Tobulėja dauguma buities prietaisų, bet didžiausias perversmas – virtuvėje: gaminti karališkai jau galime visi

2022 m. liepos 4 d. 10:00
Vienas svarbiausių pokyčių namuose pastaraisiais dešimtmečiais – nuolat išmanėjantys, buitį, maisto ruošimą ir skalbimą, palengvinantys buities prietaisai. Kaip juokauja „Electrolux“ ekspertas Ignas Bernotas, nors jam pačiam dar nėra trisdešimties metų, jis galėtų nesustodamas vardyti, kaip buities prietaisai patobulėjo vos per kelerius metus.
Daugiau nuotraukų (10)
Nors gamintojų kūrybiškumui ribų nėra, daugiausia investicijų ir laiko pastaraisiais dešimtmečiais jie skyrė buities prietaisams, taupantiems energiją, kurti ir tobulinti. Antrasis prioritetas – dirbtinis intelektas, kurį pasitelkus buities darbus atliekame kur kas greičiau ir patogiau.
Buities prietaisai, pagaminti vos prieš dešimtmetį, naudojo kone trigubai daugiau elektros energijos ir kur kas daugiau vandens nei dabar. Maža to, išmanėjanti buitinė technika taupo laiką, skatina gyventi sveikiau, įrenginius galima valdyti nuotoliniu būdu, kad ir darbo vietoje.
„Electrolux“ jau 30 metų Lietuvoje klientus džiugina pažangia ir komfortą suteikiančia buitine technika.
Gaminti gali visi
„Prieš dvidešimt metų rinkai pristatytas pirmasis siurblys robotas, kurį, beje, sukūrė „Electrolux“, ir kuris buvo belaidis, rinkoje sukėlė tikrą sąmyšį. Tuomet nedaugelis galėjo įsivaizduoti, kad namus už juos gali tvarkyti siurblys robotas. Šiuo metu sukurta išmaniųjų įrenginių, kuriuos galima valdyti balsu, užprogramuoti ir pan.“, – paaiškino I.Bernotas.
Pirmieji išmanieji buities prietaisai namuose pradėjo veikti antrajame XXI amžiaus dešimtmetyje. Tuomet moderniomis funkcijomis stebino skalbyklės, valdomos išmaniuoju įrenginiu, tausojusios audinius, aplinką, naudojant jas pakako mažiau skalbiklio ir vandens, tapo įmanoma automatiškai, atsižvelgiant į audinio tipą ar spalvą, parinkti skalbimo programą.
Prieš maždaug dvejus metus rinkoje pristatytos indaplovės, „Wi-fi“ ryšiu galinčios prisijungti prie išmaniosios programėlės: čia naudotojas gali rasti ir gauti svarbios informacijos, kurią, pripažinkime, pamiršta daugelis. Bene svarbiausia, kada metas ją papildyti reikalingų priemonių: indaplovių druskos, skalavimo skysčio ar kada laikas išvalyti filtrą bei atlikti specialius indaplovės valymo bei nukalkinimo ciklus.
Kalbant apie maisto gaminimą, tikru perversmu rinkoje tapo išmaniosios orkaitės, kuriose integruotos dirbtinio intelekto sistemos.
Viena populiariausių funkcijų, ypač praverčiančių virtuvės naujokams, integruoti receptai, palengvinantys kepimo procesą.
Tereikia pasirinkti norimą patiekalą, nustatyti, pavyzdžiui, kepsnio svorį, apsispręsti, kaip norime, kad šis būtų iškeptas, o jau tuomet viskuo pasirūpins pati orkaitė.
Šiuo metu apsispręsti, kokio kepsnio pageidaujame, galime tiesiog sėdėdami ant sofos ir spausdami išmanųjį įrenginį.
Išmaniuoju įrenginiu galime nufotografuoti gaminamą patiekalą, dirbtinis intelektas patiekalą atpažins ir rekomenduos kepimo programą, kad viskas pavyktų nepriekaištingai.
Pavyzdžiui, pasirinkus, šaldyta ar šviežia, pica bus kepama, bus parinkta tinkamiausia kepimo programa, laikas ir temperatūra.
„Tokios programos palengvina gaminimą ir tiems žmonėms, kurie, galbūt, nemėgsta suktis virtuvėje, nežino, kaip gaminti“, – kalbėjo pašnekovas.
