Daugelyje Šeškinės daugiabučių įveltą sovietinę projektavimo klaidą ištaisė patys gyventojai: atsiėjo 50 tūkst. eurų

2021 m. gegužės 3 d. 21:27
Gelvonų gatvės 25-ajame daugiabutyje gyvenantys vilniečiai ėmėsi neįprasto projekto – ištaisyti sovietinę projektavimo klaidą, kurių pridaryta daugelyje Šeškinės statinių.
Daugiau nuotraukų (3)
Gelvonų gatvės 25-ojo namo devintojo aukšto keturių butų šeimininkai netrukus galės pakilti iki namų durų. Tokios galimybės jie neturėjo nuo namo pastatymo laikų – 1981-ųjų, nes liftas keldavo tik iki aštuntojo aukšto.
Apie tai, kad ir jie galėtų visavertiškai naudotis liftu, devintojo aukšto gyventojai pradėjo galvoti, kai atėjo laikas keisti seną sovietinį keltuvą šiuolaikišku „Schindler“ liftu.
Pasak namo bendrijos pirmininko Arūno Treigio, toks projektas – pirmasis Vilniuje. „Galbūt šis pavyzdys paskatins ir kitų namų gyventojus, kurie iki šiol negali naudotis liftu“, – tikėjosi jis.
Atsibodo tampyti krovinius
Devintajame namo aukšte gyvenantis Albertas Božkovas tvirtino, jog dar ne visi aplinkinių daugiabučių gyventojai žino, kad taip galima ištaisyti sovietmečio klaidą.
„Darbų tikrai nemažai, nes reikėjo pratęsti lifto šachtą, iš naujo sumontuoti kėlimo mechanizmą“, – vardijo A.Božkovas. Be to, lifto rekonstrukciją būtina atlikti greitai, nes visi gyventojai jos metu priversti namo kopti laiptais.
Buvo ir viena svarbi priežastis, kodėl gyventojai pasiryžo pratęsti lifto šachtą: devintajame aukšte gyvena neįgalus žmogus.
„Be to, ir kiti gyventojai nejaunėja. Atsibodo vieną aukštą tampyti krovinius“, – atsiduso A.Božkovas.
Už lifto šachtos pratęsimą mokėjo tik devintojo aukšto gyventojai. Lifto rekonstrukcijos darbai atsiėjo apie 50 tūkst. eurų.
Ryžtasi renovuodami namą
Kiek Vilniuje yra namų, kuriuose liftas nepasiekia viršutinio aukšto, nežinia. Tokius nepatogumus kenčia ne tiktai Šeškinės, bet ir kai kurių Karoliniškių daugiabučių gyventojai.
A.Treigys pasakojo, kad liftų rekonstrukcijai gyventojai dažniausiai ryžtasi renovuodami namą. Dabar tokie darbai turėtų prasidėti Ozo gatvės 30-ajame name.
„Suprantama, kad namo renovavimas kainuoja daug, bet jeigu jau gyventojai pasisako už pastato atnaujinimą, paprastai nutaria pasikeisti ir liftą“, – kalbėjo kelis daugiabučius vienijančios bendrijos pirmininkas.
Nusprendė neteršti vaizdo
Vilniaus istorijos žinovas Darius Pocevičius pasakojo, kad Šeškinės devynaukščiuose iki aštuntojo aukšto kyla tik tam tikro modelio sovietmečio liftai. Jų kėlimo mechanizmai buvo labai gremėzdiški, jiems reikėdavo atskiros patalpos.
Ta patalpa turėjo būti įrengta ant stogo, ji iš tolo matydavosi. Beje, tokių monolitinių namų su didžiulėmis geltonomis dėžėmis yra Lazdynuose, o vietiniai pravardžiuoja jas „špokinyčiomis“.
„Šeškinėje nueita kitu keliu.
Kad negadintų kraštovaizdžio, projektuotojai nusprendė: „Nieko nenutiks, jeigu gyventojai nuo aštuntojo iki devintojo aukšto palypės savo kojomis“, – kalbėjo D.Pocevičius.
Jis prisiminė, kad tokio modelio liftų mechanizmus mėgino gaminti žemės ūkio mašinų gamykla „Neris“ Naujojoje Vilnioje, tik jai nelabai sekėsi. Todėl detalės ir toliau buvo vežamos iš Rusijos.
liftaidaugiabučiai^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.