvus, kopijavimo aparatus), paženklintus „Energy Star“ ženklu.
2. Išjunkite elektros prietaisus iš tinklo, kai jų nenaudojate. Televizorius ar kita moderni buitinė technika, palikta „budinčiu režimu“ (prietaisas yra visiškai neišjungtas, t. y. jį galima bet kada įjungti distanciniu būdu), sunaudoja kur kas daugiau elektros energijos nei galvojate. Jeigu prietaiso lemputė dega, vadinasi, energija vis dar naudojama!
Šaldytuvas
1. Nepirkite didesnio šaldytuvo nei jums reikia – energijos reikia ir tuščioms lentynoms šaldyti.
2. Šaldytuve ir šaldiklyje pasirinkite optimalią temperatūrą – +3,5 laipsnių šaldytuve ir -18 laipsnių šaldiklyje. Į šaldytuvą nedėkite karštų ar šiltų maisto produktų. Jiems atvėsinti reikės naudoti daugiau elektros energijos. Prieš dedant į šaldytuvą, maistą reikia atvėsinti iki kambario temperatūros. Atidaryto šaldytuvo negalima laikyti per ilgai. Pirma pagalvokite, ką norite iš jo išimti, o tik paskui atverkite dureles. Dažnai varstomos šaldytuvo durelės didina elektros energijos vartojimą.
3. Norėdami atšildyti iš šaldymo kameros išimtą maistą, palikite jį kurioje nors žemesnėje šaldytuvo lentynėlėje: išnaudodami išsiskiriantį šaltį, sumažinsite šaldytuvo darbo krūvį (atšildomos šaldytos mėsos kilogramas išskiria šaltį, kuriam pagaminti šaldytuvas turi visą valandą naudoti elektros energiją).
4. Atšildykite šaldiklį, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos.
5. Šaldytuvą (šaldiklį) statykite vėsioje vietoje, kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklių bei šildymo prietaisų. Pasistenkite, kad už ir virš šaldytuvo ar šaldiklio liktų pakankamai vietos oro cirkuliacijai, nekraukite ant jų daiktų. Aušinimo grotelės, esančios už prietaiso, visada turi būti švarios, kaip ir durelių guminė tarpinės. Pakeiskite jas, jei jos nebeužtikrina sandarumo.
Skalbyklė ir lygintuvas
1. Skalbkite tik pilnai prikrovę skalbiamąją mašiną ir pasirinkę ekonominį skalbimo režimą – sunaudosite mažiau vandens ir elektros energijos jam pašildyti. Nustatykite mažiausią galimą vandens temperatūrą. Jei esate įsirengę dviejų laiko zonų elektros skaitiklį, skalbkite tik naktimis ir savaitgaliais.
2. Visus drabužius lyginkite vienu metu. Daugiausia elektros energijos lygintuvas naudoja kaisdamas.