Svarbiausios tarptautinės institucijos, tarp kurių – ir Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) – pabrėžia, jog koronaviruso pandemijos metu ir jai pasibaigus svarbu nepamiršti dažnai ir tinkamai plautis rankas: rankos turėtų būti plaunamos naudojant vandenį ir muilą, o jų plovimui kaskart reiktų skirti bent 20 sekundžių.
Ne ką mažiau svarbus ir tinkamas rankų džiovinimas.
Pastarasis, nepriekaištingą rankų higieną užtikrinantis veiksnys, tapo prioritetinės svarbos klausimu tarptautinei technologijų kompanijai „Dyson“.
Novatoriškus „Dyson Airblade“ rankų džiovintuvus gaminantis prekės ženklas pasišovė kruopščiai išsiaiškinti, kaip visame pasaulyje pasikeitė asmenų požiūris į higieną prasidėjus COVID-19 pandemijai ir nutarė įrodyti, jog jų gaminami rankų džiovintuvai – tiesiog būtini norint užtikrinti tinkamą asmenų higieną biuruose ir kitose viešosiose vietose.
Statistika – ir džiugina, ir neramina
2020-ųjų vasarą „Dyson“ atliktos pasaulinės apklausos metu buvo apklausta beveik 9 tūkst. vyresnių nei 18 metų respondentų. Apklausoje dalyvavo Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Ispanijos, Prancūzijos, Italijos, Nyderlandų, Jungtinių Valstijų, Kanados, Meksikos, Kinijos, Japonijos, Malaizijos, Singapūro ir Australijos piliečiai.
Apklausa parodė dviprasmiškus rezultatus.
Remiantis jais, 11 proc. visame pasaulyje apklaustų respondentų pripažino, jog jie yra labiau linkę išeiti iš tualeto nenusiplovę rankų, o 42 proc. respondentų lankymasis viešuosiuose tualetuose ėmė kelti daugiau rūpesčių, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.
Tyrimas taip pat nustatė, jog nors respondentai buvo susirūpinę dėl rankų higienos, dalis jų vis vien nepaisė rankų plovimo ir išsidžiovinimo svarbos.
Nuo pandemijos pradžios tik 40 proc. apklaustųjų nurodė higienos sumetimus kaip pagrindinę rankų plovimo priežastį, kai daliai žmonių tai buvo tiesiog įprotis (14 proc.), maža apklaustųjų dalis pirmiausia įvertino švarių rankų jausmą (11 proc.).
Taip pat buvo nustatyta, jog jei tualete nėra veikiančio rankų džiovintuvo arba popierinių rankšluosčių, dalis respondentų rankas palieka nudžiūti savaime (25 proc.) arba jas nusausina į drabužius (15 proc).
Tyrimas taip pat atskleidė prastai prižiūrimų viešųjų tualetų problematiką.
Pagrindinės respondentų nerimo priežastys buvo nešvarūs klozetai (70 proc), tualetinio popieriaus trūkumas (51 proc.) ir nešvarios bendrosios viešųjų tualetų erdvės (48 proc.).
Lyginant su duomenimis iš praėjusių metų, dalis respondentų ėmė labiau nuogąstauti dėl naudojimosi rankų džiovintuvais, tačiau didžiausi su higienos klausimais naudojant rankų džiovintuvus susiję rūpesčiai bylojo apie tai, jog norint naudotis prietaisu tenka paspausti mygtuką (40 proc.) ir kad rankos yra džiovinamos nešvariu oru (32 proc.).
58 proc. pasirinko bekontaktį rankų džiovintuvo aktyvavimą kaip vieną iš funkcijų, leidžiančią be didesnių rūpesčių naudotis rankų džiovintuvu, o 47 proc. respondentų jų nurodė, kad filtrų, valančių išpučiamą orą, naudojimas taip pat sukeltų mažiau rūpesčių džiovinantis rankas prietaiso pagalba.
Ekspertai rado išeitį
„Dyson“ vyriausioji mikrobiologė ir tyrėja Dr. Salome Giao įsitikinusi – tyrimų rezultatai neabejotinai rodo apie tolimesnio švietimo rankų higienos klausimu būtinybę.
Savo nuomonę ji grindė kitų mokslininkų – Patricko D, Findono G. ir Millerio T. įžvalgomis (1997 m.) . Taip pat mokslų daktarė rėmėsi Suen LKP, Lung VYT, Boost MV atradimais (2019 m.).
„Nustatyta, jog drėgnos rankos gali pernešti 1000 kartų daugiau bakterijų negu sausos1, todėl nusišluosčius rankas į drabužius darbas jas nusiplovus gali nueiti perniek, kadangi bakterijos nuo nešvarių drabužių gali atsidurti ant rankų2“, – patikino ji.
