Maždaug trečdalis apklaustųjų (37 proc.) parenka skalbimo programą, tinkamą konkretiems skalbiniams – medvilnei, sportinei aprangai, švelnios priežiūros reikalaujantiems drabužiams ir kt. Tarp sąmoningiausių naudotojų (tų, kurie kaskart įvertina, kokio režimo reikia konkretiems audiniams) yra žmonių, kurių vidutinės pajamos viršija 1500 eurų (46 proc.) – jie drabužių priežiūrai skiria daugiau dėmesio.
O tarp vidutines pajamas (400–700 eurų) gaunančių šalies gyventojų 34 proc. parenka specialų skalbimo režimą.
Įdomu, kad nors skalbimo režimų yra daugiau nei dešimt, 11 proc. respondentų naudoja tik vieną. Besilaikančiųjų tokio įpročio yra maždaug tiek pat visose socialinėse ir demografinėse grupėse.
Kaip parinkti tinkamiausią skalbimo režimą?
Visų skalbimo mašinų režimai susideda iš kelių parametrų, įskaitant temperatūrą, audinių rūšį, taip pat taupymo programas.
Tiesa, ekspertai primena, kad galima įsigyti ir skalbykles, kurios pačios parenka reikalingą režimą, todėl naudotojams to nebereikia daryti rankiniu būdu.
Rekomendacijos pagal temperatūrą:
60 laipsnių: nešvariems drabužiams, patalynei ir rankšluosčiams gerai išskalbti.
40 laipsnių: medvilniniams drabužiams.
30 laipsnių: nelabai purviniems drabužiams, sintetiniams audiniams, mišraus pluošto drabužiams. Naudojant ne 60, o 30 laipsnių temperatūrą galima sutaupyti iki 45 proc elektros energijos, nes daugiausia jos skalbyklė sunaudoja vandeniui šildyti.
Pagal audinių rūšį:
Medvilnė – rekomenduojama patalynei, apatiniams drabužiams, rankšluosčiams ir vaikų drabužiams (jei nėra specialios programos vaikiškiems drabužiams).
Mišrūs audiniai – patogiausia kasdienė programa nelabai purviniems drabužiams skalbti, nes galima kartu sudėti skirtingų audinių drabužius. Dažniausiai šioje programoje naudojamas 30 laipsnių temperatūros režimas. Taip pašalinami nedideli nešvarumai, apsaugomi audiniai ir sutaupoma elektros energijos.
Ploni audiniai ir (arba) vilna – šia programa skalbiami visi vilnoniai gaminiai, šalikai, skaros, ploni lininiai audiniai ir mezginiai, taip pat užuolaidos (jei nėra specialios užuolaidų programos).
Ekonominės programos
Verta atkreipti dėmesį, kad mažos trukmės skalbimo programa nebūtinai yra ekonomiškiausia. Ekpsertų teigimu, pavyzdžiui, ekonominė medvilnės programa trunka maždaug valandą, bet sunaudoja dvigubai daugiau energijos nei įprastinė programa.
Kita vertus, renkantis trumpąsias programas, trunkančias 20 ar 30 minučių, reikia turėti galvoje, kad elektros sąnaudos bus mažesnės, bet teks sumažinti ir skalbinių kiekį, nes šia programa rekomenduojama skalbti ne daugiau nei 2,5 kg skalbinių.