„Daugelis turime tokių kalėdinių papuošimų, kurie mums kelia šiltus prisiminimus, sentimentus, o kartu ir padeda kurti šventišką atmosferą – būtent todėl naudojame juos kasmet. Vis dėlto net ir gražiausi žaisliukai pasensta arba netyčia sudūžta, todėl artėjant šventėms, pats laikas šventinę kolekciją peržiūrėti ir, jei reikia, atnaujinti. Taigi visų pirma reikėtų peržiūrėti, ko turime ir ko galbūt norėtume įsigyti papildomai“, – sako IKEA interjero dizaino skyriaus vadovė Eimantė Nemanė.
Prieš šventes: dekoracijų peržiūra
Laikas prieš šventinį laikotarpį – tinkamiausias metas kolekcijai peržiūrėti ir atnaujinti. Pirmiausia išsitraukite visas turimas dekoracijas ir jas išsirūšiuokite: ką palikti, ką atiduoti, ką pataisyti ir naudoti toliau, o su kuo, deja, atsisveikinti. Jei turite dekoracijų, kurios jums nebeteikia džiaugsmo, pamėginkite jas atiduoti, padovanoti – taip jos turės galimybę gyvuoti toliau.
Žinoma, nederėtų pamiršti ir saugumo. Jei mėgstate deginti žvakes, darykite tai saugiai, o jei patinka lempučių girliandos, prieš jas įjungdami visada patikrinkite, ar laidai sveiki, nepažeisti. Na, o jei girlianda nesaugi, atgyvenusi ar neekonomiška, galbūt vertėtų įsigyti naują, su energiją taupančiomis lemputėmis.
Per šventes: pasigaminkite dekoracijų patys
Norėdami švęsti Kalėdas tvariau, 16 proc. Lietuvos gyventojų norėtų namus papuošti rankų darbo dekoracijomis. Interjero dizainerė pataria būti kūrybiškiems ir įkvėpimo semtis gamtoje.
„Šiemet itin populiarios rankų darbo stiliaus kalėdinės puošmenos, pagamintos iš šiaudų, popieriaus ar džiovintų augalų. Tačiau tokias galima pasigaminti ir patiems: laisvalaikiu vaikščiodami po mišką, galite prisirinkti gražių šakų ir kankorėžių, o paskui kartu su šeimos nariais smagiai leisti laiką drauge kuriant ir atnaujinant kalėdines namų dekoracijas. Esame praktiški ir kūrybingi žmonės – mokame daiktus ir pataisyti, ir pasidaryti patys. O jei šį įgūdį suderinsime su laiko praleidimu drauge, gausime itin brangią dovaną – nepamirštamą šiltą patirtį. Taip ir sukursime šį tą naujo ir gražaus, ir turėsime ką prisiminti“, – sako E. Nemanė.
Pasak jos, veikla gali būti labai įvairi – tai ir vainikų pynimas, ir senų eglutės žaisliukų perdažymas, dekupažavimas ar dekoravimas šventiniais palinkėjimais, ir žvakių liejimas arba vaško likučių perliejimas. Prisiminimai liks ne tik šilti, bet ir kvapnūs, jei išsikepsite ar nusipirksite imbierinių sausainių ar imbierinės tešlos namelių, o paskui kartu juos dekoruosite.
Dar viena idėja – asmeninis dėmesys. Stalą dekoruokite pridėdami kokią nors smulkmeną nuo savęs: pačių sukurtą atviruką, ranka užrašytą stalo kortelę ar imbierinių sausainių su šeimos narių vardais, kad kiekvienas pasijustų svarbus ir ypatingas.
Po švenčių: kaip tvarkingai laikyti?
Šventiniam laikotarpiui artėjant prie pabaigos, pagalvokite, ar po švenčių turėsite į ką susidėti šventines dekoracijas, kad kitąmet galėtumėte jas vėl panaudoti. „Stiklinėms dekoracijoms, kaip antai eglutės burbulams, laikyti puikiai tiks įvairios daiktadėžės. Žaisliukams jose bus saugiau, jei juos atskirsite skirtukais, įtiesite popierinių rankšluosčių, servetėlių ar paprasčiausio audinio. Kad girliandos nesusiraizgytų ir nesusipintų, apvyniokite jas aplink gabalėlį kartono ar popierinio rankšluosčio tūtelę arba pakabinkite tiesiog ant drabužių pakabo“, – sako interjero dizainerė.
Dar vienas patarimas: šventinei tekstilei, kaip antai užtiesalams, staltiesėms ir pagalvėlėms, sandėliuoti iki kito sezono puikiai tiks vakuuminiai maišai, o įvairias smulkmenas galite patogiai susidėti į užspaudžiamus virtuvinius maišelius – juos laikykite didesnėse dėžėse surūšiavę pagal spalvą ar stilių.