Tad kokių gi priemonių reikėtų imtis norint sumažinti viruso plitimą ir užtikrinti saugumą darbo ir kitose viešosiose vietose – restoranuose, oro uostose ir net ligoninėse?
„Dyson Airblade“ rankų džiovinimo technologija yra aktyvuojama bekontakčiu būdu: švaraus oro srovė yra paleidžiama naudojant trimačio skenavimo sensorius, įsijungiančius per 0,25 sekundės.
Be to, bekontaktis prietaiso įjungimo būdas padeda sutaupyti pinigų bei apsaugoti aplinką – naudojant šį rankų džiovintuvą nereikia jokių popierinių rankšluosčių.
„Mes sukūrėme higienišką ir kontakto nereikalaujantį rankų džiovinimo būdą, leidžiantį išvengti kaštų ir žalingo poveikio aplinkai, kuris kyla naudojant popierinius rankšluosčius“, – sakė „Dyson“ aplinkosaugos viceprezidentas Alexas Knoxas.
„Dyson Airblade“ rankų džiovintuvai yra aprūpinti galingu „Dyson“ skaitmeninu motoru V4, kuris įtraukia nešvarų orą į prietaisą, jį praleidžia per HEPA filtrą ir išskleidžia išvalytą orą.
Įrodyta, jog tokiu būdu iš tualetuose cirkuliuojančio ir perfiltruoto oro sulaikoma 99.95% dalelių, įskaitant bakterijas ir virusus.
Trys bandymų metai ir daugiau nei 700 prototipų leido sukurti greičiausią ir efektyviausiai energiją naudojantį rankų džiovintuvą su HEPA filtru pasaulyje, kurį kompanija pavadino „Dyson Airblade 9kJ“ vardu.
Patirtis kalba už save
„Dyson“ kompanija buvo įkurta 1993 metais, Jungtinėje Karalystėje.
Dabar joje dirba maždaug 14000 darbuotojų, įskaitant apie 6000 inžinierių ir mokslininkų, kompanija vykdo inžinerijos, tyrimų, plėtojimo ir testavimo paslaugas Jungtinėje Karalystėje, Malaizijoje, Singapūre ir Filipinuose.
Jau daugiau nei 15 metų „Dyson“ mikrobiologai remiasi žiniomis iš įvairių sričių, tokių kaip maisto pramonės, visuomenės sveikatos sektoriaus, akademinių studijų ir cheminės mikrobiologijos tam, kad užtikrintų „Dyson Airblade“ technologijos atitikimą higienos standartams kasdieninio naudojimo metu.
Ilgametę „Dyson“ patirtį rinkoje patvirtino ir dar vienas mokslinis bandymas.
Nepriklausomos laboratorijos vykdyto tyrimo metu buvo vertinamas vandenyje praskalautų rankų, nenaudojant muilo, ir 20 sekundžių su muilu plautų rankų džiovinimas „Dyson Airblade“ rankų džiovintuvu ir popieriniais rankšluosčiais.
Tyrimo metu buvo siekiama nustatyti dėl skirtingų rankų nusausinimo būdų kylančią aerozolių (skysčio lašelių ar kietų dalelių suspensijos dujose, kurios išlieka ore – red. past.) ir bakterijų koncentraciją ore.
Rezultatai parodė, jog dėl įvairaus judėjimo, kaip antai vaikščiojimo ar naudojimosi kriaukle patalpoje, gali atsirasti minimalus aerozolių kiekis.
Taip pat buvo atskleista, jog apskritai rankų džiovinimas su „Dyson Airblade“ nesukuria jokio statistiškai reikšmingo skirtumo lyginant su kitais įprastais veiksmais viešuosiuose tualetuose, tokiais kaip vaikščiojimas ar rankų plovimas.
Buvo nustatyta, jog aerozolių ir bakterijų kiekio padidėjimas po džiovinimo su visų modelių „Dyson Airblade“ rankų džiovintuvais yra toks pat kaip ir besišluostant rankas popieriniais rankšluosčiais.
Tai dar kartą išsklaidė netikrumą dėl šios technologijos veikimo praktikoje.
„Norėjome užtikrinti, kad žmonės plautųsi ir džiovintųsi rankas tinkamai ir taip pat išsklaidyti visus apie aerozolizaciją (ore sklandančio skystųjų arba kietųjų dalelių (arba jųdviejų mišinio) išskleidimą/sukūrimą – red. past.) ir rankų džiovintuvus kylančius mitus“, – antrino S.Giao ir dar kartą patikino, jog „Dyson Airblade“ yra neišvengiamas pirkinys tiems, kurie nori užtikrinti saugų grįžimą į gyvenimą per ar po koronaviruso pandemijos.
Daugiau informacijos čia.
Tekstas parengtas bendradarbiaujant su UAB „Arte Domestica“.