Subliuško palmių pardavėjų pažadai lietuvių kiemus paversti egzotiškais: daugumai įsigijusiųjų augalai neišgyveno Palmes į Lietuvą vežantys verslininkai paaiškino, kaip tinkamai prižiūrėti augalus, kad jie puikiai prigytų.

2021 m. gegužės 16 d. 21:50
Lrytas.lt
Papildyta
Po šalnų gegužės pradžioje sodininkai ir daržininkai socialiniuose tinkluose dalijosi nusivylimais – nors ir stengėsi, daugumai nepavyko išsaugoti palmių, kurios, anot augintojų, puikiai jaučiasi mūsų klimato sąlygomis. Nusiminę augintojai dalijosi nudžiūvusių augalų nuotraukomis.
Daugiau nuotraukų (12)
Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo medelyno vyresnysis specialistas Saulius Galvanauskas naujienų portalui lrytas.lt komentavo, jog žmones visuomet traukė egzotiniai augalai ir juos augino visais laikais. Statė žiemos sodus, oranžerijas ir kt.
Palmes, anot pašnekovo, galima auginti, jei sudarysime joms tinkamas sąlygas. Paskutinės kelios žiemos buvo tikrai šiltos, ir Lietuvoje sėkmingai peržiemojo įvairūs egzotiniai augalai. Tačiau ši žiema buvo per daug šalta kai kuriems iš jų. Net ir pridengti augalai – nukentėjo.
Taip nutiko ir su palmėmis. Jos gali pakelti iki kelių ar keliolikos laipsnių trumpalaikį temperatūros nukritimą, taigi, ši žiema joms buvo per šalta. Jas reikėjo įnešti į patalpą.
Su visais egzotiniais augalais, anot pašnekovo, yra taip: jiems sudarome tinkamas sąlygas, ir jie puikiai auga bei jaučiasi. Jiems sąlygos netinka, ir augalai vargsta, skursta, serga, užpuolami kenkėjų ir galiausiai sunyksta. „Žmogui reikia apsispręsti, ar jis nori ir gali dėti tiek pastangų, kiek reikės augalui apsaugoti, ar tiesiog auginti labiau prisitaikiusius augalus“, – komentavo specialistas.
Vilniuje gyvenanti šeima jau antrus metus prekiauja palmėmis, atkeliavusiomis iš Ispanijos pietinės ir centrinės dalies. Nors palmėms reikia specialios priežiūros, Lietuvoje šeimininkų joms laukti tikrai nereikia – medžius žmonės pradėjo rezervuoti dar žiemą.
Kaip verslininkė pasakojo „Lietuvos ryto“ televizijai, į Lietuvą palmės keliauja 2,5 paros. Vieni žmonės perka po vieną palmę, kiti 3–4, yra ir tokių, kurie pinigų nepagaili ir keliolikai. Jas sodina ežerų pakrantėse, prie terasų.
Karštomis vasaromis palmes būtina laistyti, tokiomis žiemomis kaip praėjusioji apgaubti ir šildyti specialiais šildymo kabeliais. Palmė gali atlaikyti 16 laipsnių šaltį, vėliau ją reikia rengti specialiais žieminiais apsiaustais.
„Palmės Lietuvoje“ (www.palme.lt) pateikė ir daugiau rekomendacijų, kaip elgtis ir ko nedaryti, kad atvežti augalai, kurie skirti sodinti lauke, puikiai prigytų Lietuvoje. Taip pat ir palmės.
„Ši žiema buvo išbandymas visiems augalams, kuriais reikia pasirūpinti užklupus šalčiams. Parduodami palmes, klientams pateikiame smulkią instrukciją, kaip paruošti augalus žiemai, esant skirtingoms minusinėms temperatūroms, taip pat ir apie visas sąlygas, kurios turi būti norint šį nuostabų medį auginti savo kieme. Būtent netinkamos pasodinimo sąlygos ir priežiūra žiemą, gali nulemti, jog palmės sunyksta.
Pamačius rudą palmę pavasarį, nereikėtų išsigąsti, kadangi šiuo metu palmių vegetacijos pradžia. Normalu, jog palmių lapai po žiemos dažniausiai būna rusvos spalvos, tačiau augalui pabudus, pradeda žaliuoti lapų kamienai, ir formuotis nauji lapai.
Taip pat gauname jau ir nuotraukų, kuriose ir žiedai susiformavę. Palmės nenumirė, kuriomis buvo tinkamai pasirūpinta. Sukonstravome ir pasiuvome uždangalus, skirtus apsaugoti palmes nuo šalčio.
Dirbdami su savo klientais, visą informaciją apie palmių sodinimą, dirvožemį, drėgmę bei kitas priežiūros sąlygas išsamiai pateikiame, taip pat skelbiame savo puslapyje priežiūros skiltyje, socialiniuose tinkluose. Kaip ir kiekvienam augalui, net ir natūraliai augančiam Lietuvoje, kad jis prigytų ir vešėtų, gražiai atrodytų pasodintas sode ar kieme, reikalinga tinkama ir nuolatinė priežiūra.
Tiesą sakant, kartais žmonės įsigyja pradžiai vieną palmę tam, kad pažiūrėtų, ar jų žemė tinkama tokiems augalams, ar užteks kantrybės ir noro jais tinkamai pasirūpinti, ir tikrai būna visko – vieni grįžta ir įsigyja daugiau, kiti pripažįsta, kad jiems tas augalas nėra tinkamas.
Labai gaila, jog dažniausia neigiami komentarai yra išsakomi žmonių, kurie net neturi palmių ir niekada nebuvo jų įsigiję, arba patys netinkamai jas prižiūrėjo žiemos metu ar pasodino jas netinkamomis sąlygomis bei nesilaikė rekomendacijų.
Ne visi pasidomi apie palmių vegetacijos ir ramybės periodus, bei kaip jie įtakoja augalo išvaizdą. Tačiau turėdami patirties, mes tai suprantame, ir skatiname savo klientus neskubėti su išvadomis anksčiau laiko ir kantriai sulaukti savo palmių žaliuojančių lapų“, – komentavo palmes parduodantys verslininkai. 
Palmėauginimas^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.