Lietuvė ištyrė per 500 būstų: nuo milijonierių iki vienišos mamos, dabar iš to uždirba – tapo namų organizatore

2022 m. rugpjūčio 14 d. 19:24
Paklausti apie namų organizavimą, skeptikai suskubtų įrodinėti, jog tai – tik daiktų perdėliojimas, ir tą geriausiai gali padaryti pats namų šeimininkas. Namų organizatorė Jovita Mikštė atvira: panašiai manančiųjų netrūksta, tačiau užsakymų skaičiumi ji nesiskundžia, mat vis daugiau lietuvių pasitiki savo srities specialistais: jie nori kokybiškesnės ir tvarkingesnės aplinkos.
Daugiau nuotraukų (21)
Daiktą padėti į kitą vietą neužteks
Pašnekovė patvirtina: kad išaiškintų, kad namų organizavimas – vietos daiktams sukūrimas, o ne jų perdėliojimas, suburtų klientų ratą Lietuvoje prireikė laiko. D. Britanijoje, kur praleido šešiolika metų, tvarkos organizatorių paslaugos kur kas populiaresnės.
Jovitos žodžiais, netvarka namuose atsiranda, visų pirma, dėl to, kad daiktai neturi vietos, tad kiekvienam rankšluosčiui, lėkštei, šuns pavadėliui ar net šukoms ta vieta sukuriama, tik taip galima gyventi patogiau ir mažiau laiko skirti tvarkymuisi.
„Mano, profesionalios namų organizatorės, baigusios mokslus ir sukaupusios pakankamai praktikos, sprendimai pasiteisina dėl to, kad namų organizavimas išties veikia, o sukuriama tvarka namuose ilgalaikė. Kai kurie klientai sako: „net nepagalvojau, kad taip galima“.
Gairės, taisyklės, kuriomis vadovaujuosi savo darbe, išties veiksmingos, deja, bet mes, gyvenę sovietmečiu, nesame išmokę modernaus tvarkymosi.
Mus mokė išimti daiktus, sutvarkyti ir sudėti atgal, po poros savaičių – ir vėl netvarka bado akis. Jei būtume išmokę drabužių lankstymo, naudoti dėžutes, suprojektuoti tinkamą spintą, tokių problemų, kaip erzinanti netvarka prieškambaryje, koridoriuje, svetainėje ar virtuvėje, neturėtume“, – mano pašnekovė.
Mokėsi, kad padėtų kitiems
Jovita – namų organizavimo Lietuvoje pradininkė: ji baigė dvejų metų trukmės mokslus D. Britanijoje, įvairių kursų, turi reikalingą sertifikatą, yra profesionalių namų organizatorių klubo narė.
Per ketverius darbo metus jau išanalizavo kone 500 namų: nuo milijonierių iki vienišos mamos buto. D. Britanijoje, anot moters, vartojimas didžiulis: perkama ir metama labai daug. Lietuvoje, kiek kitaip, esame kaupikai, laikydami daiktus, kurių, galbūt prireiks, kuriuos paveldėjome, gavome dovanų ir pan.
Daiktai turi būti rūšiuojami, nereikalingi išmetami arba atiduodami, likusiems randama vieta – tuomet gyventi taps kur kas patogiau.
Turtingų ar mažiau turtingų žmonių psichologija, Jovitos žodžiais, panaši: žmonės perka tiek, kad galiausiai nebesusitvarko su daiktais. Visi nori turėti daug ir visko. Labai mažai žmonių, kurie propaguoja minimalistinį gyvenimo būdą.
Svarbus bendradarbiavimas su klientu
Jei į ją kreipiasi žmogus, prašydamas padėti suorganizuoti namus, Jovita pasakojo pirmiausia pradedanti nuo vaizdo įrašo, kuriame – vieta ar kelios, kurių savininkai namuose labiausiai nemėgsta. Ne mažiau svarbus ir jų komentaras, kodėl ta vieta nepatinka. Pavyzdžiui, nepatinka virtuvė, nes trūksta vietos, daug daiktų, jie visur mėtosi ir pan.
„Džiaugiuosi, jog Lietuvoje vis daugiau platformų daiktams keistis arba juos padovanoti, tekstilei rūšiuoti ir pan. Žinoma, daiktų atsisakyti sunku: jūs mokėjote pinigus, bet pagalvokite, kiek sudėvėjote tą daiktą arba jis stovėjo jūsų namuose. Ar jūs psichologiškai nuo jo nepavargote? Ar išnešimas iš virtuvės į balkoną išties tai, ko jums reikia“ – atkreipė dėmesį namų organizatorė.
Ir išties: ar tikrai virtuvėje reikalingas plaktuvas, kurio nenaudoji 12 metų, galbūt, laikas jį išmesti ir pamiršti? „Visada būtina pagalvoti, ar tau reikia to daikto, ar ne. Atiduotuvėse, daiktų dalijimosi stotelėse jie labai greitai suranda naujus savininkus, taigi, tai proga padaryti gera kitiems. Jei gaila išmesti, visuomet galima atiduoti tam, kam labiau reikia“, – pasakojo Jovita.
Ji skaičiuoja, jog vienai didesnei virtuvei prireiks dėžučių daiktams laikyti už maždaug 150–250 eurų, mažesnei pakaktų 100 eurų.
Jovita visiems siūlo pasidomėti, kas yra namų organizavimas, kas svarbu, kad tvarka išliktų kuo ilgiau, kad nereikėtų jų tvarkyti kasdien.
organizavimasnamų ruoša^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.