Pastaruoju metu populiarėja gartraukio ir kaitlentės „Hob2Hood“ sąsaja: įjungus kaitlentę, automatiškai įjungiamas ir, atsižvelgus, į gaminimo intensyvumą, reguliuojama gartraukio veikimo galia.
Pašnekovas pripažįsta: tokia technologija išties patogi, nes nebereikia įjungti ar išjungti gartraukio, nesiteplioja prietaisų paviršiai, dažnu atveju gamindami apskritai pamirštame jį įjungti, kol to neprimena po namus pasklidę ne itin malonūs kvapai.
Jei nėra galimybės virš kaitlentės įmontuoti gartraukio, gamintojai taip pat pasirūpino alternatyva – kaitlente su integruotu gartraukiu, kuris prisitaiko prie gaminimo intensyvumo, reguliuoja oro ištraukimo galingumą. Tokią kaitlentę galima statyti bet kurioje virtuvės dalyje: salos tipo balduose, prie lango, ar bet kur kitur.
Kasdienius rūpesčius palengvina ir skalbyklės bei džiovyklės galimybė keistis duomenimis, kuomet, išskalbtus drabužius ir juos perdėjus į džiovyklę, nebereikia svarstyti, kokią džiovinimo programą rinktis.
Ši automatiškai žino, kas buvo skalbta prieš tai, kokia skalbinių įkrova bei parenka reikalingus parametrus: programą, veikimo trukmę, naudotojui belieka sudėti skalbinius ir paspausti „start“ mygtuką.
„Namuose, kuriuose buities prietaisų daug, nereikia sukti galvos, kaip ar ką daryti, kokią programą pasirinkti, išmanieji prietaisai gali visa tai padaryti už jus. Dirbtinis intelektas mokosi iš mūsų įpročių: kaip mes gaminame ar skalbiame. Pavyzdžiui, daugelis įprastai naudoja vieną skalbimo programą. Skalbyklė gali priminti, jog ji naudojama per dažnai ir gali parekomenduoti rinktis alternatyvą“, – pasakojo I.Bernotas.
Tvarkingi namai ir švaresnė aplinka – to siekia gamintojai
Kaip tobulinti kasdien naudojamus buities prietaisus gamintojams pasufleruoja besikeičiantys naudotojų poreikiai ir lūkesčiai, rinkos tyrimų atsakymai bei žmonių atsiliepimai.
Antra vertus, vis išmanesni buities prietaisai nėra skirti tik palengvinti buities darbus ir taupyti laiko, ne mažiau svarbesnė jų misija – aplinkos tausojimas.
Pavyzdžiui, skalbiant drabužius ar plaunant indus, išmaniojoje programėlėje galite stebėti, ar jūsų pasirinkta programa ekonomiška, draugiška aplinkai.
Nuo praėjusių metų kovo keitėsi buitinės technikos energetinis žymėjimas: buvusias A+++ – D klases pakeitė vartotojui suprantamesnė A–G skalė.
„Rudenį rinkoje pasirodys itin taupios A klasės skalbyklės. Prieš metus ar dvejus tokiais rezultatais pasigirti dar negalėjome“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.
Skalbiant įprastai naudojamos skalbimo kapsulės, ne tik milteliai ar skysčiai, tad šįmet pirkėjams pristatyta skalbyklė, kurioje integruotas specialus „UniversalDose“ stalčiukas: į jį galima pilti ir skystus, ir miltelių pavidalu skalbiklius bei dėti skalbimo kapsules.
Kapsulės specialiame stalčiuje tikrai ištirps, neužstrigs tarp durelių ir gumų, neliks koncentrato dėmių ant drabužių – būtent tai erzino klientus.
Kuo buitinės technikos gamintojai dar nustebins vartotojus? Netrukus virtuvėje gali tapti įprastu šaldytuvas su įmontuota kamera, kuri stebės šaldytuvo turinį, o prireikus, programėle informuos, ko trūksta. Arba programėlė galės sudaryti sąrašą, kokių produktų nebeliko ir automatiškai juos užsakyti el. parduotuvėje.
Specialistas tikina: ateityje atlikti buities darbus bus vis paprasčiau ir pigiau – ne tik laiko, bet ir elektros energijos bei vandens taupymas ir toliau liks buitinės technikos gamintojų prioritetu.
Electrolux^Instantbuitinė technika
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.