„Žinių radijo“ laidoje „Ekspertai pataria“ apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja, sodo tinklaraštininkė, televizijos laidos vedėja Lina Liubertaitė patarė prieš lankantis mugėje ar prekybos centre pagalvoti, kokių augalų iš tiesų reikia.
Kai atvykę į mugę perkame augalus, kurie gražūs čia ir dabar, nepagalvojame apie tai, kad, galbūt, kieme žiedų trūks rudenį, o gal žiedų ar vaisių norėsis vasaros pabaigoje. Įprastai perkame tai, kas patiko tuo metu, tačiau, gana įprasta situacija, grįžus namo vaikščioti po kiemą ir galvoti, kur pasodinti įsigytą augalą.
„Anksčiau nepagalvojai, vietos jam neskyrei, duobės neišsikasei, nepasidomėjai, kokių veislių augalų yra, ir kokios tau reikalingos“, – kalbėjo L. Liubertaitė.
Pašnekovė pataria: į mugę eiti su sąrašu rankose, prieš tai pagalvojus, kokio augalo kieme išties trūksta: galbūt, medžio. Jeigu taip, kokio aukščio: ne dabar, bet kai jis užaugs. Galbūt jis turėtų užstoti nuo kaimynų žvilgsnių, galbūt, atlikti kitą funkciją.
L. Liubertaitė pasakojo, jog jos kieme, priešais virtuvės langus, pasodinta rojaus obelis. Ji stebi, kaip sprogsta lapeliai, laukia, kada apsipils rožiniais žiedais. Medelis ne per aukštas ar ne per žemas – toks, kokio reikėjo.
Jei, pavyzdžiui, kalbama apie gyvatvorę: kaip nuspręsti, kokio aukščio jos reikės. Jei reikia atskirti sklypo zonas, bet ne visiškai užstoti, pakaktų 30-40 centimetrų aukščio gyvatvorės. Jei norime užsidengti nuo kaimynų, kad visiškai nematytume vieni kitų, anot pašnekovės, reikėtų rinktis augalus, kurie užauga iki dviejų metrų.
Vienas populiariausių augalų – tujos, bet yra ir kitų. Žinant, kokia būsimos gyvatvorės funkcija, lengviau atsispirti ir apsispręsti.
Panašiai su vaisiais ir daržovėmis: neįmanoma įsigyti visų vaismedžių. Pirmiausia reikėtų pagalvoti, kas iš tiesų patinka, jei yra galimybė – paragauti. Jei nusipirkti žieminę obelį, tačiau neturi, kur jų laikyti, kas iš to? Arba vaisiai bus neskanūs.
Ką auginti gyvenant bute? „Su kambariniais augalais paprasčiau, nes mes galime suteikti jiems reikalingas sąlygas“, – paaiškino pašnekovė. Be to, patys augalai įprastai parodo, kad jiems kažko trūksta. Paprastai kambariniai augalai nėra labai brangūs.
Kitaip – sode ar kieme, kuomet negali kontroliuoti aplinkos sąlygų. Jei jį augini keletą metų, ir jam kažkas nutinka, išties apmaudu. Tad čia, atkreipė dėmesį L. Liubertaitė, labai svarbus pasirinkimo klausimas.
Gyvenantieji bute, balkone, gali auginti daržoves ir įvairiausių augalų. Nors daugelis renkasi vienmetes gėles, perka, kas tuo metu patinka, tačiau puikiausiai įmanoma užsiauginti ir daugiamečių augalų.
Anot pašnekovės, augalų kaina priklauso nuo kai kurių niuansų. Pigesni yra lengviau dauginami augalai. Pavyzdžiui, lengvai dauginamos katžolės niekada nebus brangios. Įdomių veislių, nestandartiniai augalai – kolekcininkai tokiems negaili ne vieno šimto eurų.
Nemaža dalis žmonių augalus perka internetu. Perkant tokiu būdu, svarbu atkreipti dėmesį, koks jis yra tuo metu, ir koks bus užaugęs. Tuo galima pasidomėti ramiai, neskubant: koks jis užaugs, kokių sąlygų augalui reikia, ar jam tiks augti mūsų kieme.
Kalbant apie žolinius augalus, jų kainos skirtingose vietose gali skirtis. Visų pirma, dėl vazono dydžio. Į tai pirkėjai įprastai neatkreipia dėmesio. Pavyzdžiui, P9 – standartinis vazonas, kuriame – nedidelis augalas. C2 – dviejų litrų vazonas, kuriame daugiau šaknų ir kuris jau brandesnis.
Jei augalas – iš tų, kuriam reikia laiko atsiskleisti, pirkdami jį didesniame vazone, žinome, kad jis brandesnis, galbūt, visu grožiu atsiskleis jau tais pačiais metais. C3 – trijų litrų vazonas. Mes galime rinktis: pirkti mažesnį augalą ir laukti ilgiau, ar pirkti didesnį ir brandesnį, tačiau brangesnį.
Einant į parduotuvę, tinklaraštininkės žodžiais, taip pat svarbu pasirūpinti sąrašu, pasiimti išmanųjį telefoną, kad būtų galima pasidomėti augalu daugiau.
Svarbiausia nepamiršti, kad augalas, kurį pirksi šiandien, nebus toks po metų, tad būtina pasidomėti atsakingai.