Daržininkai pradeda naują sezoną: ką ir kaip sėti, kad derlius išties džiugintų

2022 m. balandžio 1 d. 08:00
Puikus oras už lango – žinia daržininkams, jog pats laikas imtis pavasarinės sėjos. Nesvarbu, jūs didžiulio daržo ar kuklaus, ant palangės ar balkone, savininkas – užsiauginti daržovių ar prieskoninių augalų gali kiekvienas, tik svarbu tinkamai pasiruošti būsimajam darbų sezonui.
Daugiau nuotraukų (3)
Sėti ne per vėlu
Patyrę daržininkai žino: antroji kovo pusė – tinkamas metas sėti pomidorus, balandžio pradžia – agurkus, mat šie greitai dygsta, toliau eilė – arbūzams, cukinijoms, kopūstams, moliūgams, kitų daržovių sėklos įprastai beriamos tiesiai į dirvą.
Bene svarbiausia taisyklė, kurios pamiršti nevalia, sėjai naudoti tik kokybišką substratą, ne daržo žemę, mat joje gausu kenkėjų ir grybelinių ligų sporų. Maža to, daržo žemė sunki, joje stinga deguonies, daigai greitai sunyksta, jiems itin pavojinga daigų liga – diegavirtė.
Sėjai patariama rinktis specialius durpių substratus. Prieš sėjant substratą pravartu dezinfekuoti kalio permanganato tirpalu arba nuplikyti verdančiu vandeniu.
Kai kas, užuot sėję į vazonėlius ar daigyklas, renkasi durpių ar kokosų plaušų tabletes: šios – puikus sprendimas, jei daigai, pavyzdžiui, agurkų, nemėgsta persodinimo. Tabletes galima laikyti specialiuose induose su skaidriu dangčiu: taip pakaks ir šilumos, ir drėgmės. Svarbu žinoti tik vieną taisyklę: sustačius tabletes į indą, jas reikėtų laikyti kone vandenyje, tuomet rezultatas bus toks, kokio tikitės.
Tik tokiu atveju gresia kitas pavojus: per daug ilgai laikomos vandenyje tabletės nuo per didelės drėgmės gali pradėti pelyti. Gerai sudrėkus tabletei, vandens perteklių reikėtų nupilti. Toliau viskas paprasta: sudėkite tabletes į indą. Jei vienoje tablečių pusėje yra duobutė, dėkite taip, kad duobutė būtų nukreipta į viršų. Būtent į ją berkite sėklą.
Dosniai paliekite ir palaukite kelias minutes, kol vanduo susigers, o tabletė išbrinks. Jei suspaudus jaučiasi, kad tabletė kietoka, vadinasi, dar reikia kelias minutes palaukti. Dabar vandens perteklių nupilkite, o į išbrinkusių tablečių duobutę įdėkite po sėklą ar dvi. Jei sudėtinga sėklas sukrapštyti, sudrėkinkite jas ir įdėkite į tabletę panaudodami medinį iešmelį buku galu arba kitokį panašų ploną įrankį. Su juo pagilinsite duobutę, įdėsite sėklytę ir uždengsite ją vienu kitu plaušeliu.
Tręškite ne bet kaip
Išdygusius daigus būtina pikuoti. Persodinant daigus, tinkamas specialus substratas atitinkamoms daržovėms, tik jau papildytas augimą skatinančių preparatų. Po persodinimo daigų papildomai tręšti nereikia.
Gėles ir daržoves auginanti ir savo žiniomis besidalijanti vilnietė Sandra Stanislavičė pataria: daigams įsitvirtinus, į vazonėlius galima įberti po kelis karbamido grūdelius, dar racionaliau – rinktis trąšas, skirtas konkrečiai daržovei.
Trąšų pasirinkimas didžiulis: organinės kilmės, mineralinės, kompleksinės, ilgo veikimo, birios, skystos. Ant trąšų pakuočių būna nurodyta, kokia trąšų sudėtis ir nurodymai, kada ir kiek trąšų naudoti.
Beje, sėklas sėjant tiesiai į dirvą, patariama pasidaryti vageles ir paberti pelenų, kurie pirmuosius daigelius puikiai apsaugos nuo ligų.
daigaidaržovių sėja^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.