Saugome planetą virtuvėje: tvarumo principai, kuriuos galime čia pritaikyti

2021 m. gruodžio 7 d. 09:00
Daugeliui rūpi mūsų planetos ateitis, todėl į savo gyvenimo būdą įtraukia vis daugiau tvarių įpročių: rūšiuoja šiukšles, mažina daiktų vartojimą juos panaudodami kitur ar labiau saugodami. Dalijamės tvaraus vartojimo patarimais, kuriuos kiekvienas mūsų galime pritaikyti virtuvėje, taip prisidėdami prie planetos išsaugojimo.
Daugiau nuotraukų (6)
Mažiau maisto atliekų
Vienas iš svarbiausių tvaraus vartojimų uždavinių – maisto švaistymas. Skaičiuojama, kad kiekvienas lietuvis išmeta daugiau nei 60 kg maisto per metus. Labiausiai apmaudu, kad daugelį produktų tinkamai pasirūpinus dar buvo galima išsaugoti ir suvartoti.
Vienas iš tvarios virtuvės pagalbininkų – vakuumatorius. „Electrolux“ siūlo vakuumuoti maistą indeliuose arba daukartinio naudojimo maišeliuose ir taip jį išsaugoti šviežesnį net penkis kartus ilgiau, nei laikytume įprastose sąlygose.
Vakuumavimo principai – išsiurbti orą iš specialios pakuotės. Sandariai užsidarantys indeliai turi plastikinius dangtelius, kurių viršuje speciali ertmė, prie kurios pridėjus į delną telpantį pakraunamą vakuumatorių, ištraukiamas deguonis. Tuo pačiu prietaisu vakuumuoti galima ir maišelius turinčius vožtuvą per kurį ištraukiamas oras.
Tiek indeliuose, tiek maišeliuose galima vakuumuoti daugelį produktų – nuo mėsos, pieno gaminių, žuvies, daržovių, vaisių, uogų, o indeliai tinka ir skystiems produktams, kaip sriubos, tyrės, košės.
Paprasta net ir vaikams
Vakuumuoti taip paprasta, kad buitinės technikos gamintojo „Electrolux“ mokymų vadovas Ignas Bernotas patikina, kad vakuumatoriumi gali naudotis ir savarankiški vaikai – pavyzdžiui, visai savaitei prisiruošti mėgstamų užkandžių priešpiečiams mokykloje. Taip ugdomas sąmoningumas apie tvarų vartojimą nuo pat mažumės.
Vakuumuotus produktus galima laikyti tiek šaldytuve, tiek šaldyti šaldiklyje. Prie tvaraus vartojimo prisideda ir tai, indaplovėje plauti galima ne tik indelius, bet ir panaudotus vakuumavimo maišelius. Juos išdžiovinus galite naudoti dar ir dar kartą.
„Visa tai atliepia ne tik asmeninio komforto siekį, bet ir tvarumo problemą: sumažina maisto atliekų, vienkartinių maisto laikymo medžiagų naudojimą“, – dėsto I.Bernotas.
Žinoma, vakuumavimas naudingas ir ruošiant maistą – jis ne tik išliks šviežias, sultingas, bet ir pagelbės tuomet, kai reikės skubiai ką nors užmarinuoti. Išsiurbus orą, marinavimo padažas į mėsą ar žuvį įsigers žymiai greičiau, todėl nereikės to daryti prieš dieną ar dvi – užteks ir pusvalandžio.
Jei renkatės vakuumavimo maišelius, I.Bernotas primena, rinktis tuos, kurių sudėtyje nėra BPA – toksiškos medžiagos, naudojamos skaidrių plastiko produktų gamyboje
Saugau, naudoju ilgiau
Prie tvaraus vartojimo galime prisidėti ir naudodami įsigytus daiktus ilgiau. Kalbame ne tik apie drabužius, baldus, bet ir buitinius prietaisus. Juos prižiūrint tinkamai, reguliariai valant tam skirtomis priemonėmis, jie veiks ilgiau, o elektros sąnaudos bus mažesnės.
„Šaldymo prietaisų priežiūra, galima sakyti, prasideda renkant jiems tinkamiausią vietą virtuvėje – tai yra atokiau nuo kaitlentės, viryklės ar orkaitės. Jei galinėje šaldytuvo sienelėje įrengtos grotelės, kartais reiktų prietaisą išjungus nuvalyti nuo jų dulkes. Taip pat būtina užtikrinti tinkamą prietaiso ventiliaciją, ypač, jei šaldytuvas yra įmontuojamas.
Visgi viena svarbiausių elektros energiją taupančių šaldymo prietaisų priežiūros taisyklių – reguliarus atitirpinimas, jei kameroje susikaupia 5 mm šerkšno sluoksnis. Tai negalioja bešerkšniams šaldytuvams, tačiau bet kokiu atveju derėtų bent kartą metuose šaldytuvą išjungti ir išvalyti, naudojant atitinkamas priemones – taip dar ir palaikysite šaldytuvo higieną“, – pataria I.Bernotas.
Verta prisiminti ir tai, kad skirtingiems virtuvės paviršiams reikalingos atitinkamos valymo priemonės. „Electrolux“ ekspertas siūlo neeksperimentuoti ir šio ženklo prietaisus valyti būtent su jiems skirta priežiūros priemonių linija.
„Valymas gamintojo teikiamomis priemonėmis bus efektyviausias dėl konkretiems paviršiams ar technologijoms prižiūrėti sukurtų komponentų. Pavyzdžiui, to paties gamintojo valymo priemone, sukuriančia apsauginę plėvelę, nušveista kaitlentė ilgiau tviskės švara, o įsisenėjusius nešvarumus lengvai pašalins specialus peiliukas. Tačiau svarbiausia bet kokiam jautriam gaminimo prietaiso paviršiui nenaudoti abrazyvių valiklių ar šiurkščių kempinėlių ir rinktis švelnias šluostes, šiek tiek sudrėkintas vandeniu“, – pataria ekspertas.
Indaplovė ne tik tarnaus ilgiau, bet ir visada džiugins spindinčiais indais, jei kartą per mėnesį įjungsite ją be indų su specialiomis valymo priemonėmis ir reguliariai išvalysite filtrą, kuriame kaupiasi purvas ir riebalai.
„Tam naudojant ir specialią indaplovės valymo druską, atnaujinančią vandens minkštinimo filtrą, bei skalavimo skystį indų plovimo kokybė bus geresnė. Kaip dažnai reikia papildyti druską, priklauso nuo vandens kietumo, kurį galima nustatyti indaplovės valdymo skydelio parinktyse“, – komentuoja I.Bernotas.
Modernios buitinės technikos, kuriai būtina specifinė priežiūra, yra įdiegtos specialios valymo priminimo funkcijos bei programos, o naujausios kartos prietaisus „WiFi“ ryšiu galima susieti su išmaniuoju įrenginiu. Tai dar labiau palengvina profilaktinės buitinės technikos priežiūros rutiną, mat atsisiuntus programėlę ji informuoja, kada prietaisą reikia valyti, bei parenka optimalią programą.
Net ir kiekvienas mažas žingsnelis, kuriuo prisidedame prie planetos išsaugojimo yra labai svarbus, todėl pradėkime nuo savo aplinkos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.