Į Lietuvą parvežęs gartraukių sistemų valymo įrenginius „Vent“, pašnekovas supranta: didžiausią šios įrangos naudą įvertintų susidūrę su pavojumi, tačiau daug labiau įkvepia žinojimas, kad ši moderni technologija padeda reikšmingai sumažinti gaisro tikimybę.
Suprato, kad investicija prasminga
Grįžęs į Lietuvą R. Gumbis jau mūsų šalyje, bendrovėje „Bio Circle Balticum“, ėmėsi tęsti Vokietijoje pradėtą, vėliau ir Austrijoje bei Anglijoje sėkmės sulaukusį projektą. Pašnekovas pripažįsta: po pandemijos ateiti į restoraną ir pasiūlyti pasikalbėti apie saugumą, kuris, nors ir prioritetas, tačiau į kurį reikia papildomai investuoti, nebuvo paprasta, kaip ir paaiškinti, kas ši, Lietuvoje dar negirdėta, sistema, ir kaip ji veikia.
Vieni pirmųjų sistemą išbandė ir jos privalumus puikiai suprato restoranas „Grill London“. Restorano atstovas Justinas Žukauskas pasakojo, jog iki įsidiegiant „Vent“ sistemą gartraukius virtuvėse kas tris mėnesius valydavo specializuota įmonė, tačiau rezultatai nedžiugino.
„Bio Circle Balticum“ naujovė patiko tuo, kad gartraukis valomas kasdien, ne kartą per tris mėnesius. Anksčiau jį išvalydavome šepečiais, o po pusantro mėnesio tas gartraukis atrodydavo prastesnės būklės nei buvo prieš tai. Sistemą „Vent“ pasirinkome todėl, kad ji sumažina savaiminio užsidegimo riziką – tai svarbiausias privalumas. Gartraukis, naudojant sistemą, išvalytas visąlaik, rizikos praktiškai nelieka“, – savo pasirinkimą aiškino restorano atstovas.
Pirmiausia restoranas įrangą išbandė, o po pusantro mėnesio, įvertinus nuotraukas, kaip atrodo gartraukis, naudojant „Vent“ sistemą, išsyk buvo aišku – įranga restoranuose būtina.
Ar sudėtinga rasti vietos įrenginiui? „Jeigu surandi virtuvėje vietos pastatyti šiukšliadėžei, rasi ir įrangai. Montavimu ir eksploatacija rūpinasi įmonė, mums belieka tik naudoti“, – paaiškino J. Žukauskas.
Inovatyvią sistemą įsidiegė ir pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Kauno, pušyne, įsikūrusios kavinės savininkas. Pradžioje lydėjo abejonės, mat neturėjo su kuo palyginti būsimos naudos. Tačiau įvertinęs, kad jau kone dvidešimt metų, čia pats gyvendamas ir dirbdamas, kasnakt bijo galimo gaisro ir grėsmės prarasti tai, ką sunkiai uždirbo, išdrįso išmėginti „Vent“ sistemą, kuri, padedant specialiems purkštukams, išpurškia fermentus, skaidančius susikaupusius riebalus ir kitus nešvarumus.
Iki pradedant naudoti „Vent“ sistemą savininkas gartraukį valydavo pats. Skundėsi: priskretusius riebalus ir suodžius nugramdyti bei išvalyti vamzdyną nelengva, ypač jei prireikia cheminių purškiklių, nuo kurių graužia akis, prasideda kosulys, sausėja oda.
Įdiegus „Vent“ sistemą viskas kur kas paprasčiau: supypsėjus įrenginiui, telieka pakeisti specialistų atvežtą talpą, ir sistema veikia toliau. Virtuvių darbuotojai pastebėjo ir dar vieną pokytį: pirminiai riebalų filtrai, naudojant šią sistemą, taip pat išvalomi be didesnių pastangų.
Pavojus – ne menamas
„Užsidegę riebalai restorane – dažnas atvejis ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, mat, kepant aliejuje, grilinant, riebalai ir suodžiai pamažu kaupiasi oro ištraukimo sistemose ir yra labai degūs. Mes įsivaizduojame, kad specialistai viską išvalė, ir pavojaus nelieka.
Taip nėra: gartraukių sistema veikia taip, kad kažkiek riebalų filtruoja, dalis nuteka, bet ne visi. Yra ir kitų prevencinių sistemų, kurios sugeria kvapus, išmetamus į išorę, jei restoranas, pavyzdžiui, miesto centre, o virš jo – gyventojai, naikina bakterijas ir pan., bet jie turi savų aspektų.
Pavyzdžiui, veikia tik nuo 3 ar 5 vamzdyno metro ir pan. Šiuo atveju mes pasitelkiame biotechnologijas, procesas prasideda pačiame gartraukyje. Į vamzdyną purškiami labai smulkios frakcijos fermentai, kurie riebalus išskaido į nedegias medžiagas. Riebalai nebeprilimpa prie vamzdynų, nuteka žemyn. Vamzdynas nebekelia pavojaus, nes, nelikus riebalų, nėra kam degti“, – paaiškino R. Gumbis.
Restoranai gaisrinės saugos specialistų įpareigoti kas tris mėnesius valyti ortakius. Tą gali daryti patys arba samdyti profesionalias įmones. Specialistai, naudodami agresyvią chemiją, vėdinimo sistemą šveičia šepečiais. Kadangi šių ilgis ribotas, pasiekiami ne visi įrangos kampai.
Sistema „Vent“ paskleidžia smulkias daleles, šios pasklinda daug plačiau nei pasiektų ilgiausi šepečiai, ir tirpdo riebalus. Fermentų įpurškiama kas pusvalandį ar valandą. Jei vamzdyną restoranai įpareigoti valyti ne rečiau nei kas tris mėnesius, šiuo atveju, sistema vamzdyną valo kas pusvalandį.
Sistema veikia be didesnių trukdžių
Įranga programuojama, įrenginys užima kiek daugiau vietos nei 20 litrų talpa. Restorano virtuvėje, įprastai po kriaukle, padedamas nerūdijančiojo plieno, tinkamo naudoti virtuvėje, laikiklis, į jį įstatoma talpa, pripildyta fermentų, tuomet sistema pradeda veikti.
Specialia programa apskaičiuojama, kaip dažnai sistema purkš skystį, kiek skysčio talpoje ir kada šis baigsis.
Pašnekovas sutinka: nors atrodo, kad gartraukius pakanka išvalyti rankomis, iš tiesų – taip nėra, tik tuos nešvarumus ne visada paprasta pamatyti. Galima pirkti brangias kameras, zondus, tačiau tai juk neatrodo pirmo būtinumo prekės versle.
„Valymas turi tapti įdomiu ir svarbiu, net jei niekas neįpareigoja vamzdynų valyti ir būti saugesniems. „Vent“ sistema netrukdo kitoms priemonėms, tokioms kaip ultravioletinės lempos, tik šios taip pat apsineša riebalais, krenta jų našumas, jas, kaip ir vamzdyną, būtina valyti.
Ši inovatyvi technologija svarbi ir dėl gartraukių variklių sparnuotės, kuri apsineša riebalais. Taip nutikus varikliai išsibalansuoja, jiems reikia daugiau elektros energijos, kol galiausiai priimamas sprendimas keisti variklį, kas kainuoja nemažus pinigus. Išpurkšti fermentai suvilgo ir gartraukių variklių sparnuotę bei tausoja variklį“, – paaiškino „Bio Circle Balticum“ atstovas.