Kaimynai pyksta: draudimas rūkyti balkonuose – tik popieriuje, dabar viskas tik blogiau

2021 m. gegužės 26 d. 07:19
Per pusę metų 754 daugiabučiuose rūkaliams uždrausta pešti dūmą balkonuose ir terasose, tačiau žmonės tikina teigiamų pokyčių nepajutę.
Daugiau nuotraukų (7)
Pirmiausia patys pasišnekėkite su rūkančiais kaimynais, jeigu nepadės, nufotografuokite ar nufilmuokite rūkalių ir kreipkitės į policiją, nes savivaldybė nėra prievartos institucija.
Tokiais patarimais valdininkai apdalija tuos vilniečius, kurie skundžiasi, kad nuo metų pradžios įsigaliojęs draudimas rūkyti daugiabučiuose neveikia.
Taip, užtenka vos vieno namo gyventojo prieštaravimo, kad daugiabutis būtų įtrauktas į šį sąrašą. Tačiau kokia to prasmė?
Net kambario nebeišvėdinsi
Vieno gyventojo prieštaravimas iš A.J.Povilaičio gatvės 14-ojo namo atskriejo į savivaldybę pirmas – sausio 1-ąją. Po trijų dienų šis namas buvo įtrauktas į sąrašą daugiabučių, kuriuose draudžiama rūkyti balkonuose, terasose ir lodžijose.
„Kai praėjusių metų pabaigoje pradėta kalbėti apie šitą draudimą, mano kaimynas Viktoras apsiramino. Parūkydavo netoli namo durų, bet nebe balkone. O dabar ir vėl rūko, apsiprato. Kas bus, kai ateis vasara, nežinau“, – skundėsi šiame Karoliniškių daugiabutyje gyvenanti Vanda.
Anot jos, įrodymų, kad daugiabučio gyventojai rūko, toli ieškoti nereikia: aplink pastatą prisėta nuorūkų.
Panašiai aiškino ir V.Vaitkaus gatvės 5-ajame name gyvenanti Miglė: „Dabar dar blogiau, nes kaimynai eina į balkoną rūkyti sutemus, kai prieš naktį atsidarau langą pravėdinti kambarį.“
Kova – tiktai popieriuje?
Erfurto gatvės 24-ajame name gyvenantis Jevgenijus net nebuvo girdėjęs, kad draudimas jo daugiabutyje galioja jau kone pusę metų.
„Nebuvo jokių lipdukų ant įėjimo durų, nieko ir kaimynai nežino. Pasakysiu, jiems bus naujiena“, – šyptelėjo vyras. Jo nuomone, šis draudimas – dar vienas įrodymas, kad kova vyksta tik popieriuje.
Jis dar pridūrė, kad yra vienas rusiškas žodis tokiai popierinei kovai apibūdinti. Kas kita draudimas rūkyti aikštėse, miesto transporto stotelėse, geležinkelio stotyje. Ten už jo nesilaikymą gali tikrai nubausti.
Nėra jokių draudžiančių rūkyti lipdukų ir prie Architektų gatvės 138-ojo namo. Nors šis daugiabutis – taip pat sąraše, prie įėjimo durų įspėjama tiktai apie vaizdo kameras.
Dabar eina pasivaikščioti
Prie vienintelio Erfurto gatvės 10-ojo namo pakabintas ženklas, kuriame – raudonu brūkšniu perbraukta deganti cigaretė.
Tačiau šiame daugiabutyje gyvenantis vilnietis mostelėjo ranka: „Rūko kaip rūkę iki šiol.“
Tik jo kaimynas Stanislovas buvo priešingos nuomonės: įsigaliojęs draudimas tikrai sumažino rūkalių skaičių.
Tarkim, anksčiau rūkydavo bendrojo naudojimo trečiojo aukšto balkone, dabar neberūko. Eina pasivaikščioti, o kartu ir parūko.
Buvo nuogąstavimų, kad po tokio draudimo rūkaliai dūmą trauks virtuvėse, voniose, o dūmai veršis per ventiliacijos šachtas į gretimus butus, bet Stanislovas to nepajutęs.
Ne visus skundus nagrinėja
Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Adomas Bužinskas aiškino, kad informacija apie 754 namus, kuriuose draudžiama rūkyti, yra teikiama viešai teisės aktų registre.
Iki šiol nenubaustas nė vienas rūkalius. Kodėl?
„Seimas akcentavo, kad tikslas – ne bausti, bet nustatyti draudimą, kad žmonės turėtų pagrindą reikalauti iš kaimynų nerūkyti. Esame gavę skundų dėl draudimo pažeidimo, todėl visais atvejais papildomai raštu kreipėmės į skundžiamą asmenį, kad nerūkytų ir nepažeidinėtų draudimo.
Kaimynams nurodėme, kad pirmiausia kalbėtų su rūkančiais kaimynais, o jei geranoriškai problemos išspręsti nepavyksta, tuomet kreiptųsi į policiją, nes savivaldybė nėra prievartos institucija, kaip yra nurodęs Seimo kontrolierius“, – aiškino A.Bužinskas.
Jis tikino, kad iš gyventojų namų, kurie jau yra įtraukti į sąrašą, kol kas nesulaukiama daug skundų. Nuo vasario mėnesio dėl to gauta apie 20 skundų.
Beje, ne visi gyventojai pateikia rūkymą balkone patvirtinančius faktus. Skundai, prie kurių nepridėtos fotografijos ar vaizdo įrašai, nėra nagrinėjami.
Bauda – iki 90 eurų
Gavus gyventojo prieštaravimą dėl rūkymo savivaldybės įsakymu uždraudžiama rūkyti daugiabučiame name.
Beje, jei prieštaravimą pareikš asmuo, kuris gyvena, bet nėra deklaravęs gyvenamosios vietos konkrečiame daugiabučiame name, draudimas rūkyti bus panaikintas po 6 mėnesių, jeigu prieštaravimą pareiškęs asmuo per šį laikotarpį nedeklaruos gyvenamosios vietos tame name.
Už draudimo rūkyti nepaisymą asmeniui gali būti skirtas įspėjimas arba nuo 20 iki 90 eurų bauda.
rūkaliai^Instantdraudimai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.